Svetski festival animiranog filma - Animafest u Zagrebu predstavlja u 26. izdanju više od 300 naslova iz celog sveta namenjenih svim generacijama, a nudi i niz pratećih programa – od animacije u virtuelnoj stvarnosti do radionice kompjuterskih igara.
Na svečanom otvaranju 26. Animafesta 6. juna dodeljene su i prve nagrade - nagradu za životno delo festivalsko veće dodelilo je belgijskom majstoru animacije Raoulu Servaisu, a za izniman doprinos proučavanju animacije nagrađen je poljski reditelj i producent Marcin Giżycki.
Međunarodna asocijacija animiranog filma (ASIFA) dodelila je nagradu za izuzetan doprinos umetnosti animacije Giannalbertu Bendazziju, a proglašena je i najbolja škola animacije – Univerzitet za umetnost i dizajn Moholi-Nađi iz Budimpešte.
Servais se prisetio prve posete zagrebačkom festivalu 1972. godine, kada je nagrađen njegov film “Operacija X-70”. Na to je doba podsetila je i predsednica Veća festivala Margit Antauer, podsetivši da je svojevremeno izjavio da je animacija razlog njegovog života i da je još kao dete odlučio da se bavi animiranim filmom.
Servais, Gizycki & Bendazzi
Dobitnik nagrade za izuzetan doprinos proučavanju animacije Marcin Giżycki takođe se prisetio prvog dolaska u Zagreb pre 36 godina, navodeći da tada nije mogao ni da zamisli da će se vratiti i primiti nagradu isto kada i Bendazzi i Servais, koje je svojevremeno i upoznao u Zagrebu.
I Bendazzi je emotivno zahvalio na nagradu, a u okviru festivala predstaviće svoj “životni projekat” - nedavno objavljenu knjigu “Animation: A World history”, koja na gotovo 1.500 strana donosi istoriju svetske animacije. Takođe, održaće i predavanje o odnosu Oskara i Zagrebačke škole animiranog filma.
Direktor Hrvatskog audiovizualnog centra Hrvoje Hribar istakao je značaj Animafesta i podsetio na dugu tradiciju animacije u Hevatskoj.
“U svetu animacije nijedna mogućnost nije isključena, a u Hrvatskoj smo u svetu animacije kao kod kuće… Dobijali smo Zlatne lavove u doba Mimice, Oskare u doba Vukotića i nagrade na mnogim drugim međunarodnim festivalima, a dobivamo ih i danas”, rekao je Hribar, zahvalivši svima koji rade festival i zbog kojih je animacija “čudesan trijumf ljudskoga rada”.
Filmski program otvorili su “Kralj vilenjaka” festivalskog gosta Georgesa Schwizgebela, “Vrlo usamljeni pijetao” Leonida Shmelkova, “Zimska ljubav” Isabel Herguera, “Planemo” Veljka Popovića, “Slijepa” Vajša Theodorea Usheva, “All Rot” Maxa Hattlera, “Jezovita dolina” Paula Wenningera i “Lili pere zube” Siri Melchior.
Publiku 8. juna očekuje bogat festivalski program, uključujući i filmove Raoula Servaisa, koji će nakon projekcije razgovarati sa posetiocima.
Takođe, počinje i međunarodni naučni skup Animafest Scanner III, otvara se izložba radova studenata Akademije medijskih umetnosti u Kelnu - KHM u galeriji ULUPUH, a u Oktogonu će biti predstavljena eksperimentalna interaktivna VR-instalacija PIEdeck.
Animafest se održava do 11. juna u bioskopima Europa i Tuškanac, kao i u Zagrebačkom plesnom centru.
Festival podržavaju HAVC i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, te potprogram MEDIA u sklopu programa Kreativna Europa.
Festivalski sajt je animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
*Foto: Nina Đurđević i Samir Cerić Kovačević
(SEEcult.org)