Otvoren Centar za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije
Centar za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije otvoren je 20. juna pri Etnografskom muzeju u Beogradu, a prema navodima ministra kulture, informisanja i informacionog društva Predraga Markovića, to je samo početak aktivnosti koje podrazumevaju i što brži završetak zakonskog okvira za tu oblast.
Ministarstvo kulture radi sa Pravnim fakultetom u Beogradu na zakonskoj regulaciji oblasti nematerijalnog kulturnog nasleđa, rekao je Marković.
Deo nematerijalnog nasleđa Srbije predstavljen je i na ceremoniji otvaranja Centra - ansambl “Kolo” interpretirao je gradske pesme “Boljarka” i “Šešir moj” i izveo gradske igre “Srpkinja” i “Knez Mihailovo kolo”, a iz kulture seoskog stanovništva - igre “Kolubarski vez”, “Trojanac”, “Rumenka”, “Čačak iz Koletišta” (Kosovsko pomoravlje) i pesmu uz kaval “Magla je pala Rajanovce”.
Ministarstvo kulture je, na osnovu obaveza iz Konvencije UNESKO-a o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa, koju je Srbija ratifikovala u maju 2010, postavilo nov sistem zašite i formiralo mrežu za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Mrežu čine Nacionalni komitet za nematerijalno kulturno nasleđe, Komisija za upis u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, mreža koordinatora i Centar nematerijalno kulturno nasleđe Srbije.
Ministarstvo kulture pokrenulo je i sprovelo niz aktivnosti koje imaju za cilj da prikupe, obrade, stručno razmotre i promovišu predloge za upis u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa. Nadležna komisija uputila je Nacionalnom komitetu za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije 36 predloga za upis. Od toga su za upis na UNESKO-vu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstava predloženi: krsna, porodična slava, molitva, đurđevdanski obred, kolo, kolo u tri i kolo u šest koraka, pevanje uz gusle, frulaška praksa, naivno slikarstvo Slovaka, običaj izlivanja i paljenja ratarskih sveća, pirotsko ćilimarstvo i grnčarija iz Zlakuse.
Konvencija o zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa jedna od najbrže ratifikovanih konvencija u svetu, čime je pokazana svest o opasnosti nestajanja nematerijalnog nasleđa, ali i o ključnoj važnosti za identitet ljudi koji žive na istom prostoru, podsetio je Marković.
(SEEcult.org)