Festival dokumentarnog filma ДОК#3 počeo je 25. februara u Kombank dvorani dokumentarno-eksperimentalnim filmom “Poslednji i prvi čovek” islandskog kompozitora i reditelja Johana Johansona, koji prikazuje niz spomeničkih kompleksa sa prostora nekadašnje Jugoslavije.
Umetnički direktor Festivala Igor Toholj zahvalio je publici u ograničenom broju na interesovanju, uprkos neprijatnim okolnostima izazvanim pandemijom korona virusa, te podsetio da je ДОК “od početka koncipran tako da privuče klasičnu bioskopsku publiku, da ne bude samo platforma za filmske profesionalce”.
“Ove godine Festival je malo redukovan što se tiče broja naslova, ali smo se potrudili da se na programu nađu dugometražna ostvarenja koja reflektuju sve raznorodne pojavne oblike savremenog dokumentarnog filma, kao što su opservacioni, esejistički, biografski, angažovani dokumentarci i neka vrsta hibridne forme između dokumentarnog i eksperimentalnog”, rekao je Toholj, koji je odabrao osam dugometražnih dokumentaraca u glavnom i pet debitantskih filmova u takmičarskom programu.
Ističući da Festival želi da pruži šansu i debitantima, Toholj je pozvao publiku da glasanjem odluči ko će biti nagrađen u takmičarskoj sekciji Enter Dok.
Crno-beli film “Poslednji i prvi čovek”, uz muziku Johana Johansona (1969-2018) i poetsko-filozofski tekst zasnovan na istoimenom romanu Olafa Stapledona, koji interpretira čuvena glumica Tilda Svinton, prikazuje Kameni cvet iz Jasenovca i druge spomeničke komplekse na tlu nekadašnje Jugoslavije, kao i ogromne skulpture i apstraktne pejsaže sa drugih lokacija.
Naracija predstavlja pismo koje buduća rasa ljudi, dve milijarde godina nakon nas, upućuje svojim precima u trenutku kada se nalazi pred izumiranjem, izražavajući divljenje pred potencijalima i žaljenje zbog autodestruktivnosti čovečanstva.
Pre projekcije publici se obratio Johansonov prijatelj, srpski filmski poslenik Petar Mitrić, koji se prisetio njihovog poslednjeg susreta i Johansonove želje da prisustvuje premijeri svog filma u Beogradu.
“Johanson je bio istaknuti kompozitor filmske i elektronske muzike. Ovo delo prvo je bilo klasična kompozicija, izvedena premijerno sa Simfonijskim orkestrom BiBiSi-ja, a slika je samo pratila koncert. U međuvremenu je od toga nastao film. Na našem poslednjem susretu, malo pre njegove iznenadne smrti, razgovarali smo o mogućnosti da se Dom sindikata, koji je tada renoviran, otvori svečanim izvođenjem uživo muzike iz filma, zajedno sa filmskom projekcijom. Johanson je bio oduševljen tom idejom pošto je bio vrlo inpirisan Jugoslavijom. Ne samo zbog brutalističkih spomenika. Prva stvar koja ga je još davno privukla bio je novi talas, duh koji je nosila ta muzika, kao i eksperimentalni studio Radio Beograda koji mu je bio izvor ideja. Želeo je premijeru u Beogradu kao omaž toj nestaloj zemlji”, rekao je Mitrić.
Johanson je dva puta nominovan za Oskara - za muziku u filmovima “Teorija svega” (2014) Džejmsa Marša i “Sikario” (2015) Denisa Vilneva, sa kojim je sarađivao i na S/F filmu “Dolazak” (2016).
Festival ДОК #3 premijerno će prikazati i tri domaća dokumentarca – “Putovanje” Aleksandre Mitrić Štifanić, "Sreten, zaboravljeni vajar" Danijela Pavlovića o Sretenu Stojanoviću, čija je izložba, inače, u toku u Narodnom muzeju u Beogradu, te “Ljudi sa kamerom” filmskog veterana Zoltana Šifliša o Aleksandru Lifki i Ernestu Bošnjaku, pionirima kinematografije na ovim prostorima.
Pored programa u Kombank dvorani, koji traje do 28. februara, pojedini festivalski naslovi mogu se naći i na onlajn platformi mojoff.net.
Festivalski sajt je dokfest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)