Ovacije Mileni Dravić na uručenju Dobričinog prstena
Nagrada Udruženja dramskih umetnika Srbije za životno delo Dobričin prsten uručena je Mileni Dravić 15. decembra na dirljivoj svečanosti u prepunom Zvezdara teatru, a mnogobrojne kolege, prijatelji i obožavaoci pozdravili su stojećim ovacijama divu srpskog i jugoslovenskog glumišta.
Predsednik UDUS-a Vojislav Brajović istakao je da je čarobnica naše scene Milena Dravić jubilarni, 30. laureat ove najznačajnije glumačke nagrade, koja se dodeljuje od 1980. godine, a među dobitnicima su bili Ljuba Tadić, Mira Stupica, Mija Aleksić, Zoran Radmilović…
Zlatnu repliku prstena koji je pre tačno 80 godina dobio bard srpskog glumišta Dobrica Milutinović (izrada Zlatare Jokić) i unikatnu oslikanu diplomu (rad Geroslava Zarića), Mileni Dravić su uručili Voja Brajović i predsednik žirija Predrag Ejdus, koji je i pročitao obrazloženje.
“Milena Dravić je glumica onog najvećeg formata koji prelazi i prevazilazi granice medija, žanrova i uloga. Ona nastupa u ratnim spektaklima i kamernim dramama, od popularnih šou programa i urnebesnih komedija do lirskih tragedija. Od urbanih pobunjenica do učiteljica, direktorki pozorišta i banaka, devojčica, devojaka, žena, ljubavnica, majki, do kraljice i večne Mod - njene transformacije neograničene su i neponovljive. Za više od pola veka glumačkog staža sa izuzetnim talentom i šarmom odigrala je blizu 200 uloga na pozorišnim scenama, filmskom platnu i televizijskom ekranu”, navodi se, između ostalog, u obrazloženju žirija koji je odluku doneo u novembru 2016. godine.
Primivši nagradu Milena Dravić je istakla da je “lepo opet stajati na sceni Zvezdara teatra” (gde je ostvarila izuzetnu ulogu u predstavi Lari Tompson, tragedija jedne mladosti) i to “sa prstenom Dobrice Milutinovića, velikana i legende srpskog glumišta”.
“Više od dve godine nisam nastupila. Sudbina je valjda tako htela, ali ono što znam je da su u ceo ovaj prostor, na sceni, u gledalištu, u garderobama, u zidovima Zvezdara teatra utisnute velike emocije, strepnje, treme, nadahnuća, radosti igranja, a pod budnim okom duša Bate (Stojkovića), Ruže (Sokić), Bore (Todorovića), Pere (Kralja), Cige (Jerinića), Đuze (Stojiljkovića), moga Dragana (Nikolića). Pošto smo tu da bismo negovali i podržali najbolje u glumačkoj umetnosti, želim da kažem da je u ovom pozorištu kome pripadam jako dobro to što nema prvake u hijerarhijskom smislu. Ovde igraju glumci iz svih beogradskih i ne samo beogradskih teatara. Prave se odlične podele sazdane od najiskusnijih do mladih, talentovanih glumaca. Samim tim, rasterćeni pritiska biti prvak osećamo se dobro, oslobođeno, nadahnuto, atmosfera je sjajna”, rekla je Milena Dravić.
Dobitnica mnogobrojnih nagrada u zemlji i inostranstvu istakla je da joj ovo priznanje posebno znači zato što je esnafsko.
“Hvala Udruženju. Strpljivo su me čekali i dali mi snagu da istrajem i budem danas ovde sa vama. Pored veličanstvenog prstena tu je još jedan veliki dar, knjiga koju je sa puno ljubavi, znanja, strpljenja i entuzijazma priredila Tatjana Nježić, u izdanju Udruženja dramskih umetnika Srbije”, rekla je Milena Dravić.
Ona je zahvalila i Miri Trailović što ju je uvela u pozorišni život u Ateljeu 212, Zvezdara teatru kojem, kako je rekla, pripada srcem i dušom, Centru za kulturu Tivat i Beogradskom dramskom pozorištu za divne predstave u kojima je igrala – “Bokeški D-mol” odnosno “Harold i Mod”, kao i “svim filmskim i televizijskim produkcijama širom zemlje koje više nema, a u kojoj sam ostavila sebe”.
“Draga publiko, hvala što ste došli da me podržite svojim prisustvom i ukažete mi čast prilikom uručenja ovog velikog priznanja. Duboko sam zahvalna i svim prijateljima i saradnicima koji su me danas toliko nahvalili, isuviše”, rekla je Milena Dravić.
Pre uručenja nagrade govorili su Dušan Kovačević, Dejan Mijač, Jagoš Marković, Jelisaveta Seka Sablić, Rade Šerbedžija, Radoslav Zelenović, Branka Petrić, Stefan Arsenijević, Jelena Đokić, Zdravko Šotra.
Svi oni su biranim i toplim rečima, sa puno emocija izražavali divljenje i poštovanje prema glumici briljantne karijere i časnoj osobi.
Reditelj Jagoš Marković primetio je da ostaje tajna kako Milena Dravić uspeva da bude istovremeno zvezda, a skromna, pritom dobar i čestit čovek, te podsetio na podršku koju su ona i Dragan Nikolić dali studentskim protestima 90-ih godina.
Glumica Branka Petrić istakla je njenu senzualnost i lepotu, reditelj Zdravko Šotra harizmu i pristup poslu na način vrhunskog profesionalca, a Seka Sablić da Milena u projekat uvek ulazi radosna i uzbuđena, sa ljubavlju prema kolegama, ali i zahtevom za perfekciju.
Vojislav Brajović je pročitao duhoviti “Traktat o Mileni” koji je poslao redtelj Dušan Makavejev, a Rade Šerbedžija je uz poetski nadahnutu besedu o heroini koja nas očarava, koja je protiv vlasti, a na strani naroda, izveo nekoliko pesama sa bendom Vasila Hadžimanova.
Prikazan je i “Mali film o velikoj Mileni”, u režiji Miloša Radovića, koji daje presek njene karijere kroz mnogobrojne filmske inserte, snimke iz predstava i emisije “Obraz uz obraz”, uz tekst Dušana Kovačevića i Tatjane Nježić, autorke monografije o Mileni Dravić.
Ova monografija je 22. knjiga iz edicije UDUS-a posvećene dobitnicima Dobričinog prstena.
Monografija Milena Dravić obuhvata 250 strana, koje sadrže više celina. U prvoj, Dragulj u sva tri medija, o njenom pozorišnom, filmskom i televizijskom opusu pišu Dušan Kovačević, Aleksandar Milosavljević, Ranko Munitić (iz knjige Gluma kao sudbina i saznanje), Radoslav Zelenović, Branka Otašević i Zorica Pašić.
Deo Milena Dravić – gradovi, ljudi, trenuci, sadrži njena sećanja, priče, utiske, stavove, doživljaje... Sledi Milioni su je voleli, deo u kome o umetnosti Milene Dravić, posebno iz fokusa datih sredina govore Haris Pašović (Naša bosanska cura), Varja Močnik iz Kinoteke Slovenije (Kad stigne lavica – Milena Dravić u slovenačkom filmu) i Daniel Rafaelić, čelnik HAVC-a (Kao cvijet u tamnom polju).
Deo Stihovi za Milenu sadrži njoj posvećene pesme Arsena Dedića, Dušana Makavejeva i Ljubiše Bačića.
Poslednji deo Šta je to u njoj... obuhvata tekstove Dejana Mijača, Paola Mađelija, Jagoša Markovića, Branke Krilović, Gorana Paskaljevića, Puriše Đorđevića, Renate Ulmanski, Borke Pavićević, Zdravka Šotre, Radeta Šerbedžije, Želimira Žilnika, Mire Furlan, Ivana Medenice, Jelene Đokić, Jelisavete Seke Sablić, Milana Karadžića, Branke Petrić, Milana Vlajčića.
Knjiga je ilustrovana sa oko 100 fotografija i sadrži popis filmskih, televizijskih, pozorišnih uloga, nagrada i priznanja Milene Dravić.
Dodelu Nagrade finansijski su pomogli Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Sekretarijat za kulturu Beograda, a podršku organizaciji svečanosti dao je Zvezdara teatar.
(SEEcult.org)