Ovo je i moj grad
Ogledalo - Centar za inicijative u kulturi i Umetnička grupa Baza pozivaju sve građane i građanke Novog Sada da simbolično skroje svoj kvadratni metar slobode od bilo kog materijala (papira, kartona, novina, kesa, tkanine, zemlje...) i pridruže im se u performansu “Ovo je i moj grad” 20. oktobra u podne u Zmaj Jovinoj ulici.
Performans “Ovo je i moj grad” teži da ukaže na sve potencijale zajedničkih javnih prostora, ali i na potrebu za njihovim besplatnim korišćenjem.
Autori tog performansa ukazuju da Gradska uprava za komunalne poslove vodi upravni postupak za izdavanje odobrenja za privremeno zauzimanje javne površine za postavljanje objekata na javnu površinu, naplaćujući pritom lokalne komunalne takse. Na taj način, kako je navedeno, građani i građanke koji žele da koriste javni prostor moraju da se odreknu npr. četiri vekne hleba, dve i po litre mleka, dva kilograma šećera ili litre i po ulja kako bi platili 200 dinara za privremeno korišćenje samo jednog metra kvadratnog javnog prostora.
A šta ako im je potrebno više od samo jednog kvadratnog metra prostora? Ako im je potrebno pet ili deset kako bi izveli akciju za pomoć deci ulice, odigrali predstavu ili sugrađanima i sugrađankama poklonili koncert, bez naplate ulaznica? Koliko vekni hleba treba da plate Gradu za korišćenje javnog gradskog prostora koji ionako finansiraju svaki put kada, pri dobijanju raznih izvoda, dokumenata, prilikom overa i sličnih poslova, plaćaju gradsku komunalnu taksu?, pitaju autori performansa “Ovo je i moj grad”.
“U ovakvoj današnjici obavijenoj teškim socijalnim problemima, ljudi nemaju svest o tome da javni gradski prostori pripadaju upravo njima. Svedoci smo sve češćih privatizacija javnih prostora čime se oni otuđuju od građana i građanki i stavljaju u funkciju stvaranja profita. Gradski prostori treba da služe Novosađanima i Novosađankama za okupljanje, ali i korišćenje. Takvi prostori treba da omogućavaju umetnicima i umetnicama da izvode svoja dela, a ljudima da ih besplatno posmatraju. Umesto zatvorenih institucionalnih, često nepristupačnih kulturno-umetničkih programa, javni prostori omogućavaju otvorenu razmenu, razvoj publike, neposredni doživljaj, često i učešće”, ističu autori performansa “Ovo je i moj grad” kojim pokazuju da slobodu treba osvajati prvo u javnim prostorima, kao svačijim prostorima.
Performans “Ovo je i moj grad” deo je projekta “Prazan prostor” Ogledala - Centra za inicijative u kulturi, koji su pokrenule tri novosadske umetnice: Ivana Inđin, Branka Miličić i Jelena Janev.
Projekat čini skup interdisciplinarnih umetničkih celina koje se na različite načine bave fenomenom praznih prostora i njihovim oživljavanjem umetničkim delima ili delovanjima.
“Prazan prostor” podržala je Gradska uprava za kulturu i javno informisanje obezbedivši jednu sedminu predviđenog budžeta.
Realizaciju projekta pomogli su Omladinski centar CK13, Art klinika i Kafe Izba.
Ogledalo - Centar za inicijative u kulturi je jedno od najstarijih registrovanih pozorišta nekonvencionalnog izraza u Novom Sadu koje od osnivanja 1989. godine deluje u oblasti savremenih izvođačkih umetnosti kao neprofitna organizacija usmerena ka razvijanju kreativnih potencijala kod mladih i osnaživanju umetnica.
(SEEcult.org)