Galerija 12 Hub u Beogradu ponovo će ugostiti 31. maja umetnika Branka Miliskovića koji će premijerno izvesti obnovljenu verziju performansa “Ovo (ni)je dečak sa lulom” inspirisanog sudbinom jedne od čuvenih slika Pabla Pikasa.
Performans “Ovo (ni)je dečak sa lulom” inspirisan je Pikasovom slikom “Garçon a la Pipe” koja je nastala 1905. godine i pripada njegovom “ružičastom periodu”. Reč je o slici koja predstavlja mladog Parižanina koji u levoj ruci drži lulu, a na glavi nosi venac od cveća. Slika je godinama menjala vlasnike sve do 5. maja 2004. godine, kada je na aukciji u kući Sotebi (Sotheby) u Njujorku prodata za 104 miliona američkih dolara –
do tada najvišu svotu novca za neko umetničko delo.
Aukcijska kuća Sotebi je odbila da otkrije identitet kupca, ali je nekoliko godina kasnije otkriveno da je privatni kolekcionar zapravo poznati italijanski magnat Gvido Barila (Guido Barilla), vlasnik kompanije “Barila”.
Milisković u performansu “pozajmljuje” Dečaka sa lulom i izlaže ga, kako bi publika bar na kratko dobila priliku da ponovo vidi taj portret.
Slika “Dečak sa lulom” prodata je biznismenu, takoreći oteta od očiju javnosti, i sada najverovatnije, kao kapital u formi umetničke slike jednog od najvećih umetnika modernog doba, čeka najpovoljniju šansu da bude ponovo prodata za mnogo veću sumu novca. Sa ciljem da napravi “kontra težu” tom konceptu, Milisković koristi filozofsku osnovu slike “The Treachery of Images”, odnosno “Ovo nije lula” čuvenog belgijskog umetnika Renea Magrita (Rene Magritte). Fuzijom ta dva dijametralno različita koncepta, umetnik nastoji da postavi pitanje: Da li je ovo dečak sa lulom?
Tu tročasovnu živu instalaciju naručio je od Miliskovića 2012. godine festival Trouble #8 iz Brisela kako bi bila izvedena u okviru koncepta “Velika galerija živih skulptura” u Teatru Les Halles.
Performans u Galeriji 12 Hub trajaće od dva sata (od 19 do 21) “u hipnotičkom slow motion-u”, a publika će, kako je najavio Milisković, imati jedinstvenu priliku da mu prisustvuje - “sada i ovde / sada i nikad više”.
Milisokvić je krajem 2014. i početkom 2015. godine privukao veliku pažnju prvom samostalnom izložbom u Beogradu “Attention! Here I Am”, održanom u Galeriji 12 Hub. U okviru te izložbe, premijerno je u Beogradu izveo performanse “Pesma vojnika na straži (Lili Marlen Trećeg svetskog rata)”, “Policijski čas” i “Da li ste počinili genocid?”
Izložba “Attention! Here I Am” obuhvatila je i neke od najznačajnijih radova Miliskovića, nastalih u proteklih par godina.
Rođen 1982. godine u Beogradu, Branko Milisković trenutno živi i radi na relaciji Nemačka-Srbija-Francuska.
U Beogradu je studirao Višu politehničku školu, odsek za industrijski dizajn, kao i Fakultet likovnih umetnosti, u klasi Mrđana Bajića, a krajem 2007. godine dobio je stipendiju holandske vlade i nastavio studije na Kraljevskoj akademiji umetnosti u Hagu, na kojoj je 2009. diplomirao. Master studije je završio 2012. godine na Akademiji umetnosti HFBK u Hamburgu, u klasi Žan Faust (Jeanne Faust).
Milisković je realizovao performanse i izložbe u Italiji, Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Austriji, Srbiji, Izraelu, Rusiji, Poljskoj, Finskoj, Norveškoj, Holandiji, Indoneziji i SAD, a reprezentuju ga Les Halles (Brisel), Kampnagel (Hamburg) i FRAC Champagne-Ardenne (Rems).
Producenti obnovljene verzije performansa “Ovo (ni)je dečak sa lulom” su Galerija 12 Hub i ArtElle.
*Foto: Miljana Vuković
(SEEcult.org)