• Search form

22.01.2019 | 11:59

Ozbolt predstavnik Srbije na 58. Bijenalu u Veneciji

Ozbolt predstavnik Srbije na 58. Bijenalu u Veneciji

Srbiju će na 58. Bijenalu u Veneciji predstavljati umetnik Đorđe Ozbolt projektom "Povratak gubitka memorije", na osnovu odluke Programskog saveta i komesara nastupa Vladislava Šćepanovića

Na konkurs Ministarstva kulture i informisanja za izbor predstavnika Srbije na 58. Bijenalu prijavljeno je 25 projekata, od kojih su u uži izbor izabrana još dva - Marte Jovanović i Radoša Antonijevića, saopšteno je 22. januara na konferenciji za novinare.

Prema rečima Ozbolta, predstaviće mural koji je metafora apstrahovanog pejzaža njegove mladosti i ujedno platforma za osam slika koje su fragmenti sećanja. Projekat "Povratak gubitka memorije", čija je kustoskinja Nikoleta Lambertuci (Nicoletta Lambertucci), sastoji se i od skulptura koje su na suprotnom zidu i "gledaju" na mural sa slikama.

Iako se u javnosti već izvesno vreme spekulisalo da će Ozbolt biti izabran, on je rekao da je iznenađen i dodao da je izuzetno počastvovan.

Naslov njegovog rada, kako je naveo, igra je reči koja može da se tumači na različite načine, kao što to može i sama umetnost. “Početna ideja je sećanje – memorija na epohu moje mladosti i na vremena koja se iskrivljuju, mutiraju, sećanje na kulturnu baštinu prošlog vremena”, naveo je Ozbolt. Mural će biti na tri zida – frontalnom i dva sa strane, a na njemu će, kako je naveo, biti slike bazirane na ličnim sećanjima, ali i na kolektivnoj percepciji vremena.

Prema rečima Šćepanovića, na konkurs se javilo “dosta kandidata sa kvalitetnim radovima”, a vrlo brzo se izdvojilo troje autora, sa kojima su obavljeni razgovori uživo (sa Ozboltom preko Skajpa, jer živi u Londonu).

“Procenili smo da bi za naš paviljon bilo najbolje da nas predstavlja Đorđe Ozbolt”, rekao je Šćepanović, navodeći da je taj rad spreman upravo za Bijenale i delom će u Veneciji biti izveden. "Ozbolt sam svojom vidljivošću koju nosi svojom karijerom i ovim radom može da bude za Srbiju veoma značajan u pogledu vidljivosti paviljona i scene savremene umetnosti uopšte", rekao je Šćepanović.

Šćepanović je ocenio da bi i druga dva projekta "dostojanstveno predstavljala" Srbiju, ali u kontekstu tematskog koncepta umetničkog direktora 58. Bijenala umetnosti Ralfa RugofaDa živite u zanimljivim vremenima”, Ozbolt najviše odgovara “svojom analognom memorijom iz prošlih vremena”.

Dragan Zdravković, član Programskog saveta, dodao je da je Ozboltova likovna poetika najviše bila u komunikaciji sa globalnom. "Nije zatvorena u čauru domaće ili regionalne priče. Iako je njegova tema vezana za našu istoriju, njegov likovni jezik uspeva da direktno komunicira sa svetskom scenom", rekao je Zdravković.

Za organizaciju nastupa Srbije na Bijenalu u Veneciji prvi put je angažovana Kuća legata, a budžet (konkursom predviđen u iznosu od 10 miliona bruto) iznosiće 22,5 miliona dinara, što je, prema rečima ministra Vladana Vukosavljevića, maksimum u okviru postojećih finansijskih gabarita.

Nastup Srbije na Bijenalu u Veneciji do sada su organizovali Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) ili Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, ali su njihova stručna veća obavestila bila Ministarstvo kulture početkom novembra 2018. godine da nisu spremna da učestvuju u Programskom savetu i da povlače svoje predstavnike zbog netransparentne procedure imenovanja članova tog tela na čelu sa Danijel Kvaran, kustoskinjom Rejkjavik muzeja umetnosti i kokustoskinjom 57. Oktobarskog salona 2018. u Beogradu, na kojem je učestvovao i Ozbolt. U Programskom savetu su i umetnik Dragan Zdravković, koji je sa Šćepanovićem predstavljao Srbiju na 57. Bijenalu umetnosti u Veneciji, te umetnica Gala Čaki, muzejska savetnica Milica Todorović, umetnička direktorka Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu, kao i istoričar umetnosti Vladimir Dimovski, docent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.

Izražavajući zadovoljstvo radom komesara i Programskog saveta, ministar je rekao da očekuje “nastavak kontinuiteta zapaženih uspeha” Srbije na Bijenalu u Veneciji, a posebno je zahvalio Kući legata na "entuzijazmu, trudu i požrtvovanosti" i obećao da će joj Ministarstvo kulture dati logističku, finansijsku i drugu podršku

Vukosavljević je izrazio uverenje da će Kuća legata, kao "reprezentativna gradska ustanova", organizovati nastup Srbije u Veneciji na "doličan i perfektan način".

Ministar je primedbe muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Novom Sadu na transparentnost procedure imenovanja Programskog saveta nazvao "pravno neukim i detinjastim".

Navodeći da je svima jasno već decenijama da Ministarstvo kulture imenuje Programski savet i da u to telo može da imenuje ljude za koje smatra da "umetničkim radom, talentovanim i trajnim delovanjem" na umetničkoj sceni "mogu dolično da predstavljaju ili omoguće predstavljanje Srbije na tako prstižnoj međunarodnoj manifestaciji", Vukosavljević je dodao da su i MSUB i MSUV bili pozvani da daju svoje predloge za Programski savet, što su i učinili. Ministarstvo kulture izvršilo je onda "izvesne korekcije", a MSUB i MSUV su izrekli ocenu da je procedura netransparentna, rekao je Vukosavljević.

“Svi članovi Programskog saveta koji su učestvovali u odlučivanju, i sam komesar, su ličnosti čija je umetnička reputacija visoka, neupitna i nesporna. Naravno, u Srbiji ima – ne tako mnogo, ali ima još umetnika i kulturnih poslenika koji bi zasluživali takvo mesto, ali njih nema mnogo. U svakom slučaju, ovaj sastav koji je odlučivao o nastupu Srbije na 58. Bijenalu uživa puno poverenje Ministarstva kulture i predstavlja jedan od najreferentnijih kvalitetnih preseka onoga što danas postoji na umetničkoj i kulturnoj sceni Srbije”, izjavio je Vukosavljević.

Vukosavljević je rekao da "jeste bitno to da su dve ustanove kulture pokazale slabost u odlučivanju i razlučivanju", ali je naglasio da to "apsolutno nema uticaj na postupanje Ministarstva kulture" i, kako veruje, na uspešan nastup Srbije na Bijenalu u Veneciji.

Uz Kuću legata, u organizaciju i realizaciju postavke i nastupa Srbije na 58. Bijenalu, uz dogovor komesara i umetnika, biće uključeno i Udruženje građana "Nedelja dizajna" koje je podnosilac Ozboltovog projekta na konkursu Ministarstva kulture, navedeno je u rešenju o izboru projekta koji će predstavljati Srbiju.

58. Bijenale umetnosti u Veneciji, inspirisano vremenom lažnih vesti, porušenih vrednosti i različitih kriza, biće održano od 11. maja do 24. novembra (vernisaž od 8. do 10. maja).

Naslov 58. Bijenala umetnosti “May You Live in Interesting Times" zasnovan je na staroj kineskoj kletvi koja se odnosi na period nesigurnosti, krize i previranja – na “zanimljivo vreme”, tačno kakvo je ono koje živimo danas, naveo je Ralf Rugof, direktor londonske Hejvord galerije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav