• Search form

16.05.2024 | 15:17

Pekinško pozorište i nobelovac Mo Jen u JDP-u

Pekinško pozorište i nobelovac Mo Jen u JDP-u

Pekinško narodno umetničko pozorište (PNUP) gostuje 17. i 18. maja  u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) predstavom “Ubica Đing Ke” nobelovca Moa Jena, u prisustvu tog pisca, koji je izrazio zadovoljstvo prvim boravkom u Beogradu i naročito izvođenjem svoje drame u teatru koje nosi ime nekadašnje Jugoslavije.

“Jugoslavija kao zemlja više ne postoji, ona je deo istorije, dok Jugoslovensko dramsko i dalje postoji, što nam govori o snazi umetnosti, o snazi pozorišne drame, koje prevazilaze istoriju države”, rekao je 16. maja na konferenciji za novinare Mo Jen i istakao da mu gostovanje u JDP-u predstavlja veliku čast.

Prema njegovim rečima, iako je prvi put u Srbiji, zna dosta o njoj, jer je čitao.

“Kroz dramu i književnost izražava se i sadašnjost jedne zemlje. Još osamdesetih godina sam čitao Ivu Andrića, zatim i Milorada Pavića. Dirnulo me je što je u romanu ‘Na Drini Ćuprija’, uz sudbine mnoštva opisanih likova, zapravo glavni lik sam most, kao simbol povezivanja. Blizak mi je i interesantan i ‘Hazarski rečnik’, to je vrlo uticajna knjiga u Kini”, rekao je Mo Jen, koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost za 2012. godine.

Kao piscu, kako je dodao, drago mu je da ima priliku da vidi kako glumci predstavljaju njegove reči i ideje na sceni.

“A ovo sada mi je posebna vrsta nagrade, da to gleda i publika u drugoj zemlji. Dodaću u svoj CV da je moja drama izvedena u JDP-u”, poručio je Mo Jen, čiju je dramu režirao Žen Ming.

Drama “Ubica Đing Ke” je drevna priča, ali data iz nove perspektive. Reč je o pokušaju atentata na kralja i dilemama naručenog ubice. U originalu se zove “Naš Đing Ke”.

“To je istorijski lik. Postoji mnogo priča o njemu. Ja sam želeo da pišem o Đing Keu iz novog ugla. Smatram da svako od nas ima u sebi nešto od njega, nekog svog unutrašnjeg Đing Kea. Nisam želeo da se bavim detaljima oko atentata, nego da opišem kontekst i ljudsku prirodu. On je čovek od krvi i mesa, sa vrlinama i manama, a ne samo neka legenda. Voleo bih da svako od nas oseti nešto od njega u sebi, da se povežemo sa tim likom. U našem užurbanom svetu ne postoji ni jedan čovek koji je apsolutno dobar ili loš”, izjavio je Mo Jen.

Naslovnu ulogu igra Vang Ban, koji je rekao da je to specifičan istorijski lik i da je poznati kineski istoričar napisao obimnu knjigu o Đingu Keu sa 6.000 karaktera.

“Da bi predstava bila uspešna najvažnije je da nam pisac da dobar i lep tekst. Mo Jen je opisao Đinga Kea kao običnog čoveka, koji ima svoje dileme i strasti koje utiču na dešavanja u drami. To je jedna vrsta alegorije”, rekao je Vang Ban i dodao da Mo Jen širi taj motiv na čitavo društvo i na to kako danas možemo da prepoznamo taj model ponašanja.

Navodeći da se ljudi i na Istoku i na Zapadu pitaju o emocijama i o sudbini, Vang Ban je rekao da u drami Moa Jena “imamo otpor junaka koji se protivi sudbini”.

“Šekspir je pisao: ‘Biti ili ne biti’, a Đing Ke se pita: ‘Ubiti ili ne ubiti’. Pratimo dubinu njegovog konflikta sa samim sobom”, rekao je Vang Ban, koji je i nagrađen za ovu ulogu.

Konkubinu, koja je poklonjena Đingu Keu kako bi ga nagovorili na atentat, igra mlada glumica Li Sijaomeng.

“Za mene je čast da sedim pred vama pored ovih velikih umetnika. Svideo mi se i jučerašnji susret sa ansamblom JDP-a, naš razgovor na okruglom stolu o načinu kreiranja predstava”, rekla je ona.

Prema njenim rećima, pisac Mo Jen voli i razume ženske likove, daje im jake karaktere.

“Osećam se moćno dok igram ovu ulogu. Ovo je, u principu, muška drama, ali je pisac uspeo da nađe dobar balans elemenata jin i jang”, rekla je Li Sijaomeng.

Princa koji naručuje ubistvo igra Jen Žui.

“Zaplet drame je istorijski, kostimi i scenografija su u kineskom stilu, ali je ponašanje likova savremeno. Reditelj je kombinovao tri elementa – savremeni, tradicionalni i simbolični”, izjavio je Jen Žui.

Vođa trupe Vang Venguang istakao je da je u Beograd stiglo 52 umetnika i saradnika te predstave, koja je u Kini na repertoaru već 11 godina, a gostovala je u Rusiji, Belorusiji i Francuskoj.

“Čast nam je i zadovoljstvo što smo gosti JDP-a. Sećamo se vašeg gostovanja s predstavom ‘Uobraženi bolesnik’ i koliko je publika bila oduševljena. To je bilo prvo pozorište iz Srbije kod nas i važan prvi korak u našoj saradnji. Dogovarali smo se da uzvratimo posetu još ranije, ali nas je omela pandemija. Dirnula nas je vaša želja da nastavimo saradnju uprkos preprekama”, kazao je Venguang.

“Oduševili smo se kada smo u Beogradu videli zajedno srpske i kineske zastave. To je simbol našeg čeličnog prijateljstva”, rekao je Vang Venguang povodom zastava postavljenih prilikom nedavne posete kineskog predsednika Sija Đinpinga Beogradu.

Direktorka JDP-a Tamara Vučković Manojlović podsetila je da je to pozorište gostovalo u Kini 2015. godine i istakla da je to bilo “jedno od najlepših gostovanja koje pamte”.

“Čast nam je da je sada sa nama i Mo Jen, veliki književnik, nobelovac, preveden na 90 jezika. Kod nas je objavljeno osam njegovih knjiga”, istakla je ona i ukazala da je PNUP jedno od najznačajnijih pozorišta u Kini.

“Kada smo bili tamo, videli smo da funkcionišemo na gotovo istovetan način. Spaja nas i to što oni igraju nobelovca Moa Jena, a mi našeg nobelovca Ivu Andrića, u predstavi ‘Gospođica’. Inače, ovih dana u poseti Kineskom kulturnom centru u Beogradu videli smo uramljenu izjavu Moa Jena o Andriću”, rekla je direktorka JDP-a i izrazila nadu u dalju saradnju dva teatra.

Mo Jen (1955) je autor 11 romana, više drama i eseja. Njegov roman “Priče o crvenom sirku” jedno  je od najznačajnijih dela u kineskoj književnosti 80-ih godina 20. veka. Dela Moa Jena prevedena su na više od 50 jezika i zauzimaju značajno mesto na međunarodnoj književnoj sceni. Dobitnik je brojnih internacionalnih priznanja i nagrada.

Reditelj Žen Ming režirao je više od 70 predstava. Dobitnik je najznačajnijih priznanja. Bio je upravnik Pekinškog narodnog umetničkog pozorišta.

Gostovanje PNUP-a na Velikoj sceni JDP-a "Ljuba Tadić" podržao je Sekretarijat za kulturu Beograda.

*Fotografije iz predstave: Li Čunguang

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r