Vesti

Performans Sanje Latinović i Ranka Đankovića u Salonu MSU

16. avgust 2022.
SEEcult.org
sanja latinovic
sanja latinovic

Umetnica Sanja Latinović izvešće 19. avgusta sa kolegom Rankom Đankovićem i još petoro učesnika performans “Movements: White” (Pokreti: belo) u Salonu Muzeja savremene umetnosti Beograd (MSUB), u kojem je u toku njena izložba “Prepreka ili prag”, koja je produžena do 25. septembra.

Prvobitno izveden 2012. godine, performans “Movements: White” prvi je zajednički rad Sanje Latinović i Ranka Đankovića.

Publika je u tom performansu suočena sa prenosom nekoliko kilograma vajarskog peska sa kraja na kraj zidnog platna. Prenošenje se izvodi sinhronizovanim pokretima sedmoro učesnika od kojih su na beloj površini zida transparentni samo njihovi udovi. Postupak nalikuje na kinetičku skulpturu, dok funkcija transmisije materije simbolično predstavlja problem komunikacije i prenosa informacija. U prenosu se dešavaju gubici i šumovi, a ono što na posletku ostane daleko je manje od primarne zamisli.

Sanja Latinović i Ranko Đanković, performans Pokreti - Belo, 2012, foto: Vesna Pavlović

Nakon performansa koji počinje u 19 sati i traje oko 20 minuta biće održan razgovor sa umetnicom povodom aktuelne izložbe i njene umetničke prakse, koji će voditi kustoskinja Una Popović.

Izložba “Prepreka ili prag” osmišljena je kao revizija dosadašnje umetničke prakse Sanje Latinović - primarno radi njene idejne i vizuelne artikulacije. Prvi put objedinjeno i na izvestan način sistematizovano, vizuelno pariraju i sagledavaju se njene ujednačene, a opet različite izvedbe kao misli o prirodi, izrazu i temama performans akcija.

Na formalnom nivou, performans akcije Sanje Latinović moguće je klasifikovati podelom u tri grupe – samostalne, često i radikalne izvedbe, zatim kolektivni performansi na nivou promišljanja telesno i mentalno sinhronog unutar duha zajedništva, te kroz materijalizovane instalacije i objekte kojima navodi publiku da učestvuje i preuzme ulogu glavnog perform – aktera. Sve to, pojedinačno i objedinjeno, karakteriše specifičan pristup Sanje Latinović analizi stvaranja i odvijanja umetničkog čina koji se najpre može shvatiti na nivou sprovođenja oblika različitih ponašanja, a ne kao jedan konačan, unapred formatiran model od koga se ne odstupa.

Performans Do Not Cross na otvaranju izložbe u Salonu MSUB

Sanja Latinović je na otvaranju izložbe 24. juna izvela performans “Do not cross”, tokom kojeg reže stakleni panel postavljen u visini vrata kako bi prošla kroz njega i simbolično prekoračila tu prepreku/prag. Taj performans velikog mentalnog i fizičkog intenziteta, koji je publika pratila bez daha, umetnica je prvi put izvela u Beogradu, nakon dva ranija izvođenja u Švajcarskoj.

Izložba prikazuje njenih pet ključnih javnih performansa u formatu video dokumentacije (Akvarijum, Otklon, Do not cross, Ispred zida, Movements: White), dva video performansa – Napuštena, realizovan na master klasu Marine Abramović, i Ptica. Takođe, izložba obuhvata i pet instalacija koje podrazumevaju materijalne post festum ostatke izvedbi, ali se i koncepcijski mogu razmatrati na nivou umetničkog objekta.

Performans Do Not Cross na otvaranju izložbe u Salonu MSUB, foto: VM/SEEcult

Sanja Latinović (1983) završila je Fakultet likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, Odsek vajarstvo, a 2016. godine na HKB u Bernu u Švajcarskoj i master studije u oblasti performansa.

Iako po vokaciji vajar, Sanja Latinović svoj rad uglavnom fokusira na performans, video i foto dokumentaciju, birajući ih kao polja umetničkog izraza kroz koje proispituje i sam medij skulpture, istražujući njegove transformativne potencijale u relacijama materija – prostor – forma – ideja. Tematske preokupacije su joj usmerene na problematizovanje kompleksne pozicije funkcionisanja individue danas, na naša svakodnevna suočavanja sa brojnim i različitim oblicima društvenih determinisanosti, imperativa, pritisaka. Baveći se više emocijalno psihološkom dimenzijom tih odnosa, umetnica iznosi i artikuliše svoja viđenja u nepretencioznim, svedenim vizuelnim rešenjima/izvođenjima, uobličavajući ih u svojevrsne metafore o sindromima, stanjima, procesima koji karakterišu usloženu globalnu društvenu sliku.

Bila je od 2009. do 2014. godine članica grupe Treći Beograd, a 2019. godine inicirala je formiranje grupe 04, koju čini generacija diplomiranih vajara FLU u Beogradu (2004), kojoj je i sama pripadala. Njihovo polje interesovanja je bazirano na poziciji umetnika u društvu.

(SEEcult.org)

Tagovi