Vesti

Performativnost u sajber prostoru

26. april 2016.
SEEcult.org
Performativnost u sajber prostoru
Performativnost u sajber prostoru

Performativni razgovor “Istorija – Akcija – Kiborzi i drugi Drugi” biće odrzan 27. aprila u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu sa teoretičarkom umetnosti Anetom Stojnić, a posvećen je temama pokrenutim u njenoj knjizi “Teorija izvođenja u digitalnoj umetnosti” i drugim istraživanjima između sajber i nesajber prostora.

U performativnom razgovoru o performativnosti, liminalnosti i subverzijama tela u sajber prostoru, koji će sa Anetom Stojnić voditi u CZKD-u Ana Isaković, biće postavljeno pitanje ko danas – u doba društva (digitalne) kontrole, zauzima simboličko mesto kiborga iz sajberpank fikcije?

Još ranih 80-ih godina 20. veka Dona Harvej (Donna Haraway) izjavila je da je naša ontologija – ontologija kiborga i da nam ona daje našu politiku.

U postindustrijskom, postmodernom, biopolitičkom, informatičkom dobu, kako su naveli organizatori, nove elektronske, digitalne, sajber-tehnologije su promenile ljudsko iskustvo prostora, vremena i poimanja sopstenog tela. Razmatrajući diskontinuitete i kontinuitete između čoveka i mašine, biće reči o odnosu sajbertehnologije i fikcije, pojmu nesajber prostora, kao i praksama tehno-preformansa, sajberformansa i digitalnog performansa koje tretiraju subverzije i transgresije tela kroz odnos živog tela i tela avatara kao izvođača, ukidanje tela izvođača (samostalno izvođenje kompjutera) i izvođenje kiborga. U diskurzovnom okviru biopolitike i nekropolitike, biće otvorena pitanja politike liminalnih tela, liminalnih prostora i novih radikalnih subjektivnosti koje se mogu pojaviti u rekonfiguracijama od prirodnog, preko kulturalnog do tehnologškog tela.

Razgovor “Istorija – Akcija – Kiborzi i drugi Drugi” u CZKD-u deo je projekta “Performans: istorija, akcija” koji predstavlja seriju događaja tokom kojih značajni umetnici, teoretičari i istoričari umetnosti, koji svoj rad vezuju za performans, učestvuju u premijernim i ponovnim izvođenjima, diskusijama, predavanjima i različitim umetničkim i teorijskim formama događaja, osvetljavajući praksu performansa kao žive tradicije vizuelnih umetnosti na ovim prostorima, na savremen i kritički nacin.

S obzirom na istorijske aspekte umetnosti performansa i njenu poziciju u aktuelnim stvaralačkim trendovima i praksama na internacionalnoj umetničkoj sceni, prisustvo takve vrste produkcije u ovdašnjoj sredini se gotovo simptomatično tretiralo kao svojevrsna nestabilna, vaninstitucionalna i establišmentu preteća vrsta kreativne upotrebe van-umetničkih sredstava. U tom smislu, posebno je zanimljivo gotovo efemerizovano insistiranje na označavanju performansa kao novog i alternativnog umetničkog medija.

S druge strane, njegova višedecenijska izopštenost iz akademskih obrazovnih platformi dovela je do toga da se produkcija performansa od 1970-ih do danas vidi kao potencijalna pretnja hijerarhizovanim postojećim aparatima distribucije znanja. Anahrone težnje “vladajućih” akademskih struktura mogu se prepoznati, kako navode autori projekta, u pažljivim i uspešnim odbranama ideje o vaninstitucionalnoj sudbini tzv. nematerijalne umetnosti (u tom smislu performans je principijelno bio svrstavan u tradiciju konceptualnih praksi kasnih 1960-ih i 1970-ih godina) i to je, sa druge strane, dovelo do nemogućnosti istorizacije i evaluacije te, inače sasvim bogate, prakse na prostorima nekadašnje Jugoslavije i na lokalnim scenama zemalja koje su je nasledile.

Aneta Stojnić, teoretičarka, umetnica i kustoskinja iz Beograda, autorka je knjige “Teorija izvođenja u digitalnoj umetnosti: Ka novom političkom performansu” (FMK i Orion Art, Beograd, 2015.), kao i brojnih internacionalnih publikacija, umetničkih i kustoskih projekata.

Doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu 2013. godine, a od 2015. ima zvanje docenta na Fakultetu za medije i komunikacije (FMK) i mesto postdoktorskog istraživača na Akademji umetnosti u Beču, na programu za postkonceptualnu umetnost (PCAP). Tokom 2013/14. bila je postdoktorski istraživač na Univerzitetu u Gentu, u Istraživačkom centru za izvođačke umetnosti i medije (S:PAM).

Dobitnica je stipendije za gostujućeg doktoranta na Akademiji umetnosti u Beču 2013. godine, i umetničkih rezidencija u TanzQuartier-u u Beču 2011. i Kultur kontaktu u Beču 2012.

(SEEcult.org)

Tagovi