Petrunija najbolja u Herceg Novom, trijumf i Salatića
Gran pri 33. Filmskog festivala Herceg Novi (FFHN) “Zlatna mimoza” osvojio je film “Bog postoji, ime mu je Petrunija” u režiji Teone Strugar Mitevske iz Severne Makedonije, nagrađen kao politički provokativna moderna bajka, koja “odjekuje, boli i zasmejava”, kako je naveo u obrazloženju žiri.
Trijumf na 33. FFHN-u, koji se završava 7. avgusta na Kanli kuli svečanim uručenjem nagrada i crnogorskom premijerom kanskog pobednika “Parazit”, ostvario je i domaći reditelj Ivan Salatić filmom “Ti imaš noć”, koprodukcijom Crne Gore i Srbije koja govori o odumiranju malog lučkog grada, ali i starijim generacijama koje se nisu snašle u tranziciji koja još traje, kao i o neizvesnosti i iščekivanju boljeg vremena među mlađima.
Salatić je osvojio Zlatnu mimozu za režiju svog filma, čija je svetska premijera bila u okviru 33. Nedelje kritike u Veneciji 2018. Takođe, film “Ti imaš noć” dobio je nagradu žirija 33. FFHN-a “Živko Nikolić” za montažu Jelene Maksimović, kao i nagradu Federacije filmskih kritičara Evrope i mediteranskih zemalja (FEDEORA) za najbolji film.
Zlatna mimoza za režiju dodeljena je Salatiću za “radikalno vizuealan i duboko promišljen postupak kojim piše vanvremensku hroniku Herceg Novog” – kako je naveo 7. avgusta na konferenciji za novinare žiri takmičarske selekcije dugometražnog igranog filma 33. FFHN-a, koji su činili slovenačka producentkinja Dunja Klemenc (predsednica), reditelji Vinko Brešan iz Hrvatske i Nikola Ljuca iz Srbije i makedonski glumac Nikola Ristanovski. Nagrada “Živko Nikolić” dodeljena je Jeleni Maksimović za montažu tog filma za “specifičan osećaj za ritam i eklektičnost svog postupka”.
Ti imaš noć
Žiri kritike FEDEORA (Dževdet Tuzlić - predsednik, Vuk Perović i Dragan Jovićević) istakao je da je posttranzicijska tema Salatićevog filma rediteljski stilizovana i uokvirena metaforom koja se “jednako odnosi na zemlju porekla filma i prostor Mediterana kome ta zemlja pripada, ali i mnoga druga, ne samo brodogradilišta, već sva velika preduzeća iz sistema društvenih vrednosti kojih više nema”. Posebno je istaknut u tom smislu doprinos direktora fotografije Ivana Markovića i montažerke Jelene Maksimović.
Zlatna mimoza za scenario dodeljena je Mariusu Olteanu iz Rumunije za film “Monstrumi”, koji je i režirao, a nagrađen je za “fascinantan i misteriozan triptih komplikovanog emotivnog života modernog rumunskog para”.
Glumačke nagrade odneli su Alican Yucesoy iz Turske za film "Prelepa ravnodušnost" reditelja Kıvança Sezera za “ranjivost i hrabrost kojom je suptilno i duhovito dekonstruisao savremenog turskog muškarca”, te srpska glumica Nataša Ninković za ulogu u filmu “Ajvar” Ane Marije Rossi za “emotivnu ogoljenost i nijansirano prikazanu bol moderne žene”.
Specijalno priznanje žirija dodeljeno je crnogorskom glumcu Momu Pićuriću za specifičnost “autentičnog glumačkog izraza i doprinos velikom broju filmova” 33. FFHN-a.
Žiri bi, kako je naglasio, voleo da posebno izdvoji slovenačkog dizajnera i miksera zvuka Julija Zornika koji je zadužio post-jugoslovenske kinematografije izuzetnošću svoga rada na filmovima “Posledice” Darka Štantea iz Slovenije i “Šavovi” Miroslava Terzića iz Srbije.
Žiri 33. FFHN-a
Terzićevom potresnom filmu “Šavovi” o aferi krađe beba iz beogradskih porodilišta pripala je Nagrada publike 33. FFHN-a, koja ga je ocenila prosečnom ocenom 4,64.
Žiri selekcije Studentski film 33. FFHN-a proglasio je najboljim filmom u toj kategoriji “Strano telo” Dušana Zorića, a specijalna priznanja pripala su filmovima “Jedini” u režiji Nikole Polića i “Vrzel” u režiji Ane Trebše.
Nagrade za studentske filmove dodelili su producentkinja Bojana Radulović, rediteljka Eleonora Veninova i direktor fotografije Dušan Grubin.
Žiri Mini pitcha (Nikolina Vučetić Zečević, Sanja Jovanović i Vuk Perović) dodelio je nagradu projektu “Rikverc” reditelja Andrije Mugoše i producentkinje Ive Kasalice zbog “efektno dramaturški i vizuelno prikazanog ljubavnog odnosa dvoje ljudi, zaokružene producentske vizije, kvalitetno pripremljenog projekta, kao i zbog jasne i precizne prezentacije”.
Nagrada za najbolji mini pitch dodeljuje se pod pokroviteljstvom Filmskog centra Crne Gore.
Nagradu za ukupan doprinos afirmaciji FFHN “Milan Žmukić” dobila je 1. avgusta na svečanom otvaranju proslavljena srpska glumica Mira Banjac, koja je poručila da su filmski festivali nasušno potrebni, a 33. FFFH otvorila je sa svim prisutnim ženama iz sveta filma koje je pozvala da joj se pridruže na sceni na Kanli kuli.
Mira Banjac, foto: FFHN
Hercegnovski festival počeo je 1. avgusta svetskim premijerama crnogorskih filmova “Grudi” Marije Perović i “Dohvati nebo” Milutina Dake Darića, a proteklih dana prikazao je izbor aktuelnih igranih ostvarenja iz regiona u glavnom programu, kao i filmove zapažene na najvećim svetskim festivalima.
Pobednički film 33. FFHN-a “Bog postoji, njeno ime je Petrunija”, nastao prema scenariju Elme Tataragić o netradicionalnoj devojci koja vadi časni krst iz ledene vode, prikazan je prethodno i na 26. Festivalu evropskog filma Palić, kao i na 66. Pulskom festivalu, na kojem je Teona Strugar Mitevska dobila Zlatnu arenu za režiju u kategoriji manjinskih produkcija, te potom i na 22. Motovunu, na kojem je osvojio nagradu žirija FIPRESCI. "Petruniji” predstoji, između ostalog, i učešće na 25. Sarajevo film festivalu.
Crnohumorni film Teone Strugar Mitevske, koji je i jedan od finalista za LUX nagradu Evropskog parlkamenta, daje kritički, ali i duhovit prikaz konzervativnog društva kroz priču o devojci koja preuzima tradicionalno mušku ulogu, a prema rečima autorke, predstavlja zapravo čitavu generaciju današnjih žena sa Balkana.
Festivalski sajt je filmfestival.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)