• Search form

17.04.2009 | 16:17

Piratski zaliv izgubio spor

Švedski sud osudio je na zatvorske kazne osnivače Piratskog zaliva (The Pirate Bay) - najvećeg svetskog pretraživača linkova za preuzimanje filmova, muzike, igrica, softvera i drugih sadržaja sa interneta, čije je suđenje izazvalo kontroverzne reakcije, od odobravanja do protesta.

Piratski zaliv izgubio spor

Švedski sud osudio je na zatvorske kazne osnivače Piratskog zaliva (The Pirate Bay) - najvećeg svetskog pretraživača linkova za preuzimanje filmova, muzike, igrica, softvera i drugih sadržaja sa interneta, čije je suđenje izazvalo kontroverzne reakcije, od odobravanja do protesta.

Suđenje osnivačima, odnosno administratorima TPB-a, koji su taj proces nazvali političkim, smatra se prekretničkim u istoriji, i to ne samo švedskog pravnog sistema, a moglo bi da ima velike posledice na slobodu razmene informacija i digitalnih sadržaja na internetu uopšte.

Osnivači TPB-a (Frederik Neij, Gottfrid Svartholm Warg, Carl Lundstrom i Peter Sunde), koji su se trudili da reformišu zakone u vezi sa autorskim pravima i patentima u digitalnoj eri, osuđeni su zbog kršenja zakona o autorskim pravima, a dobili su po godinu zatvorske kazne, uz novčanu u iznosu od 4,5 miliona dolara zbog nadoknade štete.

Prema navodima suda, optuženi su radili kao tim, svesni da omogućavaju širenje sadržaja zaštićenog autorskim pravima. Sud je naveo i da je korišćenje BitTorrenta na TPB-u ilegalno.

Osnivači TPB-a negirali su navode optužnice, navodeći da njihov sajt ne sadrži piratske fajlove, te da tako i ne čine ništa loše.

Presudu su opisali kao “bizarnu”, posredstvom onlajn konferencije za novinare.

“Bizarno je što su nas osudili uopšte, a još bizarnije što smo osuđeni kao tim. Sud je naveo da smo bili organizovani. Ja ne mogu da izvučem Gotfrida iz kreveta ujutro… Ako hoćete da nas osudite, osudite nas za neorganizovani kriminal”, poručio je Sunde.

Pravni zastupnici TPB-a šokirani su presudom, ali su izrazili i uverenje da će “njihova ipak biti poslednja”.

Jedan od lidera TPB-a Rickard Falkvinge izjavio je Bi-BI-Si-ju da je presuda “velika nepravda” i da je reč o “političkom suđenju”.

“Mnogo je besa sada u Švedskoj... Razmena falova je ovde institucija i, iako ne mogu da pozivam ljude da krše zakon o autorskim pravima, ja ga ne poštujem i ne slažem se sa njim”, dodao je on, najavljujući da će taj slučaj predočiti i Evropskom parlamentu.

Članovi TPB-a saopštili su i da ne mogu i neće da plate kaznu. Čak i kada bi imali novac za kaznu, naveli su da bi radije zapalili sve što imaju, a vlastima ne bi dali čak ni pepeo.

Novčana kazna određena im je kao odšteta velikom broju filmskih i muzičkih kompanija, uključujući Warner Bros, Sony Music Entertainment, EMI, Columbia Pictures…

Kazna je ipak znatno manja od sume koju su velike kompanije tražile (17,5 miliona dolara).

Velike izdavačke kompanije pozdravile su presudu suda u Stokholmu, ali su osnivači TPB-a najavili da će se žaliti i odbili su da plate kaznu.

Predstavnici Međunarodne federacije diskografske industrije (www.ifpi.org) saopštili su da će presuda TPB-u poslati jasnu poruku.

“Postojalo je mišljenje da je piraterija OK i da će muzička industrija to jednostavno prihvatiti. Ova presuda će to promeniti”, rekao je predsednik IFPI-ja Džon Kenedi (John Kennedy) britanskim medijima.

TPB je osnovala 2003. organizacija Piratbyran (Piratski biro), koja se bori protiv autorskih prava, ali sam sajt vode pojedinci.

Milioni fajlova razmenjuju se na osnovu linkova na tom sajtu svakodnevno, iako on sam ne sadrži na serverima piratske sadržaje, već samo “torent” linkove ka filmskim, muzičkim, televizijskim i drugim sadržajima u korisničkim kompjuterima.

Tokom suđenja, koje je počelo pre dva meseca, popularnost im je dodatno povećana, a sam sduski proces korisnici su mogli da prate i na posebnom sajtu koji je otvoren tim povodom (http://trial.thepiratebay.org).

Rad Piratbyrana zasnovan je na principima samoorganizacije i vaninstitucionalnog delovanja u domenu savremene distribucije sadržaja. Njihove aktivnosti radikalna su kritika sistema savremene umetnosti i drugih tradicionalnih institucija, u pokušaju da se ostvari direktan kontakt proizvoda umetničkog i intelektualnog rada sa širom publikom.

Povodom suđenja TPB-u, organizovane su brojne akcije, uključujući protest i žurku u Moskvi 16. aprila.

Autobus organizacije Piratbyran, koji je boravio i u Beogradu krajem prošle godine, poslužio je u Stokholmu kao mesto aktivne debate i razmene kreativnog sadržaja.

Kolektiv Piratbyran i njihov autobus gostovali su u Beogradu u novembru 2008. godine, kada je realizovano više umetničkih akcija u okviru projekta Doma omladine Beograda i Slobodnekulture.org "Informal Networks Belgrade" i zatvaranja 49. Oktobarskog salona.

U međuvremenu, jedan od servera TPB-a, koji je policija zaplenila 2006. godine, postao je muzejski primerak.

Švedski Nacionalni muzej nauke i tehnologije saopštio je da je kupio taj server za 2.000 kruna (oko 240 dolara) i da će ga izložiti u delu postavke posvećene mašinama i pronalascima koji su izmenili život ljudi.

Među pristalicama TPB-a je i književnik Paulo Koeljo (Coelho), najpoznatiji po bestseleru “Alhemičar”, koji je veliki zagovornik interneta uopšte, a nedavno je izjavio da bi rado svedočio na sudu u korist TPB-a.

TPB je i tema dokumentarnog filma “TPB -AFK” (Simon Klose), čiji se trejler pojavio i na internetu, a sadrži i snimke sa jednog njihovog sastanka pre nekoliko godina.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav