Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac uputio je 10. decembra otvoreno pismo generalnom direktoru RTS-a Draganu Bujoševiću povodom njegove izjave da Ministarstvo kulture nema razumevanja za regulisanje pitanja finansiranja javnih medijskih servisa i očekivanja da će premijer osigurati da to bude delom iz budžeta, a delom od takse uz račun za struju.
Tasovac je u pismu ocenio da je Bujošević “novinar sa potisnutom ambicijom da, u stvari, bude političar”, ali ne zna kako, pa izađe “brže-bolјe, u javnost” i “zakuka kako lično premijer treba da obezbedi finansiranje RTS-a i naplatu takse”.
Tasovac je ocenio da je Bujošević nespreman i za funkciju direktora, jer bi u suprotnom “javnosti pokazao kako je, kojom analizom troškova, Upravni odbor RTS-a izračunao da pretplata treba da iznosi baš 500 dinara” i da li bi bila 500 dinara da se “potrudio da izračuna koliki višak radnika ima” ili “pozabavio racionalizacijom u samom preduzeću, novom sistematizacijom, povećanjem radnog učinka, štednjom?”
Tasovac je podsetio i da Zakon o javnim medijskim servisima, u čijoj su pripremi i donošenju učestvovali i lјudi sa RTS-a i RTV-a, i koji je “striktno pratio i uputstva iz Evropske unije”, država ne može Elektrodistribuciji da naloži da se bavi naplatom takse.
“Ali Bujošević bi mogao, i to pravlјenjem ugovora sa EPS-om, kojim bi bilo predviđeno da uz EPS-ove uplatnice idu i one RTS-a. Mogao bi i na milion drugih načina to da reši, ali ne. Lakše mu je da otkrije javnosti kako su Srbi bezobrazan jedan narod, jer Hrvati sami plaćaju TV pretplatu, a Srbi, eto, i sram ih bilo, neće. Pa šta sada premijer da radi. Da promeni Srbe za Hrvate, i spase Bujoševića svakog napora?”, naveo je Tasovac i dodao da će predložiti premijeru da “Bujoševića pošalјe u HRT, a nama neka pošalјu direktora HRT-a, pošto taj, očigledno, zna svoj posao”.
Bujošević nije komentarisao pismo Tasovca, a ranije je izjavio da očekuje da će premijer Aleksandar Vučić ispuniti obećanje i obezbediti da finansiranje javnog servisa bude delom putem naplate takse, a delom iz budžeta.
"Premijer je saopštio da će se RTS finansirati iz dva izvora. Jedan je kroz taksu, za koju je rekao da će biti 150 dinara i da će obezbediti siguran način naplate te takse. To je najbitnije. Drugi deo je iz budžeta”, rekao je Bujošević na konferenciji o ulozi i izazovima javnih medijskih servisa u Evropi. On je ocenio i da taksa još nije regulisana jer Ministarstvo kulture i informisanja nema razumevanja za to, između ostalog i zato što je, kako je naveo, ministar kulture bio taj koji je rekao da bi možda trebalo napraviti referendum da li je potreban javni medijski servis.
Za finansiranje javnih medijskih servisa u 2016. godini predviđeno je u budžetu Ministarstva kulture i informisanja četiri milijarde dinara od ukupno 11,1 milijardi, a u Skupštini Srbije na dnevnom redu aktuelnog zasedanja je i Predlog izmena Zakona o javnim medijskim servisima koji predviđa da će se RTS i RTV u 2016. godini delimično finansirati iz budžeta.
Prema Zakonu o javnim medijskim servisima, visina takse ne može da iznosi više od 500 dinara, a odluku o utvrđivanju tog iznosa trebalo je da donesu upravni odbori RTS i RTV najkasnije do 30. juna 2015.
(SEEcult.org)