Plenarni sastanak IETM na 56. Bitefu - u fokusu rad
Međunarodna mreža za savremene izvođačke umetnosti (IETM) održaće Plenarni sastanak u Beogradu u vreme 56. Bitefa, koji će biti održan od 23. septembra do 2. oktobra, a na tom događaju, pod sloganom “Work Hard, Live Harder!”, okupiće više od 500 pozorišnih profesionalaca iz celog sveta.
Plenarni sastanak IETM, najavljen od 29. septembra do 2. oktobra, obuhvata stručne tribine, predavanja radionice i druge vidove razmene iskustava vodećih pozorišnih radnika iz svih krajeva sveta. Tema
Plenarnog sastanka IETM usko je vezana uz temu 56. Bitefa koji se bavi pitanjem rada u savremenom društvu, ali i u umetnosti, a ponudiće devet predstava vodećih evropskih i svetskih autora u glavnom programu i raznovrstan prateći program.
U kakvom stanju je tržište rada u današnjem kasnom kapitalizmu? Kakav je efekat neoliberalne eksploatacije na društva u celini? Šta se dešava sa pravima radnika i uslovima njihovog rada nakon pandemije? Kako se rad transformisao u izvođačkim umetnostima i pozorištu? Kako se postiže stabilnost i predvidljivost u svetu koji se dramatično menja? To su neka od pitanja na koja će učesnici Plenarnog sastanka IETM pokušati da pronađu odgovore.
Prema navodima IETM, u situaciji mnogobrojnih konflikata, neminovna je transformacija međunarodnih odnosa i saradničkih režima. Pojam stabilnosti je takođe potrebno iznova razmotriti. Polazeći od toga, IETM želi da pozicionira rad kao ključnu tačku koja utiče na osećanje stabilnosti/nestabilnosti, ali ne u patrijarhalnom militarističkom smislu, već u feminističkom i ekološkom okviru. Postavljajući ta pitanja u kontekst Beograda i Srbije kao domaćina, IETM želi da razmotri sa kolegama i gostima strategije, modele otpora, izazove i modele kolektivne borbe tranzicijskog, post-socijalističkog i posleratnog društva, kao i drastične posledice tržišne liberalizacije, retradicionalizacije i osiromašenja.
“Želimo da postavimo ova pitanja iz perspektive zemlje u kojoj većina umetnika ne može da podmiri osnovne egzistencijalne potrebe radeći profesionalno i manje od 500 evra mesečno”, naveo je IETM povodom Plenarnog sastanka u Beogradu, koji je prvi fizički događaj velikog obima te mreže posle više od dve godine pandemije korona virusa i prethodnog Plenarnog sastana u Rijeci 2019.
Vizuelni identitet Plenarnog sastanka IETM zasnovan je na kadru iz serijala Naše priredbe, emitovanog na Radio-televiziji Beograd 1973. godine, prema tekstu Bore Ćosića, muzici Vojislava Kostića, u režiji Jovana Ristića. Fotografija je preuzeta iz poslednje epizode serijala, koja nosi naslov Radna akcija, a posvećena je jedinstvenoj formi zajedničkog rada koja je organizovana još tokom NOB-a, a potom se razvila na principima solidarnosti, drugarstva i zajedničkog ulaganja. U čuvenim radnim akcijama, milioni omladinaca su gradili auto-puteve, pruge, fabrike, čak i čitave gradove.
U okviru Plenarnog sastanka IETM, biće organizovana i Pitchorama, poseban program namenjen srpskim i umetnicima iz celog sveta, u okviru kojeg će imati priliku da predstave svoje projekte i pronađu partnere za njihovu realizaciju. Rok za prijavljivaje je 8. avgust, a detaljne informacije i uputstva za prijavu nalaze se na ovom linku.
Beogradski internacionalni teatarski festival prikazaće u 56. izdanju devet predstava koje potpisuju neke od zvezda regionalne i svetske pozorišne scene, a objedinjene su sloganom Mi junaci rada svog, koji odražava glavnu temu – prekarni rad, gubitak posla, nemanje uslova za rad.
Među učesnicima su najavljeni Kejti Mičel, Jan Martens i Aleksandere Zeldin, zatim Valeri Mrežan i Muhamed el Hatib, Lazaro Gabino Rodrigez, Nina Rajić Kranjac i Žiga Divjak. Svetske premijere na 56. Bitefu imaće dve srpske predstave – “Dr Auslender (Made for Germany)” Bojana Đorđeva i “Svet bez žena” Maje Pelević i Olge Dimitrijević.
U Prologu Bitefa, 23. septembra u Narodnom pozorištu u Beogradu, gostovaće predstava “(Nije) kraj sveta” berlinskog teatra Šaubine, za koju tekst potpisuje Kris Buš, a režiju Kejti Mičel.
Pored glavnog programa, Bitef će ponuditi i tradicionalne prateće programe kao što su Susreti sa autorima i Bitef Polifonija.
Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)