Pobednici 25. Sandensa
Američki film "Precious" o teškoćama života tinejdžerke u Harlemu trijumfovao je na 25. Sandens filmskom festivalu osvojivši tri nagrade, uključujući za najbolju američku dramu, i to i na osnovu glasova i žirija i publike.
Američki film "Precious" o teškoćama života tinejdžerke u Harlemu trijumfovao je na 25. Sandens filmskom festivalu osvojivši tri nagrade, uključujući za najbolju američku dramu, i to i na osnovu glasova i žirija i publike.
Reč je o drami o tinejdžerki s viškom kilograma koja odrasta 80-ih u Harlemu, napuštena i zlostavljana od roditelja.
Zasnovan na debitantskom romanu afro-američke pesnikinje Safir (Sapphire), “Precious” je osvojio i specijalnu nagradu žirija za glumu Mo’Nike (Mo'Nique), koja u tom filmu igra majku glavne junakinje, saopštili su organizatori jubilarnog Sandensa, na kojem je od 15. do 25. januara prikazano 118 igranih dugometražnih filmova, od kojih je bilo oko 90 svetskih premijera, a stigli su iz dvadesetak zemalja širom sveta.
Reditelj nagrađenog filma Li Danijels (Lee Daniels) zadržavao je suze zahvaljujući na nagradama, koje su, kako je naveo, pretvorile u istinu ono što je pokušao da ostvari tim filmom.
Nagradu žirija za najbolji dokumentarni američki film dobio je "We Live in Public" (Ondi Timoner) - hronika o deset godina života pionira interneta Džoša Harisa (Josh Harris), dok je publika nagradila “The Cove" (Louie Psihoyos) o lovu delfina u Japanu.
Nagradu žirija za najbolju režiju američkog filma dobio je Keri Jođi Fukunaga (Cary Joji Fukunaga), za film “Sin Nombre” o imigrantima koji čekaju bolji život u SAD i bandama koje kontrološu rute preko granice.
Za scenario su nagrađeni Nikolas Jasenovac (Nicholas) i Čarlin Ji (Charlyne Yi) za ljubavnu priču "Paper Heart".
Nagrada žirija za najbolji strani film dodeljena je čileanskom “The Maid" (La Nana) o klasnoj podeljenosti u toj južnoameričkoj zemlji, dok je nagradu publike za najbolju stranu dramu osvojio britanski film “An Education", zasnovan na knjizi Nika Hornbija (Nick Hornby), u režiji Lone Šerfig (Scherfig).
Pobednici međunarodnog takmičarskog programa su i drama “Five Minutes of Heaven" i dokumentarac "Afghan Star", koji su dobili po dve nagrade.
"Afghan Star" je o avganistanskoj verziji “Američkog idola” posle 30-godišnje vladavine talibana, a dobio je nagradu publike za najbolji dokumentarac u svetu, kao i nagradu za režiju Havane Marking.
Drama "Five Minutes of Heaven” Olivera Hiršbigela (Oliver Hirschbiegel), koja govori o dvojici ljudi iz istog grada, ali na suprotnim stranama u severnoirskom konfliku katolika i protestanata, dobila je nagradu žirija za najbolji strani film.
Nagrada žirija za najbolji svetski dokumentarac pripala je britanskom filmu "Rough Aunties" (Kim Longinotto) o zaštiti i brizi za zlostavljanu i napuštenu decu u Južnoj Africi.
Nagradu za režiju najboljeg američkog dokumentarca dobila je Natalia Almada za prikaz sto godina istorije Meksika filmom “El General”.
Među nagrađenima je i Bob Ričman (Richman), koji je dobio nagradu za fotografiju za “The September Issue" o modnom magazinu “Vog” (Vogue) i njegovoj čuvenoj urednici čelične volje Ani Vintur (Anna Wintour). Film je sniman devet meseci, tokom priprema septembarskog broja “Voga” 2007.
Specijalna nagrada žirija za originalnost dodeljena je filmu “Louise-Michel” (Benoit Delépine i Gustave de Kervern) o grupi radnika u bankrotiranoj francuskoj fabrici koji unajmpljuju ubicu da bi se obračunali sa rukovodstvom, dok je u kategoriji dokumentarnog filma specijalno nagrađen “Tibet in Song” (Ngawang Choephel), koji kroz muziku opisuje borbu Tibetanaca da očuvaju kulturni identitet. Sam reditelj proveo je godinu i po u zatvoru zbog snimanja tog filma.
Žiri je, između ostalog, dodelio specijalnu nagradu u kategoriji američkog dokumentarnoh filma ostvarenju “Good Hair” Džefa Stilsona (Jeff Stilson), u kojem komičar Kris Rok (Chris Rock) putuje po svetu dok istražuje kulturu afro - američkih frizura.
Specijalnu nagradu za “nezavisni duh” dobio je film “Humpday”Lin Šelton (Lynn Shelton), farsična komedija o strejt muškarcu koji po malo u tome preteruje.
Nagrade žirija za najbolje kratke filmove ranije su dodeljene, kao i još neka priznanja koja su kreirana radi promocije i podrške novim, mladim autorima.
Film “Adam” Maksa Majera (Max Mayer) dobitnik je ovogodišnje nagrade “Alfred P. Sloan”, koja iznosi 20.000 dolara, a dodeljuje se izuzetnim igranim filmovima koji su fokusirani na nauku ili tehnologiju kao temu, odnosno naučnici, inženjeri ili matematičari su im glavni likovi.
Sandens institut i Japanska radiodifuzna korporacija (NHK) dodelili su i zajedničku međunarodnu nagradu za mlade autore iz SAD, Japana, Evrope i Latinske Amerike, a među ovogodišnjim pobednicima je i Lucila Hadžihalilović iz Francuske, nagrađena za film “Evolution”.
Sandens filmski festival, koji se završava 25. januara, organizovan je uz podršku istoimenog instituta, čiji je osnivač glumac i reditelj Robert Redford, a okuplja najznačajnije predstavnike američkog nezavisnog filma, predstavljajući autore čija se dela teško mogu naći u bioskopima.
Filmovi za ovogodišnji Sandens, među kojima su bili radovi 42 debitanta, uključujući 28 u takmičarskim programima, izabrani su među 3.661 igranog dugometražnog filma, od kojih je 1.905 bilo američkih, a 1.756 stranih.
Sajt Sandens festivala je www.sundance.org/festival
*Foto: Wikimedia, Travis Wise - Flickr, CC BY 2.0
(SEEcult.org)