Najboljim dugometražnim filmom 26. Animafesta u Zagrebu proglašen je animirani dokumentarac “Čarobna planina” (Magic Mountain) Ance Damian, a Gran pri za najbolji kratki film dobio je “Kraj igre” (Endgame) Phila Mulloya, koji je time stekao i kvalifikaciju za Oskara.
Gran pri Animafesta u dugometražnoj kategoriji dodeljen je filmu “Čarobna planina” kao izazovnom umetničkom spoju “raznih stilova animacije koji savršeno, katkada i poetično, dočaravaju jezivo egzistencijalno putovanje jednog čoveka kroz negostoljubive krajolike i ističu besmisao rata”, naveo je u obrazloženju žiri, koji su činili Justine Bannister, Marcy Page i Boško Picula.
Dodelom Gran prija “Čarobnoj planini” ujedno je odata počast žanru animiranog dokumentarca.
Gran pri u kategoriji kratkih filmova dodeljen je “Kraju igre” kao odvažnom, sramežljivom i duhovitom, ali i krajnje zastrašujućem filmu, koji se odlikuje majstorskom naracijom, tajmingom i filmskom veštinom, te hrabrim korišćenjem filmske sličice.
Čarobna planina
“Čitavo delo minimalističko je putovanje kroz najopasniju od svih igara”, naveo je u obrazloženju žiri koji su činili: Peter Lord, Normand Roger, Vjera Matković, Cecilia Traslaviña i Raimund Krumme.
Animafest je prikazao više od 300 filmova i imao 200 gostiju, među kojima je bio i autor “Kraja igre” Phil Mulloy, koji se prisetio i prvog učešća 1992. godine.
“Fantastičan je osećaj, ovaj je festival poseban i važan, i tim mi je više važna ova nagrada”, kazao je Mulloy 11. juna na završnoj ceremoniji Animafesta.
Kraj igre
Svaki od članova žirija dodelio je i jednu posebnu nagradu.
Raimund Krumme nagradio je film “Petrova šuma” (Martina Meštrović), Cecilia Traslaviña film “Kraj – ženski zatvor u Hohenecku” (Volker Schlecht i Alexander Lahl), Vjera Matković film “Pre ljubavi” (Igor Kovalyov), Peter Lord film “Jelenji cvet” (Kangmin Kim), a Normand Roger film “Periferija” (David Coquard Dassault).
Nagradu “Zlatni Zagreb” za kreativnost i inovativno umetničko postignuće žiri je dodelio filmu “Zadata tačka” Ryoa Orikase, a nagradu “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije filmu “Tamni kaput” (Jack O'Shee).
Posebno priznanje žiri za dugometražni film dodeljeno je “Anomalisi” (Charlie Kaufman i Duke Johnson).
Anomalisa
Eugene Kim, Corrie Francis Parks i Darko Vidačković odlučivali su o najboljem hrvatskom filmu, a laureatom su proglasili film “Putujuća zemlja” Ivana Bogdanova i Vessele Dantcheve, dok je “Grad duhova” Marka Dješke dobio posebno priznanje.
Isti je žiri odlučivao i o najboljem studentskom filmu, pa je nagradu “Dušan Vukotić” za najbolji studentski film dodelio Shoko Hari za “Ono u šta veruju”. Žiri je dodelio i dva posebna priznanja: filmu “O majci” Dine Velikovskaye i filmu “Zvuk lizanja” Nađe Andrasev.
Najboljim site-specific animiranim radom proglašen je “Rađanje fašizma” Slobodana Tomića, predstavljen na Medijskoj fasadi Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu u vidu serije animiranih sekvenci koje prikazuju arhitektonski prostor u interakciji s humanoidnim marionetsko-robotskim figurama koje utelovljuju vojnike i civile.
O majci
Dečji žiri proglasio je najboljim filmom za decu “Dobro došli u moj život” Elizabeth Ito, dok je film “Sledi svoje srce” Roba O'Neilla dobio posebno priznanje.
Najbolja škola animacije 26. Animafesta je Univerzitet Moholy-Nagy za umetnost i dizajn.
Favorite i dobitnike nagrade “Mr. M” odabrala je i publika, koja je najboljim kratkometražnim filmom proglasila “Nedeljni ručak” Céline Devaux, dok je među dugometražnim naslovima istaknut “Avril i izmišljeni svet” Francka Ekincija i Christiana Desmaresa.
Uoči dodele nagrada, festivalsku organizaciju pohvalio je predsednik Gradske skupštine Zagreba Andrija Mikulić.
Festival podržavaju Hrvatski audiovizuelni centar i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, te potprogram MEDIA u sklopu programa Kreativna Evropa.
*Foto na vrhu: Damien Byrne, Christian Desmares, Ivan Bogdanov, Vanja Andrijević, Phil Mulloy, Daniel Šuljić, Tibor Banoczki, Martina Meštrović, Natalia Fabics, Ryo Orikasa, Nadja Andrasev, Max Monch, Alexander Lahl (fotografi: Nina Đurđević i Julien Duval)
(SEEcult.org)