Predsednici država, pisci, pop zvezde… odaju počast slavnom kolumbijskom piscu i nobelovcu Gabrijelu Garsiji Markesu, jednom od najznačajnijih autora španskog govornog područja i klasiku svetske književnosti, koji je preminuo u 87. godini u Meksiko Sitiju.
Kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos, američki Barak Obama i predsednik Meksika Enrike Penja Nieto… neki su od šefova država koji su odali počast autoru čuvenog romana “Sto godina samoće”, koji je bio i novinar i politički aktivista, poznat po levičarskom opredeljenju.
“Hiljadu godina samoće i tuge zbog smrti najvećeg Kolumbijca svih vremena. Takav gigant nikada ne umire”, poručio je kolumbijski predsednik Santos preko Tvitera.
Obama je naveo da je svet izgubio “jednog od najvećih pisaca vizionara”, a bivši američki predsednik Bil Klinton, kako su preneli mediji, istakao je da je oduvek bio impresioniran Markesovim jedinstvenim talentom imaginacije, jasne misli i emotivnog poštenja.
“Bila mi je čast što sam bio njegov prijatelj i što sam poznavao njegovo veliko srce i brilijantan um više od 20 godina”, saopštio je Klinton.
Markes se družio i sa bivšim kubanskim predsednikom Fidelom Kastrom, što je izazivalo kontroverzne reakcije u književnim i političkim krugovima u Latinskoj Americi, a isticao je da su prijatelji pre svega na osnovu književnosti i da su o tome uglavnom i razgovarali.
“Fidel je veoma kulturan čovek. Kada smo zajedno, razgovaramo o književnosti”, izjavio je svojevremeno Markes, koji se proslavio kao pionir “magičnog realizma”, a 1982. godine dobio je i Nobelovu nagradu za književnost.
Markesov najpoznatiji roman “Sto godina samoće” prodat je u više od 30 miliona primeraka širom sveta.
Stalni sekretar Švedske akademije Peter Englund istakao je povodom Markesove smrti da je otišao jedan od velikih umetnika, ali da njegova “velika umetnost ostaje sa svima nama”.
“Mnogi autori su samo senke, ali Gabrijel Garsija Markes je pripadao onima koji stvaraju senku i nastaviće to da čini i posle smrti”, poručio je Englund.
Peruanski pisac i nobelovac Mario Vargas Ljosa, sa kojim je Markes imao dugogodišnje razmirice, koje su 1976. godine dovele čak i do ulične tuče, nazvao ga je “velikim piscem”.
“Njegovo delo dalo je književnosti veliko bogatstvo i prestiž. Njegovi romani preživeće i pronalaziće nove čitaoce širom sveta”, izjavio je Ljosa.
Čileanska književnica Izabel Aljende izjavila je da duguje Markesu impuls i slobodu da se upusti u književnost.
“U njegovim knjigama našla sam sopstvenu porodicu, moju zemlju, ljude koje sam poznavala čitavog života, boju, ritam, i obilje mog kontinenta”, poručila je Izabel Aljende.
I kolumbijska pop zvezda Šakira odala je počast Markesu, navodeći da će Gabo, kako mu je bio nadimak, uvek biti u njenom srcu.
“Tvoj život, dragi Gabo, biće zapamćen kao jedinstven i jedan jedini dar za sve nas”, poručila je Šakira.
Markes je već duže vremena bio bolestan, a preminuo je 17. aprila u svom domu u Meksiko Sitiju. Nedavno je proveo izvesno vreme u bolnici zbog urinarne infekcije i upale pluća. Retko se pojavljivao u javnosti.
(SEEcult.org)