• Search form

21.03.2023 | 23:21

Počela Čačanska rodna

Počela Čačanska rodna

Čačak je 21. marta zvanično poneo titulu prve “Nacionalne prestonice kulture”, koja tokom 2023. godine obuhvata više od sto programa, pod sloganom “Čačanska rodna”.

Svečanom ceremonijom i multimedijalnim spektaklom na glavnom gradskom trgu, nazvanim “Sve boje slobode”, najavljene su četiri programske celine projekta “Čačak 2023” (Na slobodi, Na raskršću, Na kaldrmi i Na Moravi), koji je osmišljen po ugledu na program Evropske unije “Evropska prestonica kulture”, a osim kulturnih i umetničkih događaja, obuhvata i izgradnju Muzeja košarke i Kulturnog inkubatora, razvoj arheoloških lokaliteta i rekonstrukciju urbanih celina, poput Platoa Nadežde Petrović – velike srpske slikarke poreklom iz Čačka, čije ime nosi Umetnička galerija i njen Memorijal.  

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović istakao je da je ovo jedan od “najvažnijih i najsvetlijih dana u modernoj istoriji” tog grada, a posebno je pomenuo “ogromnu podršku” predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kada su u Čačku saznali, posle radne verzije programa za “Nacionalnu prestonicu kulture” da su osvojili tu titulu među 18 lokalnih samouprava koje su se prijavile na konkurs Ministarstva kulture, zasukali su rukave i krenuli odmah da rade. “Sloboda, na Moravi, na raskršću i na kaldrmi definišu naš grad vekovima unazad, ali ono sto je od početka naša vizija jeste da pobedimo ono sto je decenijama iz nas”, rekao je Todorović i istakao da su uspeli u tome uz ogromnu podršku premijerke i predsednika.

“Čačak je uvek imao sa čim i sa kim da se pohvali i podiči, biće mnogo iznenađenja tokom godine”, rekao je Todorović, pominjući koncert Bore Đorđevića i Riblje čorbe, zakazan za 22. mart na glavnom trgu, kao i “još mnogo divnih spektakla koji se neće videti u ovom delu Evrope”.

Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković rekla je da se tim  događajem ispisuju nove stranice istorije Čačka, Moravičkog okruga i čitave srpske kulture.

“Od večeras i tokom cele 2023. godine, Čačak će biti centar kulture i umetnosti naše zemlje. Pored savremenih formi stvaralaštva, brojni programi i sadržaji predstaviće svo bogatstvo i raznovrsnost tradicije ovog kraja i sve ono što lokalnu sredinu i okolinu čini privlačnom i upečatljivom”, rekla je Maja Gojković i podsetila da je pre nešto više od dve godine, kao ministarka kulture i uz podršku predsednika Vučića i Vlade Srbije, pokrenula projekat po uzoru na “Evropsku prestonicu kulture”, imajući u vidu sve prednosti i dobrobiti koje se osvajanjem te titule dobijaju.

“Realizacijom programa u okviru 'Prestonice kulture', izabrani grad postavlja kulturu u središte svog razvoja”, dodala je ministarka.

Projekat “Čačak 2023”, kako je istakla, predstaviće bogatu istoriju, znamenite ličnosti, nematerijalno i materijalno kulturno nasleđe i neke manje poznate gradske priče. “Vrednosti koje se ovde vekovima neguju: ljubav prema zavičaju, otadžbini i slobodi, biće prikazane u više od 100 umetničkih programa”, rekla je Maja Gojković i ocenila da “bogatstvo programa, nova mesta namenjena kulturnim sadržajima i lepota predela koji okružuju grad na Moravi, garantuju da će Čačak  biti mesto okupljanja ljubitelja kulture iz zemlje i inostranstva”.

Podsećajući da je Nadežda Petrović često govorila da su “umetnost i tradicija najbolje niti za povezivanje naroda”, Maja Gojković je dodala da upravo te reči potvrđuje jedna od istaknutijih osobina srpskog naroda - da ume da čuva i neguje tradiciju.

“Istovremeno, uvek smo se trudili da usvojimo ono što je vredno i korisno iz sveta, da tako obogatimo svoju kulturu i stvorimo novo nasleđe za buduće generacije. I zato je projekat ‘Prestonica kulture Srbije’ jedan od najboljih modela predstavljanja raznovrsnosti i bogatstva naše kulture”, naglasila je Maja Gojković, ističući da je projekat “Nacionalne prestonice kulture” važan deo decentralizacije kulturnog života, što je jedan od prioriteta Ministarstva kulture.

“Dobijanje ove titule koja obavezuje, prilika je i da podsetimo javnost Srbije kakav i koliki doprinos su našoj kulturi dala brojna mesta širom naše zemlje, među kojima je Čačak jedno od najplodonosnijih. Na ponos svih Čačana, kojima poreklom i sama pripadam, u gradu koji se ugnezdio podno Jelice i iz kojeg je nikla 'Čačanska rodna' rođeni su Nadežda Petrović, Vladislav Petković Dis i drugi stvaraoci koji su ga učinili poznatim. Ovaj grad čuven je i po izvornoj narodnoj, kao i rok muzici, košarci, državotvornim vladarima i vojskovođama, stvaranju mnogih duhovnih i materijalnih vrednosti koje uz umetnost čine kulturu jednog naroda”, rekla je Maja Gojković.

Ministarka je istakla i da su koloritnu sliku sredine “poznate po pravdoljubivosti, patriotizmu, talentovanim i kreativnim pojedincima”, svojim delima bojili i Tanasko Rajić i Stepa Stepanović, veliki glumci Sonja Savić i Miodrag Radovanović Mrgud, muzičari Radomir Mihajlović Točak i Bora Đorđević, filmski režiseri Puriša Đorđević i Miloš Radivojević, košarkaši Radmilo Mišović, Dragan Kićanović i Željko Obradović, brojni umetnici i druge znamenite ličnosti.

“Pod ovim nebom prožimale su se, spajale i oplemenjivale tradicionalne i savremene vrednosti, stvarajući autentičnu kulturnu dimenziju i šarm prepoznatljiv daleko van granica naše zemlje. O tome govori i to što se Unesko ove godine pridružio obeležavanju 150 godina od rođenja velike srpske slikarke Nadežde Petrović, kao i to što je rakija šljivovica, jedno od znamenja ovog kraja, prošle godine upisana na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva”, dodala je.

Čačak je, kako je dodala, grad kulture i umetnosti, mesto dobrih ljudi i vrednih domaćina u kojem se svaki gost oseća kao kod kuće i gde se rado vraća.

Multimedijalni spektakl “Sve boje slobode”, kojim je svečano započet program NPK, polazi od ideje kulture kao slobode, ideje koja simbolizuje ono najvažnije za duh i mentalitet Čačka – smisao za različitosti, uvažavanje tradicionalnog, otvorenost za novo i bunt koji dovodi do promene.

Program spektakla osmišljen je u vidu tri povezane priče, čiji junaci nose simbolična imena, i u kojima se iskazuju tri glavna oblika slobodarske kulture Čačka – bunt, imaginacija i igra.

Režiju potpisuje Miloš Šarović, prema tekstu Svetislava Jovanova. Kompozitor je Saša Mirosavljević, za izgled scene je zaslužna Nikolina Ćućun, a za koreografiju Jelena Bulatović. Animator je Marko Radosavljević, vizuelni producent Saška Karać, a kostimografkinja Tanja Radišić.

U programu svečane ceremonije učestvovali su glumci Narodnog pozorišta u Beogradu Vanja Milačić i Bojan Krivokapić, kao i mladi glumci iz Čačka, a u mzičkom delu programa nastupili su Braća Teofilović, Bilja Krstić, Marija Nešić, Kralj Čačka, Čegi-Bend, KUD “Dule Milosavljević Žele” i hor Muzičke škole “Dr Vojislav Vučković”.

Finale “Čačanske rodne” planirano je za 18. decembar, kada će biti otvoren Muzej košarke nedaleko od Umetničke galerije “Nadežda Petrović”, a titula “Nacionalne prestonice kulture” biće predata Užicu.

*Foto: Dario Konstantinović/MK

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.