Dubrovačke letnje igre, svečano otvorene 10. jula tradicionalnim podizanjem zastave Libertas, nude u 71. izdanju gotovo 50 dramskih, muzičkih, plesnih, folklornih i drugih programa, uz poštovanje mera zaštite od širenja korona virusa, zbog kojeg je niz festivala u regionu otkazan ili odložen. I program 71. DLI smanjen je zbog epidemioloških mera protiv virusa Covid-19 u Hrvatskoj i svetu, te finansijskih posledica pandemije.
Svečanom otvaranju 71. DLI, koje će do 25. avgusta biti održane na 13 scenskih i ambijentalnih lokacija, prisustvovali su i predsednik Hrvatske Zoran Milanović, ministarka kulture Nina Obuljen Koržinek i drugi državni funkcioneri, koji su pratili program sa broda Zrinski, dok je ostala publika otvaranje gledala sa zidina, rive i brodica u luci, uz pridržavanje epidemioloških mera fizičke distance.
U svečanom programu, u režiji Marine Pejnović, učestvovali su Festivalski dramski ansambl pod vođstvom Linde Begonja, Folklorni ansambl Linđo i brojni volonteri. Dubrovačkim simfonijskim orkestrom dirigovao je Tomislav Fačini, a Džez orkestrom HRT-a Miron Hauser. Nastupili su i pijanista Aljoša Jurinić, mecosopran Dubravka Šeparović Mušović, bariton Fabijan Komljenović, te saksofonosta Ivan Bonačić, a kraj svečanosti obeležio je tradicionalni vatromet.
Prema rečima direktorke DLI Dore Ružđak Podolski, 71. festivalsko izdanje održava se prvenstveno zahvaljujući podršci ministarke Nine Obuljen Koržinek, koja je imala “viziju i želju da se festival održi”. “Tokom pandemije nismo spavali, već smo na relaciji Dubrovnik - Zagreb konstruktivno razgovarali o novim oblicima i modalitetima koji bi trebalo da obeleže ovogodišnje Igre… Jedan smo od retkih festivala koji će se ipak održati i moramo biti toga svesni i ponosni na tu činjenicu”, naglasila je ona na festivalskoj konferenciji za novinare.
Prvi premijerni dramski naslov biće “Mara i Kata”, autorski projekat Saše Božića inspirisan popularnom emisijom “Na posjedu u kundurica” Petra Kušelja, emitovanoj na Radio Dubrovniku, te knjigom “Dubrovačke kundurice” Dese Begović Mrkušić. Nataša Dangubić kao Mara i Doris Šarić Kukuljica kao Kata, odvešće publiku sa Svete Marije na apsurdno putovanje gradom od kraja 90-ih do recentnih vremena.
Krajem jula publiku očekuje i premijera paripatetičke predstave “Dubrovačka zrcala – tri struka lovorike, pelina i vrijesa” u režiji Dore Ružđak Podolski i Marine Pejnović, koju je dramaturg Hrvoje Ivanković sadržajno bazirao na poeziji dubrovačkih baštinskih i savremenih pesnika. Glavni prizori u izvođenju Festivalskog dramskog ansambla odvijaće se na tri lokacije: Pustijerni, Mrtvom zvonu i Na Andriji.
Festival ulazi u avgust premijerom muzičko-scenskog dela za decu i mlade “Zlatno libro – bajke iz dubrovačkog kraja” na igralištu Collegiuma Ragusinum, u režiji Helene Petković, nastaloj u koprodukciji DLI i Kazališta Marina Držića, prema publikaciji Dubrovačkih muzeja autora Aleksandre Piteše i Ivice Kipre. Muziku za tu predstavu komponovao je Ivan Končić, a kamernim orkestrom sastavljenim od najboljih dubrovačkih muzičara dirigovaće Franko Klisović.
Festivalska publika imaće priliku da pogleda i Držićevu “Grižulu”, u režiji Saše Božića i Petre Hrašćanec – 20. avgusta u parku Gradac, a reč je o predstavi koja nastaje u sklopu projekta Future Epics sufinansiranog od programa Kreativna Evropa, u kojoj će uz Festivalski dramski ansambl učestvovati i studenti glume i plesa Akademije dramske umetnosti u Zagrebu.
Dramski program 71. Igara uključuje i gostovanja Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu predstavom “Tri sestre”, autorskim projektom Bobe Jelčića prema Čehovu, te hvaljene predstave “Ko se boji Virdžinije Vulf?” Kazališta Ulysses i Beogradskog dramskog pozorišta, u režiji Lenke Udovički, sa Radetom Šerbedžijom u glavnoj ulozi. U saradnji sa Splitskim letom, gostovaće i predstava “Marta i sedam strahova” u produkciji Kazališne družine KUFER i KunstTeatra u saradnji s udruženjem BoliMe, nastala prema tekstu Ivane Vuković, u režiji Natalije Manojlović, te predstava “Gore” Zagrebačkog plesnog ansambla kroz Plesnu mrežu Hrvatske.
Ukoliko epidemiološka situacija dopusti, publika će videti i plesnu predstavu “Zagrljaj” koreografkinje Meleat Fredriksson u produkciji Vytlicke centra za izvođačke umetnosti iz Švedske, u kojoj plesači istražuju “crni” ili “afrički pogled” kao način propitivanja vladajućih vrednosti unutar zapadnog društva.
Očekuje se i predstava “Intimnost”, autorski rad Biljane Srbljanović i Andreja Nosova, u produkciji Fondacije Heartefact iz Beograda, koji bi trebalo da ima premijeru 13. avgusta, u sklopu evropskog projekta Future Epics.
Za najmlađu publiku u atrijumu Interuniverzitetskog centra najavljene su predstave Gradskog kazališta lutaka u Splitu “Domaše” Ane Marije Veselčić u kooprodukciji sa Umetničkom akademijom u Splitu, te “Stonoga Goga” prema tekstu Adrijane Grgičević, u kooprodukciji s Teatrom Poco Loco.
Muzički program 71. Igara nose ugledni hrvatski muzički umetnici, dobitnici prestižnih međunarodnih priznanja i osvojenih takmičenja, a otvoriće ga već 11. jula Aljoša Jurinić klavirskim recitalom “Spomenik Betovenu” u atrijumu Kneževog dvora. Uz Sonatu br. 21 i Andante favori, izvešće i dela Šumana i Mendelsona, nastala povodom podizanja spomenika Betovenu u njegovom rodnom Bonu.
Festivalskoj publici predstaviće se i Trio Eusebius, pobednik 16. Međunarodnog takmičenja mladih muzičara “Ferdo Livadić”, koji čine violinistkinja Eva Šulić, čelistkinja Tonka Javorović i pijanista David Vuković, dok će klavirski duo Dalibor Cikojević i Zrinka Ivančić u Kneževom dvoru izvesti Papandopulovu plesnu svitu Horoskop, uz nastup udaraljkaša Karmen Pervitić i Frana Krsta Šercara, te mladih plesača Viktorije Bubalo i Šimuna Stankova. Ispred crkve sv. Ignacija nastupiće Papandopulo kvartet koji čine saksofonisti Nikola Fabijanić, Goran Tudor, Goran Jurković i Tomislav Žužak, koji veliku važnost pridaju promovisanju savremene muzike, posebno dela mladih hrvatskih i stranih autora, poput Borisa Papandopula, Gorana Tudora i Petra Obradovića.
Koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra u parku Gradac pod dirigentskom palicom mlade italijansko-turske dirigentkinje Nil Venditti, uz pijanistu Marijana Đuzela, najavljen je povodom 250-godišnjice rođenja Betovena, a obuhvata njegov Carski koncert i Simfoniju br. 1.
Publiku očekuje i muzički program Dubrovnik na glazbenoj hridi, nastao saradnjom DLI i fondacije Caboga Stiftung, kao veče kamernih dela posvećenih dubrovačkim muzičarima. Mecosopran Janja Vuletić i gitarista Maroje Brčić izvešće u atrijumu Kneževog dvora španske majstore, uz praizvedbu Pjesmice s dna škrinje Zorana Juranića.
Za svečano zatvaranje 71. Igara, 25. avgusta ispred Katedrale, najavljen je Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije pod vođstvom dirigenta Iva Lipanovića, uz nastup svetskih operskih zvezda, soprana Lane Kos i baritona Željka Lučića.
Festivalski program tradicionalno predstavlja i hrvatsku folklornu plesnu i muzičku baštinu nastupima ansambla Linđo i Ženske klapa FA.
Tradicionalno je bila predviđena i besplatna projekcija pobedničkog filma 67. Pulskog filmskog festivala, ali je on u međuvremenu odlozen zbog širenja epidemije korona virusa, odnosno neće biti održan u prvobitno planiranom formatu.
Između ostalog, program 71. DLI obuhvata i izložbe dubrovačkih umetnika “Horizont sećanja” Ivane Dražić Selmani, “Time out” Viktora Daldona i “Dubrovnik plovi” Igora Hajdarhodžića.
Prema navodima organizatora, budžet 71. Igara za gotovo je 60% manji od prvotno planiranog i usvojenog, a iznosi 6,5 miliona kuna.
“Festival će se ovog leto morati održati sa značajno smanjenim sredstvima od prihoda od ulaznica i najmova i bez finansijske podrške turističkih zajednica, međutim uz snažnu potporu sponzora i donatora koji su poduprli Igre sa skoro 2 miliona kuna”, rekla je Ivana Medo Bogdanović, dodajući da smanjen budžet utiče i na program, i na organizacione aspekte, ali je, kako je ponovila, veliki uspeh to što će festivala uopšte biti.
Dubrovačke letnje igre, kako su naglasili organizatori, poštovaće preporuke HZJZ-a za sprečavanje zaraze korona virusom, a to isto organizatori mole i publiku.
Za svako izvođenje vodiće se evidencija osoba koje učestvuju u programu, kao i evidencija gledalaca, od kojih se već pri kupovini ulaznica tražilo da ostave ime, prezime i kontakt broj.
Sva sedeća i stojeća mesta će biti označena i međusobno udaljena najmanje 1,5 metar, a poštovaće se i preporučena udaljenost od 4 metra između publike i izvođača na sceni. Gledaocima će biti dostupna dezinfekcijska sredstva, a preporučuje se i korištenje zaštitnih maski.
Festivalske blagajne imaju postavljene zaštitne pregrade između blagajnika i posetilaca.
Dubrovačke letnje igre tradicionalno su podržali Ministarstvo kulture Hrvatske, Grad Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija, te brojni sponzori i donatori.
Festivalski sajt je dubrovnik-festival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: DLI (promo)
(SEEcult.org)