Početak glavnog muzičkog programa 28. Internacionalnog Nišvil džez festivala, 11. avgusta na Tvrđavi u Nišu, obeležili su ovogodišnja dobitnica nagrade za životno delo Beti Đorđević i američki gitarista Al Mekej sa fank-soul sastavom Al McKay´s Earth, Wind & Fire Experience, kojem je dodeljena nagrada “Šaban Bajramović” za uspešnu fuziju džeza sa ostalim muzičkim žanrovima.
Glavni program otvorili su Nišville Rojaze projekt bend na čelu sa Zlatom Marinković, a nastupili su i tajlandski saksofosnista Koh Mr Saxman & Sound of Siam, Kurt Rosenwinkel Caipi (SAD/Brazil) i argentinski La Malbec Orchestra.
Među zvezdama glavnog programa 28. Nišvila, koji će biti održan do 14. avgusta na platou niške Tvrđave, najavljeni su i Kirk Lightsey & Piero Odorici Quartet (SAD/Italija), Magnifico, Natasha Atlas & Džambo Agushevi Orchestra (Egipat/Belgija/Makedonija) i sin legendarnog Boba Marlija, Julian Marley i sastav Uprising (Jamajka/SAD).
Pod sloganom Još ovaj put, 28. Nišvil festival predstavlja od 5. avgusta ukupno oko 850 izvođača, uključujući muzejsku i hip-hop binu, Striporamu, filmske projekcije, promocije knjiga... Prvi deo programa obeležio je Internacionalni Nišvil teatarski festival, koji je završen dodelom nagrada, a nudi i ranovrstan prateći program do kraja vikenda.
Slogan 28. Nišvila, kako je izjavio direktor Ivan Blagojević, nagoveštava mogućnost preseljenja tog festivala iz Niša u neki od evropskih gradova, s obzirom na nedovoljnu finansijsku podršku republičkih i lokalnih vlasti za manifestaciju takvog obima. Nišvil je, inače, dobio od Ministarstva kulture i informisanja Srbije 5,32 miliona dinara na godišnjem konkursu, od Ministarstva turizma dva miliona, a od gradskih vlasti Niša 24 miliona dinara - 12 manje nego pre pandemije.
Blagojević je izjavio Danasu da je slogan Još ovaj put "vezan za finansije, za ekonomsku održivost, za opstanak u ovom obliku".
"Ove godine su nam prihodi smanjeni za jednu trećinu, a troškovi povećani za jednu trećinu. Sa tim sredstvima Niš i Srbija ne mogu da imaju ovakav Nišvil. Program nam je slabiji, nemamo hedlajnere iz prve lige, pa i u takvoj situaciji možemo da isplatimo samo muzičare, a ne možemo tehniku, kojoj ćemo ostati dužni. Dolazimo u poziciju da su čak i minalci zaposlenih pod znakom pitanja", rekao je Blagojević, precizirajući da je ukupan budžet Nišvila oko pola miliona evra, a najmanji budžet koji bi omogućio da taj festival ostane među najboljima u Evropi je milion evra.
Prema njegovom mišljenju, trećinu sredstava bi trebalo da obezbedi Grad Niš, trećinu država i sponzori, a trećinu organizator. "I to jeste realno, a Grad Niš je bio blizu 'svog' iznosa, ali je ove godine smanjio sredstva. Od tog miliona jedna trećina bi morala da se potroši na hedlajnere, jedna trećina na program, a jedna trećina na tehniku i smeštaj, uz manje izdvajanje na plate i poreze", dodao je Blagojević, koji smatra i da će vreme pokazati kakve će biti reakcije državnih organa nadležnih za kulturu ili gradskih otaca na poruku Nišvila.
"Nažalost, iskustvo nas uči da će malo ljudi da se potrese ako Nišvil ode iz Srbije. Malo njih će zaplakati", dodao je Blagojević,
Ulaznice se mogu kupiti na svim prodajnim mestima u mreži Ticket Vision u Srbiji i inostranstvu, kao i onlajn, po ceni od 1.900 dinara (parter).
Festivalski sajt je nisville.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Nišville
(SEEcult.org)