• Search form

25.03.2022 | 19:46

Počeo Kontakt, isplivali problemi domaće rok scene

Počeo Kontakt, isplivali problemi domaće rok scene

Koncertom pijanistkinja Branke Parlić i Nataše Penezić, 24. marta na Kolarcu počeo je muzički program trodnevne Kontakt konferencije u Beogradu, koja će okupiti predstavnike muzičke industrije u regionu, a uz muzičke nastupe, obuhvata i izložbe, javne razgovore, radionice... Početak Kontakta poklopio se sa zajedničkim saopštenjem velikog broja domaćih grupa koje su optužile organizatore Belgrade Beer Festa da im još nisu isplatili ugovorene honorare za nastupe prošlog leta na tom festivalu. Među njima je i Nikola Vranjković, koji je takođe nastupio prve večeri Kontakta - u Elektropioniru.

Branka Parlić i Nataša Penezić izvele su pred posvećenom publikom dela Stiva Martlanda, Gevina Brajersa, Meredit Monk, Vilijama Dakvorta i Filipa Glasa, a premijerno i kompoziciju Mindfields Dragoljuba Ilića Ilketa, koji im se tim povodom kratko i pridružio na sceni.

Delo Minfields originalno je nastalo za šest klavira i Ansambl za drugu novu muziku. Nova verzija za dva klavira zasnovana je na početnoj formalnoj strukturi, a njeni kohezivni elementi predstavljaju nove izazove za izvođače. Naziv Mindfields simbolično odražava koncept virtuoziteta, ali i fokusa tokom izvođenja minimalističkog dela.

Branka Parlić, Dragoljub Ilić Ilke i Nataša Penezić

Branka Parlić i Nataša Penezić sarađuju već godinama, a jedan od njihovih nezaboravnih zajedničkih nastupa, uz Nadu Kolundžiju, buo je na 20. Ring Ring festivalu na Kolarcu 2015. godine, kada su premijerno u regionu izvele svih 20 etida savremenog američkog kompozitora Filipa Glasa. Tri pijanistkinje nastupile su na Kolarcu i 2017. godine, povodom 80. rođendana Glasa, jednog od pionira minimalizma čiju muziku Branka Parlić neumorno promoviše već nekoliko decenija.

Branka Parlić


Nataša Penezić

Glavni muzički program Kontakt konferencije, koju organizuju istoimena producentska kuća, Odličan hrčak i od ove godine i Centar beogradskih festivala (Cebef), obuhvata i nastupe Nikole Vranjkovića, Obojenog programa i grupa Rebel Star i Bohemija u Elektropioniru u Cetinjskoj, te benda Elemental u Domu omladine Beograda.

Vranjković je i jedan od potpisnika zajedničkog saopštenja domaćih bendova koji su nastupili 2021. godine na Belgrade Beer Festu, koji im, kako tvrde, do danas nije isplatio honorare u celosti.

"Mi, većina bendova koji su 2021. godine nastupili na Beer Festu, obaveštavamo javnost da najveći muzički festival u zemlji ni do danas nije muzičarima isplatio honorare u celosti i prave se mrtvi, ne obaveštavajući nas gde je zapelo, kako je smelo da zapne i kada ćemo biti isplaćeni. Za razliku od nekih kolega, rok scena nije uznemiravala preterano javnost proteklih godina, iako je i nama, usled pandemije, rad bio onemogućen, pa time i prihodi. Sada, kada su koncertne aktivnosti koliko-toliko vraćene, najveći festival i njegovi sponzori dozvoljavaju sebi ono što ni sa jednim od neuporedivo manjih festivala nije slučaj: da besramno duguje novac ljudima koji su svoj posao pošteno obavili, strpljivo pre toga deleći sudbinu sa svima ostalima koji takođe nisu mogli da rade u prethodnom periodu", naveli su bendovi u saopštenju koje je izazvalo veliku pažnju na društvenim mrežama.

"Na ovaj način, Beer Fest – na kome je sviralo preko 60 bendova, nemali broj porodica uvaljuje u finansijske probleme i tretira nas kao stoku koja nije dostojna čak ni objašnjenja. Naše je, valjda, da i dalje ćutimo, čekamo i bavimo se razumevanjem, jer smo tobože manje finansijski ugroženi nego festival tog ranga i njegovi sponzori. Ovim putem javljamo: mi na to ne pristajemo. Ukoliko Beer Fest zaista ne preza od toga da na svoje ime baci ovakvu javnu ljagu, čiji će se eho sigurno lepo odraziti na naredne godine, želimo da bude jasno: potrudićemo se da ta ljaga bude sasvim u skladu sa zasluženim – javna i duboka. Preduzećemo sve aktivnosti koje su u našoj moći da ovo isteramo do kraja, i medijski i putem pokretanja tužbi. Na kraju, ostaje gorko pitanje da li je zaista moguće da je sve to potrebno kako bi se neko naterao na notornu odgovornost i preuzimanje sopstvenih obaveza, jasno definisanih ugovorom. U njemu stoji da je rok isplate bio 31. avgust 2021", poručili su bendovi, među kojima su i Goblini, Ritam nereda, Del Arno Bend, Električni orgazam, Atheist Rap, Galija, Yu Grupa, E-Play, Iskaz, Deca loših muzičara, Jorgovani, Six Pack... Ujedno, pozvali su ostale kolege da ih solidarno podrže u toj borbi.

Belgrade Beer Fest se nije oglašavao tim povodom, ali je, prema nezvaničnim informacijama Balkan Rocka, u toku promena vlasništva tog festivala, a kontakt sa bendovima je navodno već ostvaren. Sajt Belgrade Beer Festa je neaktivan, odnosno sveden na jednu stranu, a profili na društvenim mrežama nisu ažurirani od avgusta 2021.

Reč je o jednom od najvećih festivala u regionu, na koji je ulaz besplatan, a do sada ga je organizovala Beogradska kulturna mreža, uz zdušnu podršku beogradskih vlasti.

Tribinski program Kontakt konferencije, inače, obuhvata panel “Kako opstaju festivali?”, o čemu su pozvani da govore predstavnici Arsenala, Love Festa, OK festa, festivala Dev9t…

Početak Kontakt konferencije protekao je i u znaku izložbe digitalnig crteža novosadskog muzičara Branislava Babića Kebre, frontmena Obojenog programa.

Sajt Kontakt konferencije je kontakt.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Bojan Kovačević / SEEcult

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav