Početak 67/68. Martovskog festivala u čast Simjanovića
Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival započeo je 19. aprila u Domu omladine Beograda dvostruko izdanje posvetom nedavno preminulom kompozitoru Zoranu Simjanoviću, dobitniku nagrade za životno delo, a do 25. aprila prikazaće gotovo stotinu filmova u takmičarskim programima, uz domaću, regionalnu i svetsku panoramu.
Nagrada za životno delo Simjanoviću, nedavno preminulom od posledica korona virusa, uručena je njegovoj supruzi Ljiljani Erić Simjanović, koja je istakla da je, iako poznatiji po muzici za igrane filmove, gajio veliku ljubav i prema kratkim i dokumentarnim, a posebno prema animiranim filmovima.
“Moj Zoran, a vaš Simke bio je poznatiji po muzici za igrane filmove, ali on je toliko voleo kratak film, dokumentarce, a posebno je uživao u crtanim filmovima. Uvek se radovao kad mu dođe neki reditelj sa svojim projektom, verovatno zato što kratak film ima neke svoje čari da u par minuta ispriča čitavu priču ili delić nečijeg života. Simke je to umeo znalački, s puno žara da oboji, da svojim notama podvuče, da osnaži tu priču. Uživao je dok je to radio i stalno me je zvao: ‘Dođi da čuješ’. Ja sam slušala godinama i godinama i odgledavala te kratke filmove, tako da mi je ova nagrada jako značajna. Mislim da bi se i Zoran složio da to bude malo i moja nagrada”, rekla je Ljiljana Erić Simjanović.
U okviru svečanog otvaranja 67/68. Martovskog festivala, prikazan je i kratki dokumenatrni film u kojem Simjanović govori o svom radu, a snimljen je u produkciji Centra za vizuelne komunikacije "Kvadrat".
Nagrada je Simjanoviću dodeljena 2020. godine, ali nije uručena zbog odlaganja 67. Martovskog festivala usled pandemije korona virusa, podsetio je predsednik festivalskog Odbora i pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, ističući da je 67/68. Martovski festival posvećen Simjanoviću - divnom čoveku, sjajnom umetnikui velikom stvaraocu.
“Ovaj strašan virus ga je otrgao od nas. Mi smo mu zahvalni na svemu što je učinio za filmsku umetnost i za kulturu uopšte u Srbiji. Njegov odlazak je veliki gubitak, ali ostaje njegovo veliko delo i ostaju njegovi studenti koji će, nadamo se, slediti njegov put”, rekao je Mladenović.
Mladenović je izrazio posebno zadovoljstvo što dvostruko festivalsko izdanje počinje u završnici Dana Beograda, a ujedno se nada i da Martovski festival više nikada neće morati da se održava u aprilu i da će se svi vratiti, koliko je to moguće, normalnom životu.
“Iza nas je vrlo teška godina, godina straha i bola koji smo osetili u više navrata, s obzirom da nas je napustio veliki broj svima nama dragih ljudi. Ali ovo što se dešava čovečanstvu danas, ovaj virus koji je zadesio ceo svet, na neki način možda nas i vrati nekim vrednostima koje smo zaboravili ili smo se poneli nekim brzim životom koji nas nosi kao matica. Nadamo se da će ovaj festival preneti poruku - kao što smo nazvali Beograda - da kultura pobeđuje. Tome smo svedoci mi ovde u sali, a nadam se biće i učesnici i publika narednih dana”, rekao je Mladenović.
Umetnički direktor Martovskog festivala Dejan Dabić istakao je da je srećan što se, posle pauze zbog pandemije, ipak održava duplo festivalsko izdanje, a istovremeno je veoma tužan zato što čovek koji je jako voleo Martovski festival više nije prisutan, makar ne u fizičkom smislu.
Simjanović je, kako je podsetio Dabić, nagrađivan na Martovskom festivalu za pojedinačna ostvarenja, i to za muziku u animiranom filmu Veljka Bikića “Krst, kvadrat i krug Kazimira Maljeviča” i dokumentarcu “Poludeli ljudi” Gorana Markovića, a dobio je i Plaketu povodom jubilarnog, 50. festivala.
Publika će videti i Simjanovićev poslednji rad – muziku za animirani film “Hronika jednog putovanja”, koji je deo takmičarskog programa 67. Martovskog festivala.
U okviru svečanog otvaranja duplog Martovskog festivala, prikazani su i žurnali “Filmskih novosti” (1960-1977) o istorijatu te gradske manifestacije – jedne od najstarijih u regionu i Evropi, a usledila je svetska premijera animiranog filma “Kad oružje govori” Borislava Šajtinca (Francuska) i srpska premijera kratkog igranog filma “Nimic” grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa, nastalog u koprodukciji Nemačke, Velike Britanije i SAD). Prikazan je i prvi film iz takmičarskog programa (međunarodnog kratkog igranog filma) – “Duga” crnogorskog reditelja Aleksandra Vujovića, koji je i gost Martovskog festivala.
Vujović je čestitao gradskim vlastima i organizatorima Martovskog festivala na realizaciji te značajne manifestacije u jako teškim globalnim okolnostima, te istakao da mu je čast i zadovoljstvo što njegov film “Duga” ima regionalnu premijeru upravo na jednom od najstarijih i najznačajnijih festivala ove vrste u Evropi i svetu.
“Duga” već ima uspešan međunarodni plasman - od premijere pre četiri meseca dobila je 11 nagrada, a selektovana je u zvanične programe više od 30 festivala, rekao je Vujović, dodavši da je taj film nastao prema istinitoj priči iz autobiografske knjige italijanskog slikara Gaetana Grila. Priča se odvija iz percpecije šestogodišnjeg dečaka, a film je realizovan kao trilateralna koprodukcija, uz podršku evropskih fondova.
Do 25. aprila biće prikazana 54 filma u takmičarskim programima 67. Martovskog festivala, i 41 film u konkurenciji programa 68. festivalskog izdanja, a publiku čeka i raznovrstan revijalni program.
Među filmovima su i pobednik IDFA - kubanski dokumentarac “Šapatom” (2019) koji su radile dve prijateljice iz kubanske dijaspore Hajdi Hasan i Patricija Perez Fernandez, kao i na pobednik ZagrebDoxa - hrvatski dokumentarac “Nun of Your Business” Ivane Marinić Kragić o dve zaljubljene opatice. Tu je i poslastica za ljubitelje Džejmsa Bonda, dokumentarac Karstena Panica “Samo za naše oči: Džon Glen” o reditelju pet filmova o tajnom agentu 007.
Najavljen je i dokumentarac “Zaceli me” Danijele Štajnfeld o seksualnom nasilju, koji je selektovan pre nego što je rediteljka optužila nedavno kolegu Branislava Lečića da ju je silovao. U filmu “Zaceli me”, koji je imao regionalnu premijeru prošlog leta na 27. Festivalu evropskog filma Palić, Danijela Štajnfeld, koja živi i radi u SAD, kombinuje svedočanstva osoba koje su preživele seksualno nasilje i sekvence iz njihovog kasnijeg života, postavljajući pitanje šta se može smatrati oporavkom.
S obzirom na dupli festivalski program, biće dodeljene i duple nagrade. Predsednik žirija je reditelj Želimir Žilnik, a članovi Vera Vlajić, Dimitris Kerkinos (Grčka), Igor Bezinović (Hrvatska) i Radoslav T. Stanišić (Crna Gora).
Novina je da se vraća Gran pri za najbolji film u svim kategorijama, a zadržane su pojedinačne nagrade za najbolji film u nacionalnim takmičarskim kategorijama - dokumentarni film do i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film, kao i u međunarodnoj takmičarskoj selekciji u kategoriji kratki igrani film.
Martovski festival stalna je manifestacija u oblasti kulture od značaja za grad Beograd. Pokrovitelji su Grad Beograd, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Filmski centar Srbije, a prijatelj Festivala je Lukoil Srbija.
Na poslednjem održanom, 66. Martovskom festivalu, Gran pri za najbolji dugometražni dokumentarni film dodeljen je “Okupiranom bioskopu” rediteljke Senke Domanović, koja je trijumfovala i osvajanjem strukovne nagrade za najbolju režiju. Gran pri za najbolji kratki dokumentarac dobio je “Jedini” Nikole Polića, a za domaći kratki film “Mi smo videli leto” Nikole Stojanovića, dok je najboljim stranim kratkim filmom proglašen hrvatski “Niko nije savršen” Barbare Vekarić. Gran pri za najbolji animirani film dobio je “Radiovizija – govori Mihovil Logar” Miloša Tomića, a u kategoriji eksperimentalni film/video art nagrađen je rad “I Dance Alone” umetnika Bogomira Doringera.
*Foto: Stanislav Milojković
(SEEcult.org)