• Search form

12.12.2019 | 01:16

Početak festivala Alternative film/video u slavu Petrića

Početak festivala Alternative film/video u slavu Petrića

Festival Alternative film/video počeo je 11. decembra u Domu kulture “Studentski grad” u Beogradu sećanjem na nedavno preminulog teoretičara i istoričara filma, kritičara i autora prof. Vladimira Petrića, te otvaranjem izložbi Ivana Petrovića, Fokus grupe iz Rijeke i Filipa Ruja iz Francuske, a zatim i prvim delom takmičarskog programa.

Međunarodni festival “Alternative film/video” predstavlja do 15. decembra više od 70 alternativnih filmova i video-radova iz celog sveta – inovativnih, eksperimentalnih, istraživačkih, avangardnih, ličnih, političkih... objedinjenih temom “Veliko ubrzanje”.

Otvaranje izložbe Ivana Petrovića Making Off

U međunarodnom takmičarskom programu su novi radovi Davorina Marca, dua Neozoon, Alana Brauna, Rodžera Horna, Saliz Hjuz, Aleksandrije Ajduković, Renate Poljak i mnogih drugih, koje je odabrao umetnički duo Doplgenger (Boško Prostran i Isidora Ilić), dok su u regionalnom netakmičarskom programu Jug-jugoistok, čiji je selektor Greg de Kjur, filmovi Igora Simića, Julije Lazarkove, Zorana Saveskog, Damira Čučića, Nike Novaka i Matevža Jermana… Među filmovima u konkurenciji za nagrade su i “And It Comes, Autumn” Davorina Marca iz Slovenije, srpsko-kanadski “Dreamland” Alana Brauna, “Hackteria” Boba Miloševića iz Srbije, “Ibarska Highway” Aleksandrije Ajduković iz Srbije, te “Training” Maje Hodoscek iz Slovenije i “Yet Another Departure” Renate Poljak iz Hrvatske.

U programu Jug-jugoistok biće prikazani filmovi “Gradovi u kojima nisam bio” Damira Čučića iz Hrvatske, “New Comfort Zone” Marine Genove iz Bugarske, “Huntingtimes [V]” La Société Spectrale iz Albanije, “Nije lako sa boginjama” Zorana Saveskog iz Srbije, “Reversal of Essence” Julie Lazarkova iz Bugarske, “Ima li smrti posle života” Igora Bošnjaka iz Bosne i Hercegovine, “It’s Never Too Late to Learn About Levity” Igora Simića iz Srbije i “Ostaci – Ispovesti duhovima” Nika Novaka i Matevža Jermana iz Slovenije.

Fokus grupa, Sve su to nadgledale mašine drage milosti

Članovi žirija su peruansko-francuska umetnica Rouz Lauder, kustoskinja Katrin Munt iz Nemačke i kustoskinja Aleksandra Sekulić iz Srbije. Rouz Lauder će predstaviti izbor svojih kratkih filmova sa 16mm traka, Katrin Munt selekciju radova inspirisanih temom festivala, dok će Aleksandra Sekulić predstaviti izbor iz video opusa beogradskog kolektiva Kosmoplovci.

Žiri će odabrati filmove za Listu značajnih ostvarenja, čiji će autori imati priliku da dobiju rezidencijalni boravak u Akademskom filmskom centru DKSG-a naredne godine.

Festivalski program čine i multimedijalne izložbe, te radionica video-gliča i snimanja na 16mm filmu, kao i brojni prateći programi.

Uoči početka filmskog programa, u Velikoj galeriji DKSG-a otvorena je izložba “Sve su to nadgledale mašine drage milosti” sa radovima Fokus grupe (Iva Kovač i Elvis Krstulović) iz Rijeke i Filipa Ruja iz Pariza, koju su kurirali Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran). U Maloj galeriji predstavlja se beogradski fotograf Ivan Petrović izložbom “Making Off” koja uključuje dokumentarni film, odštampane frejmove preuzete iz montiranog i nemontiranog materijala i postavku fotografija.

Nakon svečanog otvaranja, publika je imala priliku da uživa u koncertu elektro-akustične muzike Manje Ristić i Mirijana Koleva.

Manja Ristić & Mirijan Kolev

Istraživački forum i dva okrugla stola tradicionalna su mesta na kojima filmski autori, teoretičari, istoričari, arhivisti i kustosi razgovaraju i debatuju, a ove godine baviće se temom Velikog ubrzanja u tzv. antropocenu – umetničke obrade, u domenu alternativnog filma, uticaja čoveka na prirodu u doba kapitalizma i ogromnih socio-bioloških promena koje izaziva. Istraživački forum, koji ovde godine vode Greg de Kjur i Megan Barker (Univerzitet u Čikagu) posvećen je ove godine temi virtuelne antropologije, a okupiće nekoliko naučnih istraživača iz SAD, Velike Britanije, Srbije...

Umetnik Stiv Kosman iz Njujorka, kako su najavili organizatori, predstaviće filmove nastale u produkciji kolektiva Mono No Aware, koji se bavi analognim filmom, a održaće i radionicu snimanja i razvijanja 16mm filma.

Igor Toholj i Ivan Velisavljević priredili su retrospektivu video-radova beogradskog umetnika Nikole Šindika, uz prateće DVD-izdanje. Lukas Brasiskis, litvanski kustos baziran u Njujorku, priredio je izbor iz istočnoevropskog video-arta, a Barbara Borčič i Peter Cerovšek iz Centra za savremenu umetnost u Ljubljani (SCCA-Ljubljana) predstaviće izbor slovenačkog videa.

Prošle godine najboljim filmovima na festivalu Alternative film/video proglašeni su kanadski “Imperijalna dolina” (Ryan Ermacora), nemački “Bar na Majorki” (Marian Mayland), japanski “Pivot” (Maki Satake), španski “Scipionovi slonovi” (David Pantaleón & Pilar Aldea) i austrijski “druge_slike” (Iris Blauensteiner), koji je dobio i nagradu “Sonja Savić” Umetničke galerije “Nadežda Petrović” u Čačku.

Sajt DKSG-a je dksg.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Jovan Nedeljkov

(SEEcult.org)

ALL YOU NEED IS SOMEONE LIKE ME....
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav