Festival Slobodna zona počinje 7. novembra filmom “Leto” ruskog pozorišnog i filmskog reditelja Kirila Serebrenikova, koji je u kućnom pritvoru, a svečano će ga otvoriti u Kombank dvorani u Beogradu poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić.
Šabić će otvoriti 14. Slobodnu zonu nakon Mirjane Karanović, Mikija Manojlovića, Olje Bećković, Viktora Ivančića i drugih značajnih javnih ličnosti, a osim u Beogradu, publika će i u Novom Sadu i Nišu premijerno videti muzički film “Leto” Serebrenikova – jedno od oko 50 ostvarenja koja će biti prikazana do 12. novembra u devet bioskopskih dvorana u tri grada.
Film “Leto”, premijerno je prikazan ranije ove godine u Kanu bez prisustva Serebrenikova, koji je već više od godinu dana u kućnom pritvoru zbog optužbi za proneveru sredstava namenjenih produkciji predstava u Gogolj centru, u kojem je umetnički direktor. Snimanje filma “Leto” priveli su kraju njegovi saradnici na osnovu snimajućih proba i rediteljevih beleški.
Prve optužbe za proneveru pojavile su se u jeku proba za baletsku predstavu o Rudolfu Nurejevu u Boljšoj teatru, posle odbijanja Serebrenikova da odustane od bavljenja (homo)seksualnošću proslavljenog baletskog umetnika, ali i nakon njegovih čestih kritika Putinovog režima.
Inspirisan životom Viktora Coja, frontmena kultne sovjetske grupe Kino, “Leto” je romansirana priča o zvezdama lenjingradske andergraund scene 80-ih i oda mladosti, ljubavi, slobodi i rokenrolu. To je priča o generaciji muzičara koji su, uprkos državnoj cenzuri, uspeli da pronađu svoj glas i obeleže jednu epohu. Jednog leta ranih 80-ih, grupa mladih ljudi svira unplugged rokenrol po stanovima, piše, komponuje, sluša muziku “ideoloških nepijatelja” Dejvida Bouvija, Igija Popa, Lua Rida… i sanja da nastupi pred publikom na jedinom mestu gde je dozvoljeno svirati rokenrol - u lenjingradskom Rok klubu. Muzika se tu sluša u strogo kontrolisanim uslovima i pod budnim okom drugova iz omladinske organizacije.
“Vrcavi, božanstveni dugi crno beli kadrovi, horsko pevanje Psycho Killer, kraj jedne ere. Vrh!", tvitovao je novinar Indivajera Dejvid Erlih posle premijere filma “Leto” u Kanu.
Onima koji se sećaju 80-ih u Jugoslaviji, film “Leto” će otkriti kako je to izgledalo u vremenu kada je postojao samo jedno mesto u gradu na kojem se mogao svirati i slušati rokenrol. Mlađe generacije će upoznati dvojicu najvećih zvezda sovjetske muzičke scene Viktora Coja i Majka Naumenka.
Program 14. Slobodne zone donosi 40 nacionalnih premijera, a imaće i bogatije prateće sadržaje, zahvaljujući podršci potprograma Mediji Kreativne Evrope
Međunarodnu selekciju, kako je istakla nedavno koselektorka Branka Pavlović, čine filmovima kojima je zajednička želja za promenom, želja da se glasno kaže svoje mišljenje, uprkos svemu.
Među njima su “Profil” Timura Bekmambetova (SAD, Velika Britanija, Kipar i Rusija), “Ubiti Hesusa” Laure Mora Ortega (Kolumbija), “Zarobljena” Bernadete Tuza-Riter (Mađarska) i “Tri lica” Džafara Panahija (Iran), reditelja kome je takođe već godinama zabranjeno da napusti zemlju, pa i da radi, ali to uprkos svemu i dalje čini.
Inspiracija koselektora regionalnog programa Jelene Maksimović i Ivana Bakrača bili su društveni pokreti, što je tema i specijalnog programa posvećenog 1968. godini. Filmovi u regionalnom programu pozivaju na zajedničko promišljanje i preispitivanje ličnih doživljaja prošlosti i aktivno učešće u sadašnjem trenutku.
Posebni programi biće i Ženska linija, kao i 14 plus, namenjen srednjoškolcima, zatim podselekcija Festivalski hitovi, među kojima su “Krivica” Gustava Molera (Danska) i dokumentarac “Bergman – godina života” Jane Magnuson (Švedska, Norveška) o slavnom Ingmaru Bergmanu.
Gost selektor 14. Slobodne zone, hrvatski književnik Miljenko Jergović, odabrao je filmove “Na vodi” Gorana Devića i “Srbenka” Nebojše Slijepčevića (Hrvatska) i međunarodni omnibus “Okupacija 1968” (o okupaciji Čehoslovačke).
Novina 14. Slobodne zone je da debatni program, ranije poznat kao Noćni razgovori, postaje Kompas, a kao i do sada vodiće ga filozof Ivan Milenković. Razgovori o bitnim temama koje pokreću određeni filmovi biće održani 11. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda posle projekcije filma “Srbenka” i 12. novembra posle ekološkog dokumentarca “Crna senka zelene energije” Dragana Gmizića (Srbija).
U programu Na kafi sa autorima 9. novembra u kafeu Zaokret govoriće gosti Slobodne zone, reditelji Magdalena Šmikov, Bernadet Tuza-Riter, Kristijan Lo, Aida Begić i Rok Biček, a 12. novembra reditelj Nebojša Slijepčević i producentkinja Vanja Jambrović, protagonista filma “Beskonačni fudbal” Laurentiu Ginghina, producent Siniša Juručić i reditelji Ivan Ramljak i Goran Dević.
Filmovi će biti prikazani u devet bioskopskih sala u tri grada, što omogućava po tri-četiri projekcije za filmove za koje se očekuje najveće interesovanje.
Karte za festivalske projekcije u prodaji su na blagajnama Dvorane Kulturnog centra Beograda, Doma omladine Beograda (blagajna Eventim i onlajn), Art bioskopa Kolarac, Jugoslovenske kinoteke, Kombank dvorane, Doma kulture Studentski grad, Kulturnog centra Novog Sada i Niškog kulturnog centra.
Slobodnu zonu podržali su ove godine: Evropska komisija kroz program Kreativna Evropa (potprogram Media), Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Movies That Matter, Rekonstrukcija Ženski fond, Filmski centar Srbije, Rumunski kulturni institut u Beču, Francuski institut, Grupa 484, Sekretarijat za kulturu Beograda, te ambasade Švedske, Mađarske i Slovenije u Beogradu.
Festivalski sajt je freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)