Vesti

Počinje 17. BFI, La Veronal prvi strani gosti od početka pandemije

10. septembar 2020.
SEEcult.org
17. BFI
17. BFI

Beogradski festival igre, čije je 17. izdanje odloženo u martu zbog pandemije virusa korona, počinje 11. septembra predstavom “Pasionarija” trupe La Veronal iz Barselone, u koreografiji Markosa Moroa, koji je želeo da predstavi kako tehnički progres menja društvo u budućnosti, a izrazio je uverenje da će i publika u Beogradu pronaći vezu sa aktuelnom situacijom.

Direktorka BFI Aja Jung rekla je 10. septembra na konferenciji za novinare da se taj komad “nametnuo” za početak rekonstruisene verzije BFI, jer izuzetno dobro odgovara ovom trenutku i onome što je njegova umetnička poruka.

Pominjući ozbiljne prepreke koje je BFI “uz malo sreće i puno hrabrosti” preskakao, Aja Jung izrazila je zadovoljstvo što je u Beograd stiglo 18 članova umetničkog, tehničkog i administrativnog tima iz Barselone, uz veliki šleper sa scenografijom. “Dokazali smo da nema odustajanja. Ujedno, ovo su prvi strani umetnici, nakon vanrednog stanja i izolacije kroz koju smo prošli zbog pandemije i nakon ponovnog otvaranja pozorišta u Srbiji”, konstatovala je ona i dodala da je zbog toga ponosna.

“Negde će verovatno ostati zapisano da je BFI počeo sa tim strancima i sa igrom, koja je jedna od najzahtevnijih disciplina i najviše pogođenih pandemijom. Lakše je prerežirati pozorište, možda i operu, u orkestru odmaknuti muzičare, ali za koreografiju, dodir - ono što mora da se desi na sceni u baletu i savremenoj igri, tu je jako teško napraviti novi mizanscen, novu koreografiju koja ne podrazumeva fizički kontakt”, navela je Aja Jung i zahvalila trupi La Veronal na dolasku.

Prema njenim rečima, svaki član tima imao je pedesetak verzija avionskih  karti koje su stalno menjane. “Pratili smo protokole. Svi će biti podvrgnuti duplom testiranju, svi umetnici. Iza toga stoji ogroman rad, ogromna energija”, rekla je ona i dodala da se, s druge strane, u ovakvim situacijama “vidi koliko je ko i fleksibilan, i hrabar, i možda inteligentan da ovakve teške zahteve premosti”.

I Markos Moro je pomenuo teškoće da stignu, zahvalivši Aji Jung na podršci i poverenju. “Srećni smo što nastavljamo turneju po svetu. Za nas je divno da se vratimo ovde posle četiri godine”, rekao je Moro povodom ranijeg gostovanja trupe La Veronal predstavom “Sijena” u Pozorištu na Terazijama.

Moro je “Pasionariju” kreirao pre tri godine, a kako je naveo, želeo je da se bavi budućnošću i time kako tehnički progres menja društvo, ubacuje nas u super brzinu i kako time uništavamo komunikaciju, emocionalne odnose u ljudskom društvu.

“Danas je ta budućnost koju sam imao u vidu dosta slična stvarnosti koju upravo živimo. Prilično sam siguran da će i beogradska publika pronaći tu vezu sa realnošću od koje patimo u aktuelnom periodu”, naveo je Moro, koji je iz Valensije, a živi u Barseloni više od deset godina. La Veronal je njegova trupa, ali radi i za druge trupe kao gostujući koreograf.

“Volim da moje kreacije prikazujem po svetu, a zbog pandemije je odjednom sve zaustavljeno. Za umetnike je jako teško da to podnose. Pogotovo za igrače kojima je jako teško da se ne kreću”, dodao je.

Napominjući da nije igrač, Moro je rekao da možda zato oseća veću slobodu kada je reč o sceni.

“Volim i tekst i sliku i pokret, ceo set, muziku, svaki element mi je veoma važan. Svoj stil bih opisao kao miks teatra, filma i plesa. Studirao sam fotografiju i dramu, tako da je moj koroegrafski jezik pun refrenci. Što se tiče pokreta, mi u La Veronalu imamo prilično jedinstvenu tehniku, zovemo je kova, to je miks alata i teksture i toga kako telo može biti anorgansko i istovremeno divno. Karakteristična nam je izrazita fluidnost i intenzitet u pokretu, a istovremeno možete prepoznati tehniku, bekgraund igrača, važno mi je ono što oni donesu u procesu rada. Mislim da imamo jak miks pokreta i vizuelnog, a bitna mi je i brzina. Želim da se povežem sa Instagramom, Fejsbukom, svim tim brzim stvarima, pokušavam da povežem digitalnu realnost i sadašnjost na sceni”, rekao je Moro.

Pričajući kako je bilo u Španiji u vreme najjače krize u vezi sa pandemijom korona virusa, Moro je rekao da je sve bilo zatvoreno i da je proveo dva i po meseca u kući, te išao samo do supermarketa.

“Morali smo da otkažemo više do 20 predstava po svetu, kao i probe novog komada ‘Sonoma’ za festival ‘Grek’ u Barseloni. Ja sam nešto radio, kreirao na kompjuteru, ali je naročito teško bilo za igrače koji su ostali bez primanja”, naveo je Moro. “Kada je dozvoljeno, kada smo se konačno sastali u probnoj sali - grlili smo se, smejali i plakali. Sada polako pokušavamo da pronađemo realnost kakva je bila pre pandemije”, rekao je on i dodao da je sada u dobrom raspoloženju i da misli da period iza nas “moramo da prihvatimo kao jedno iskustvo, da ne kukamo i da idemo dalje”.

Moro se pohvalio da je trupa La Veronal uspela da dovrši probe komada “Sonoma” i izvela ga je već tri puta na Grek festivalu u julu, uz mere opreza.

“Malo je ludo i tužno videti polupraznu salu, ali dobro je i tako, neka pozorišta još čekaju da se otvore. Sve to ide polako i uz teškoće, različiti su propisi u različitim zemljama”, konstatovao je on i naglasio da je umetnost igre jedna od najviše pogođenih grana.

“Pokret traži dodir, traži kontakt. U Italiji, na primer, igrači moraju da se testiraju dva puta nedeljno”, rekao je Moro, koji smatra i da je onlajn prikazivanje predstava bilo nužno zlo. “Tokom pandemije svi su pokušavali da nekako nadomeste stvari. To jeste bilo dragoceno, ali samo u tim uslovima. Smatram da igra mora da bude uživo. Samo tako se oseti njena magija”, naglasio je Moro, čija se predstava “Sonoma” bavi nadrealizmom i Bunjuelom, jer je posle “Pasionarije” na temu budućnosti, želeo da se vrati korenima.

Predstava “Pasionarija” biće igrana na sceni Opere i teatra Madlenianum, uz poštovanje mera zaštite od širenja virusa korona, što znači i ograničen broj gledalaca. Prvobitno je bila zakazana za 31. mart, a ulaznice za taj termin važe i za novi.

Pod sloganom “Senzacije” i podnaslovom “Re-konstruisano”, 17. BFI nudi od 11. do 30. septembra i potom od 2. do 8. novembra u Beogradu i Novom Sadu 15 predstava iz planiranog programa, dok su ostale najavljene produkcije odložene za 2021. godinu.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi