Podrška Krugova za ulicu Srđana Aleksića u Beogradu
Ekipa filma “Krugovi”, inspirisanog herojskim delom Srđana Aleksića iz Trebinja ratnih 90-ih, podržala je građansku inicijativu da se jedna od beogradskim ulica nazove njegovim imenom i podnela nadležnoj gradskoj komisiji i sopstveni zahtev, potkrepljen i potpisima drugih filmskih umetnika.
Reditelj “Krugova” Srdan Golubović izjavio je za “24 sata” da je ekipa njegovog filma želela da podrži zahtev koji je početkom februara podnela Komisiji za imenovanje ulica i trgova Suzana Milosavljević Ilijić, te je pre dva dana podnela i sopstveni zahtev za ulicu Srđana Aleksića u Beogradu.
“Čuli smo za njenu inicijativu i hteli smo da kao ekipa filma damo svoju podršku predlogu, jer heroj kakav je bio Srđan zaista zaslužuje svoju ulicu i to u centru grada ili nekoj ulici od važnosti i vitalnosti”, rekao je Golubović.
Golubović je dodao i da ne misli da je film “Krugovi” mnogo doprineo tome da se čuje za Aleksića, jer se “o tome govori poslednjih sedam, osam godina i konačno je došao trenutak da mu se i Beograd oduži”.
Inicijativu su potpisali i Aleksandar Berček, Nebojša Glogovac, Nataša Ninković, Marko Janketić, Jelena Mitrović, Srđan Koljević, Melina Pota Koljević, Anica Dobra, Maja Miloš, Darko Lungulov, Goran Šušljik, Branislav Trufunović, Goran Kičić i drugi, navodeći da „herojsko delo Srđana Aleksića i njegova nesvakidašnja nesebičnost i ljudskost u vremenima nacionalne ostrašćenosti, verske netrpeljivosti i zastrašujućeg zveckanja oružja ukazuju ne samo na hrabrost i junaštvo već i na moralnu dimenziju” njegovo čina kojim je postao “simbol dobrote, čovečnosti i požrtvovanja koje svako društvo treba da ceni kao najveće vrednosti”.
Nadležna gradska komisija već je podržala inicijativu građana za ulicu Srđana Aleksića, a u užem izboru su opštine Voždovac, Palilula i Novi Beograd.
“Komisija je prihvatila predlog da jedna ulica u Beogradu ponese ime Srđana Aleksića, a to je moguće samo u naseljima gde se grad širi ili gde postoje duple ili ulice iz više delova. Voždovac je pogodan zbog naselja ‘Stepa Stepanović’, kao i Novi Beograd, dok u sve tri opštine postoje i duple i ulice iz delova”, izjavio je ranije “Blicu” predsednik Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Slobodan Stanimirović.
Na sledećoj sednici Komisije, verovatno već naredne sedmice, znaće se u kojem naselju će biti ulica Aleksića, koji je pre 20 godina izgubio život spasavajući poznanika Alena Glavovića, Bošnjaka, od napada svojih sunarodnika iz Vojske Republike Srpske.
Zahtev za ulicu Srđana Aleksića u Beogradu potkrepljen je sa više od 2.000 potpisa građana, koji su podržali onlajn peticiju, a među njima su takođe i mnoge ličnosti iz kulturnog i javnog života. Broj potpisa peticije se i dalje uvećava, kao i broj članova grupe na Fejsbuku koja je otvorena još početkom 2012. godine, takođe radi podrške ideji da Beograd dobije ulicu Srđana Aleksića.
Suzana Milosavljević Ilijić izjavila je da je svesna da će biti teško da Aleksić dobije ulicu u najužem centru Beograda, ali se nada da će biti negde bliže centru, na nekoj prometnoj ili gušće naseljenoj lokaciji kako bi što više ljudi moglo da se podseti Aleksićevog dela i prepozna vrednost poruke koju ono šalje.
Herojski čin Aleksića prepoznat je već u nekoliko gradova u regionu, pa u Sarajevu postoji ulica nazvana njegovim imenom, u Pančevu i strogom centru Novog Sada dobio je prolaze, a ulice nazvane njegovim imenom trebalo bi da dobiju i Podgorica i Tuzla. U Trebinju je Aleksićevim imenom nazvan sportski centar, ali nema spomen-obeležja, iako je svojevremeno obećano.
Aleksića je posthumno odlikovao 2012. u Srbiji tadašnji predsednik Boris Tadić - dobio je Zlatnu medalju "Miloš Obilić" za “ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva”. Predsednik Republike Srspke Milorad Dodik posthumno mu je dodelio Orden časti RS sa zlatnim zracima.
Takođe, Aleksić je dobio i Povelju Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.
(SEEcult.org)