Srpsko književno društvo izrazilo je podršku zahtevu Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) da se na trajan i održiv način reši pitanje Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” sklapanjem ugovora koji bi podrazumevao da ULUS na neodređeno vreme dobije pravo na upravljanje tim prostorom i njegovo besplatno korišćenje, te na ostvarivanje dobiti za održavanje objekta.
“Zahtev je razuman i opravdan. Ne postoji nijedan valjan razlog da se nadležni državni organi o njega ogluše”, saopštilo je SKD.
Podsećajući da je Umetnički paviljon “Cvijeta Zuzorić” zamišljen i građen za potrebe likovnih umetnika, SKD je konstatovao da tako treba i da ostane.
“Neprihvatljivo je objekte kao što je ‘Cvijeta Zuzorić’, i druge objekte kulture, prepustiti propadanju i držati u stanju privremenosti, verovatno u iščekivanju kakvog ‘investitora’. Stvar je jasna, jednostavno i brzo rešiva, bez odugovlačenja formiranjem ‘radne grupe’”, navelo je SKD povodom najave Ministarstva kulture da će formirati radnu grupu predstavnika nadležnih ustanova i ULUS-a koji bi počelo rešavanje problema UP “Cvijeta Zuzorić”.
SKD je podsetilo i da je pre sto godina, u februaru 1923. godine, na inicijativu Branislava Nušića, organizovan bal “Hiljadu i druga noć”, uz učešće najznačajnijih stvaralaca tog vremena, čiji je prihod namenjen upravo izgradnji “Cvijete Zuzorić”.
“Ne bi nikako valjalo da, vek kasnije, ovaj umetnički paviljon proguta dve hiljade dvadeset treća noć, koja bi (ne)odgovorne aktere pretvorila u likove Nušićeve komedije”, saopštilo je SKD.
Kao inicijator izgradnje i višedenijski korisnik UP “Cvijeta Zuzorić”, ULUS je pozvao 10. novembra Vladu Srbije, Ministarstvo kulture i Republičku direkciju za imovinu na potpisivanje ugovora na osnovu kojeg bi, uz poštovanje određenih uslova, počelo hitno rešavanje izrazito lošeg stanja tog važnog spomenika kulture.
Ministarstvo kulture navelo je 13. novembra da će zadatak radne grupe koju je najavilo, “imajući u vidu složenost situacije oko Umetničkog paviljona ‘Cvijeta Zuzorić’, kao i to da se zgrada paviljona nalazi u lošem stanju", biti da "predloži rešenja za rekonstrukciju objekta i adekvatan smeštaj ULUS-a tokom rekonstrukcije, kao i za ugovor koji će regulisati korisnika, uslove i vremenski period korišćenja prostora.
Reagujući na to saopštenje, ULUS je ocenio da je, s obzirom na prethodno iskustvo rada radnih grupa pri Ministarstvu kulture, koje nisu urodile željenim rezultatima, nova najava "više namenjena utišavanju ULUS-ovih zahteva u javnosti i dobijanju vremena pred izbore nego stvarnom rešavanju problema".
(SEEcult.org)