Pohvale američke kritike za Teret
Nagrađivani film “Teret” Ognjena Glavonića, nakon uspešne distribucije u Francuskoj i Španiji, dobio je izuzetne pohvale američke kritike nakon premijere u njujorškom Linkoln centru, a od 6. septembra naći će se i u bioskopima u Čikagu, San Hozeu i Santa Feu.
Na premijeri u Linkoln centru, koji je organizator prestižnih manifestacija kao što su Njujorški filmski festival i New Directors/New Films, “Teret” je premijerno prikazan 30. avgusta, a narednih sedam dana ima čak pet termina dnevno. Film su predstavili producent Stefan Ivančić i direktorka fotografije Tatjana Krstevski.
Na listi filmova koji ove nedelje ulaze u bioskopsku distribuciju – na portalu Rotten Tomatoes, “Teret” je trenutno jedini film sa stopostotnim pozitivnim prikazima. U Njujork tajmsu izabran je za Critic's Pick, tj. izdvojen kao “izbor kritičara” ove sedmice, a odlične kritike pojavile su se i u nekim od najrelevantnijih časopisa za film i kulturu kao što su Film Comment, Artforum, te na sajtovima RogerEbert.com, NPR, The Wrap, A.V. Club...
Zanimljivo je da je većina američkih kritičara istakla da “Teret” oštro kritikuje NATO bombardovanje Srbije, kao i to da je na jedinstven način prikazuje i poziva na odgovornost, ali i na razumevanje života i ponašanja običnih ljudi u Srbiji, te nudi novi, kompleksniji pogled na ratove u bivšoj Jugoslaviji.
Uticajni portal RogerEbert.com ocenio je “Teret” sa maksimalne četiri zvezdice, uz zaključak da se radi “'očaravajućem debitantskom filmu” i “jednom od najboljih filmova ove godine”.
Kolumnista Njujork tajmsa Glen Keli naveo je da je to “film čija je radnja smeštena u Jugoslaviju uništenu nasiljem postavlja snažna pitanja o ličnoj odgovornosti”.
“Film ceste sa tmurnom paletom i jezgrovitim ali suptilnim scenarijem, ‘Teret’ skladišti dubine ispod svoje na prvi pogled minimalističke površine, kompleksnosti koje se otkrivaju i oživljavaju u usputnim dijalozima, pogledima i potentnim detaljima”, piše Imogen Sara Smit u Film Comment-u.
“'Teret' je promišljena studija karaktera, ali srce filma zapravo čine ratom opustošeni pejzaži koji se prostiru iza blatnjavih prozora kamiona, kao i usputne stanice na kojima se glavni lik zaustavlja tokom filma”, napisao je Skot Tobajas iz NPR-a.
''Iz užasa rađa se refleksija, a ovaj izvanredni film svedoči o tome da prošlost ne mora uvek biti samo prolog, čak i kada se istorija ponavlja tako često”, naveo je Kristofer L. Rid na sajtu Film Festival Today.
“Teret” je imao svetsku premijeru u Kanu 2018. godine, nakon čega je prikazan na više od 80 međunarodnih festivala, na kojima je osvojio 25 nagrada, među kojima su i one za najbolji film na Festivalu autorskog filma u Beogradu, Zagreb film festivalu, nagrada za najboljeg reditelja na festivalu u Marakešu, kao i Srce Sarajeva za najboljeg glumca koje je dobio Leon Lučev.
“Tetet” je i jedan od šest prijavljenih kandidata za izbor srpskog predstavnika za nagradu Oskar.
Film prati priču vozača kamiona Vlade u toku NATO bombardovanja Srbije 1999. Dok prolazi kroz nepoznate predele od Kosova do Beograda, okružen posledicama rata, Vlada ne zna i ne želi da zna šta je to što prevozi, ali taj tovar vremenom postaje njegov teret. Istinu otkriva tek po završenom poslu, dok pere ispražnjeni kamion po zadatku. Kroz odnos Vlade i njegovog sina Ivana, kao i Vladino prisećanje na sopstvenog oca, partizana koji se borio na Sutjesci, ali i kroz priču mladog autostopera sa Kosova koji namerava da otputuje u Nemačku, Glavonić otkriva i šta jedna generacija ostavlja drugoj. “Teret” je i priča o društvu za vreme bombardovanja, o teretu mladih bez perspektive, o raspadu Jugoslavije… kako je sam autor rekao uoči domaće premijere na 24. Festivalu autorskog filma
Pored Leona Lučeva u glavnoj ulozi, u sporednim se pojavljuju i Pavle Čemerikić, Tamara Krcunović, Igor Benčina i Ivan Lučev.
Film je realizovan uz podršku Filmskog centra Srbije, Sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine, francuskog državnog fonda CNC, evropskog fonda Eurimages, Hrvatskog audiovizualnog centra, fonda Visions Sud Est, Hubert Bals fonda u Roterdamu i Doha Film Instituta.
(SEEcult.org)