Vesti

Politika sa malim i velikim p

23. januar 2015.
SEEcult.org
Politika sa malim i velikim p
Politika sa malim i velikim p

“Politikina” nagrada za najbolju izložbu u 2014. godini uručena je 23. januara Balintu Sombatiju za izložbu “Bili smo heroji” u Modernoj galeriji “Likovni susret” i galeriji “Dr Vinko Perčić” u Subotici, na kojoj je predstavio političke radove od 70-ih do danas.

“Na vest o nagradi javila mi se prijateljica iz Londona. Napisala mi je da oseća da je ovom nagradom uspostavljena ravnoteža univerzuma. Znam da je ovo lepa metafora, ali sam siguran da su se vaša „Politika”, sa velikim p, i moja politika, sa malim p, u jednom trenutku potpuno poklopile”, izjavio je Sombati na svečanosti u Skupštini grada, prenela je “Politika”, koja je proslavila 111. rođendan i uručenjem nagrade “Politikinog Zabavnika” za najbolju knjigu za mlade Dejanu Aleksiću i Simeonu Marinkoviću.

Sombati je 72. dobitnik “Politikine” nagrade, a dodelio ju je žiri koji su činili Radonja Leposavić (predsednik), odnedavno laureat nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku, te istoričari i teoretičari umetnosti Ljiljana Ćinkul, Katarina Mitrović, Stevan Vuković i urednica rubrike Kultura u “Politici” Marija Đorđević.

Kako je istakao Leposavić, Sombati spada među one umetnike koji “etiku stavljaju ispred estetike, koji često etiku suprotstavljaju estetici, koji život proglašavaju umetnošću”.

“Dakle, ti radovi su život Balinta Sombatija. Radovi Sombatija jesu i iskustva naša. Jesu i život naš. Nas – građana Subotice, Vojvodine, Srbije, bivše Jugoslavije, bivše Srednje Evrope, bivše Istočne Evrope...”, naveo je Leposavić, dodajući da smo svi stoga Balintovi “duplikati”. Treći razlog za nagradu Sombatiju jeste to što su njegovi radovi na izložbi postali “vrlo savremeni, aktuelni, živi. Postali su opšti, univerzalni, evropski i svetski”.

Sombatijeva izložbi u Subotici, čiji je kustos Nebojša Milenković, retrospektiva je njegovih političkih radova od 70-ih godina do danas, a čine je objekti, fotografije, instalacije, dokumentovani performansi, uključujući “Lenjin u Budimpešti”, “Bauhaus”, “Zastave”...

Izložba “Bili smo heroji” otvorena je do kraja januara u Podroomu Kulturnog centra Beograda.

Sombatiju je “Politikinu” nagradu, koja podrazumeva plaketu i novčani iznos, uručila glavna i odgovorna urednica tog lista Ljiljana Smajlović.

Ujedno je uručena i nagrada “Politikinog Zabavnika” koja je dodeljena Dejanu Aleksiću za knjigu “Cipela na kraju sveta” i Simeonu Marinkoviću za “Stilske igre”. To je treći put u istoriji te nagrade da priznanje dele dva autora, a drugi put da jedan autor ponovo bude nagrađen (Dejan Aleksić).

Aleksićeva “Cipela na kraju sveta”, kako je navela predsednica žirija Ivana Vujić, širi temu bajke, razvija sponu između mašte i realnosti, simbolike i realizma. “Knjiga je retka jer traži da čitalac, uz pomoć cipele, krene sopstvenim stazama u putovanje na kraj sveta. Delo je bistro i razumljivo, spoj bajke i života, poezije i igre”, istakla je Ivana Vujić, uz koju su članovi žirija bili i Jasna Vlajić Popović, Slobodan Giša Bogunović, Predrag J. Marković i Petar Milatović.

Prema rečima Aleksića, njegov roman je, između ostalog, i svojevrstan pokušaj odbrane čitanja koji je danas ugrožen.

Marinkovićeve “Stilske igre”, kako je istakao žiri, plene spisateljskom dovitljivošću i majstorstvom, dozivaju i bude pisca u samom čitaocu tog dela u kojem autor obrađuje narodnu basnu o taštom gavranu i prepredenoj lisici kroz više od 70 stilskih oblika i književnih formi.

Marinković je rekao da je hteo da pokaže beskrajno polje mogućnosti izražavanja i mogućnosti za razvoj empatije kod ljudi, naročito kod mladih.

Priznanje, koje čine plaketa i novčani iznos, uručio je laureatima generalni direktor Politike a. d. i glavni i odgovorni urednik “Politikinog Zabavnika” Zefirino Grasi.

(SEEcult.org)

Tagovi