Nagrada “Politike” za 2015. godinu dodeljena je umetničkom paru Doplgenger, koji čine Isidora Ilić i Boško Prostran, za izložbu “Neimenovani fragmenti” u Gradskoj galeriji Požega i Domu kulture Studentski grad u Beogradu, koja se bavi politikom medijskih slika koje su učestvovale u izgrađivanju istorijskih narativa na prostoru bivše Jugoslavije od 1980. do 2000. godine.
Odluku o nagradi većinom glasova doneo je žiri koji su činili: Ljiljana Ćinkul (predsednik), Jerko Denegri, Stevan Vuković, Vesna Roganović i Marija Đorđević, objavila je “Politika”.
U najužem izboru za “Politikinu” nagradu za 2015. godinu bio je i Radomir Damnjanović Damnjan (1935), nominovan za izložbu održanu u novembru u galeriji “Rima” u Kragujevcu.
Odlukom da nagrada “Politike” pripadne umetnicima mlađe generacije, žiri se, kako je naveo, oslonio na početni koncept tog uglednog priznanja koje je utemeljeno kao nagrada podrške mladim stvaraocima, na osnovu želje tadašnjeg direktora “Politike” Vladislava Sl. Ribnikara.
Isidora Ilić i Boško Prostran su na vest o nagradi izjavili da ih je veoma iznenadila.
“Seriju radova ‘Neimenovani fragmenti’ smo započeli 2011. godine i do prošle godine oni nisu bili mnogo vidljivi u našem kontekstu. ‘Politikina’ nagrada ne samo da nas raduje, već je i priznanje da su naša višegodišnja praksa i istraživanje prepoznati kao značajni”, naveli su Isidora Ilić i Boško Prostran.
Neimenovani fragmenti #3, 2015, eksperimentalni video, Doplgenger
Izložba “Neimenovani fragmenti” umetničkog dua Doplgenger, održana u septembru-oktobru 2015. u Gradskoj galeriji Požega i potom u decembru u Galeriji DKSG-a u Beogradu, predstavlja skup radova koji su nastajali od 2011. u okviru istoimenog istraživačkog projekta. “Neimenovani fragmenti” bave se politikom medijskih slika koje su učestvovale u izgrađivanju istorijskih narativa na prostoru bivše Jugoslavije u razdoblju od 1980. do 2000. godine. Serija medijskih fragmenata u različitim formatima adresira ”nezaboravno” kolektivnog i ličnog sećanja na posljednje decenije jugoslovenske istorije, pretežno konstruisanog putem TV slika.
Isidora Ilić i Boško Prostran autori su video radova koji se na izložbama postavljaju kao specifične prostorne video-instalacije kombinovane sa fotografijama i tekstovima iz književnosti, političke teorije i teorije filma. Umetnici manipulišu medijske slike koje preuzimaju iz poznatih serija, reklamnih spotova, dokumentovanih političkih događaja ili kanonskih filmova. Manipulišu slikom i zvukom menjajući im percepciju i značenje. U radu “Neimenovani fragmenti 1”, na primer, prikazan je skup na Gazimestanu 1989. godine u usporenom snimku, uz deformisan zvuk, tako da ceo snimak dobija izgled i značenje nekog zastrašujućeg, gotovo proročanskog prizora. Paralelno sa tim radom, emituju se premontirane sekvence iz poznate TV serije “Bolji život”, emitovane upravo u to vreme.
Neimenovani fragmenti #3, 2015, eksperimentalni video, Doplgenger
Rad dua Doplgenger prezentovan je u zemlji i inostranstvu, kako na samostalnim i grupnim izložbama, tako i na filmskim i video festivalima, kao što su: Međunarodni filmski festival u Sijetlu (SAD, 2015), Anya and Andrew Shiva Art Gallery (Njujork, 2015), Resolution 827 (Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, 2015), South by Southeast (Osage Gallery, Hong Kong, 2015), Cairo Video Festival (Kairo, 2014), Festival eksperimentalnog filma u Parizu (2014), 55. Oktobarski salon (Beograd, 2014), Država u krevetu (Galerija Likovne umetnosti Split, 2014), Open Systems u Beču (GPL Contemporary, 2014), Salon Video (Rumunija, 2013), Međunarodni festival eksperimentalnog filma i videa Videoex (Cirih, 2013), Videoformes (Klermon Feran, 2013), Images Contre Nature Festival (Marsej, 2012), Bijenale umetnosti u Pančevu (Galerija savremene umetnosti, 2012), Galerija ArtPoint (Beč, 2011), TINA B. Festival savremene umetnosti (Prag, 2011), This Is Not A Gateway (London, 2009), Video u progresu (Galerija Photon Ljubljana, 2009), performIC (Inzbruk, 2009), Galerija Remont (Beograd, 2009), Galerija O3one (Beograd, 2008), Alternative Film-Video festival (Beograd, 2008)…
Sarađivali su na mnogobrojnim inostranim i domaćim umetničkim i kulturnim projektima, učestvovali na simpozijumima i panelima, držali predavanja, radionice i organizovali projekcije. Njihove umetničke boravke stipendirali su, između ostalih, KulturKontakt Austrija (Beč, 2011), Frindž MK (Milton Kins, 2010), Program za umetnost i teoriju Künstlerhaus Büchsenhausen (Inzbruk, 2009), Međunarodna umetnička radionica Braziers (Oksford, 2007).
Nagrada “Politike” za najbolju izložbu u protekloj godini dodeljuje se za samostalnu izložbu održanu u protekloj godini u galerijama u Srbiji, pod uslovom da je umetnik državljanin Srbije. Takođe, Pravilnikom je utvrđeno da se “Politikina” nagrada može dobiti samo jednom.
U užem izboru za “Politikinu” nagradu za 2015. godinu bilo je deset izložbi umetnika različitih generacija, održanih u Beogradu, Novom Sadu, Smederevu, Kragujevcu i Požegi. Osim dua Doplgenger i Radomira Damnjanovića Damnjana, u užem izboru bili su i Uroš Đurić, Miodrag Krkobabić, Mića Stajčić, Goran Dragaš, Tatjana Ilić, Božidar Mandić i Porodica bistrih potoka, te grafički dizajneri Slobodan Mašić i Slavimir Stojanović.
Po dve izložbe u užem izboru održane su u Kulturnom centru Beograda i Gradskoj galeriji Kulturnog centra Požega. U konkurenciji su bile i izložbe održane u Legatu Čolaković pri Muzeju savremene umetnosti Beograd, Muzeju primenjene umetnosti i Kulturnom centru Grad u Beogradu, te Galeriji savremene umetnosti Smederevo, galeriji Rima u Kragujevcu i Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu.
“Politikina” nagrada sastoji se iz diplome i novčanog iznosa, a među njenim dobitnicima su: Balint Sombati (2014), Čedomir Vasić (2013), Biljana Đurđević (2012), Nikola Džafo (2011), Bojan Bem (2010), Marija Dragojlović i Dragoljub Raša Todosijević (2009), Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)... Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...
(SEEcult.org)