Pomilovan Laušević
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao je glumca Žarka Lauševića, koji je u SAD već više od deset godina, a u Crnoj Gori je svojevremeno osuđen na 13 godina zatvora, nakon što je odslužio četvorogodišnju zatvorsku kaznu na koju je prvobitno bio osuđen zbog prekoračenja nužne odbrane. Tadić je odlučio da pomiluje Lauševića na preporuku Komisije za pomilovanje Republike Srbije, prenele su “Večernje novosti”, koje su krajem novembra objavile Lauševićevu autobiografiju “Godina prođe, dan nikad” koja je već prodata u više stotina hiljada primeraka.
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao je glumca Žarka Lauševića, koji je u SAD već više od deset godina, a u Crnoj Gori je svojevremeno osuđen na 13 godina zatvora, nakon što je odslužio četvorogodišnju zatvorsku kaznu na koju je prvobitno bio osuđen zbog prekoračenja nužne odbrane.
Tadić je odlučio da pomiluje Lauševića na preporuku Komisije za pomilovanje Republike Srbije, prenele su “Večernje novosti”, koje su krajem novembra objavile Lauševićevu autobiografiju “Godina prođe, dan nikad” koja je već prodata u više stotina hiljada primeraka.
Kako su rekli Lauševićevi prijatelji u SAD za SEEcult.org, on još uvek mora da reši situaciju u SAD, a nastavak procesa zakazan je za mart. Pomilovanje u Srbiji bi, kako se veruje, moglo da ubrza taj postupak u SAD.
Laušević je otišao u SAD nakon što je izdržao četvorogodišnju zatvorsku kaznu na koju je osuđen zbog prekoračenja nužne odbrane 1993. godine u kafiću “Epl” u Podgoroci, u kojem je ubio Dragora Pejovića i Radovana Vučinića, a ranio Andriju Kažića.
Lauševiću je prvobitna kazna smanjena 1998. na četiri godine zatvora, nakon čega je pušten na slobodu, jer je to vreme i proveo u zatvoru. Vrhovni sud Crne Gore poništio je, međutim, presudu Višeg suda u Podgorici koji je 1999. godine ponovo izrekao četvorogodišnju kaznu zatvora. Ta presuda je 2001, odlukom Vrhovnog suda Crne Gore ponovo preinačena na 13 godina zatvora.
Laušević je za tu odluku Vrhovnog suda Crne Gore saznao u SAD.
Kada se 2009. godine našao u pritvoru u SAD zbog boravka bez emigrantske vize, sudske vlasti u Beogradu poručile su mu da može mirno da se vrati u Srbiju, čiji je državljanin, jer je povučena poternica koja je raspisana za njim 2002. radi izvršenja kazne po presudi iz Crne Gore.
Republičko tužilaštvo tada je podnelo i zahtev za zaštitu zakonitosti povodom presude Vrhovnog suda Crne Gore, uz obrazloženje da je došlo do povrede zakona prilikom donošenja, između ostalog i zato što je povređeno Lauševićevo pravo na odbranu, s obzirom da, zbog blokade saveznih organa, bivši savezni državni tužilac nikada nije odlučio o njegovom zahtevu za zaštitu zakonitosti.
Molbu za pomilovanje je svojevremeno podneo Lauševićev advokat Slobodan Pajović, koji je doprineo i ukidanju poternice Interpola za Lauševićem, odnosno njegovom puštanju iz pritvora u Njujorku 2009.
Laušević je ponovo u centru pažnje javnosti i povodom autobiografije “Godina prođe, dan nikad” u kojoj opisuje svoj život pre i posle tragične noći krajem jula 1993. godine u Podgorici.
Laušević u toj knjizi, između ostalog, kaže i: “Naravno, ja nisam slobodan. Čovek koji je ubio nikada više ne može biti slobodan. Sloboda nikada više ne može biti moja reč. Sloboda je pravo drugih da kažu šta misle o meni, sloboda je da me oslobode, svojataju, mrze, mrcvare... A ja sam više i ne znam šta znači ta reč”.
Rođen 1960. godine na Cetinju, a diplomirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu 1982. godine, Laušević je rano počeo da se bavi glumom, a igrao je u više od 40 pozorišnih predstava i u pedesetak filmova i serija.
Za ulogu u “Oficiru s ružom” dobio je Zlatnu arenu u Puli, a poznat je i po filmovima “Braća po materi”, “Boj na Kosovu”, “Original falsifikata”, “Bolje od bekstva”, “Kaži zašto me ostavi”, “Nož”... Dobitnik je i Sterijine nagrade, “Cara Konstantina”, nagrade “Zoran Radmilović”...
(SEEcult.org)