• Search form

15.04.2021 | 21:28

Ponovo nov datum 58. OS, nov i spisak umetnika

Ponovo nov datum 58. OS, nov i spisak umetnika

Oktobarski salon u Beogradu objavio je nove datume otvaranja, nove izložbene prostore, kao i listu umetnika i umetnica – biće održan od 25. juna do  22. avgusta, a najveći deo izložbe "Sanjari", koju su osmislili kustosi Ilaria Marota i Andrea Baćin, biće predstavljen u Muzeju grada Beograda u Resavskoj, galerijama Kulturnog centra Beograda i Dvorani KCB-a, te u parku Muzeja Jugoslavije i brojnim javnim lokacijama u gradu. U 58. izdanje Oktobarskog salona, koji prvi put zvanično nosi i naziv Beogradsko bijenale, planirano je da se kao izložbeni prostori uključe televizijske i radijske platforme.

Prema najavi organizatora, 58. OS predstaviće više od 140 umetničkih radova, od kojih je oko 40 novih produkcija i 20 umetničkih intervencija u javnom prostoru.

Prvobitno osmišljen za Muzej grada Beograda, 58. OS je krajem 2020. godine prebačen je u Muzej Jugoslavije, da bi se opet vratio u prostor Resavske. Prvobitno je planirano da bude otvoren 19. septembra 2020, ali je odložen zbog pandemije korona virusa do 16. oktobra, a potom je pomeren za 4. jun 2021. Promena glavnog izložbenog prostora uticala je na još jedno pomeranje datuma otvaranja - na 25. jun 2021.

Pandemija je otežala proces planiranja, posebno kada su međunarodne manifestacije u pitanju, dok je pronalaženje adekvatnog izložbenog prostora postao ozbiljan izazov sa kojim se organizator sve teže bori, navedeno je u saopštenju OS - najveće međunarodne izložbe u Beogradu i Srbiji, koju organizuje KCB, a osnivač je Skupština grada Beograda.

Kroz rekonceptualizovani pogled "Sanjara", uz učešće 63 umetnika/ca i umetničkih grupa, 58. OS i dalje predstavlja složenost današnjeg sveta i ukazuje na "mogućnost da se – sada više nego ikada ranije – stvaraju Svetovi, umesto da se samo nasleđuju ili da se u onim postojećim živi“ (Ijan Čeng). Prateći fundamentalnu ulogu snova u definisanju najautentičnijeg duha ljudskog bića tokom svakog doba i u svakoj kulturi, izložba definiše svet snova kao bezvremen i univerzalni prostor, koji može da prevaziđe kulturne, rodne, religijske, ekspresivne i jezičke barijere.

Dvojezični katalog izložbe, u izdanju KCB-a i Cura Books, uključuje tekstove čiji su autori, osim kustoskog para, i pisci, istraživači i filozofi: Fredi Fišli i Nils Olsen, Mahfuz Sultan, Melani Čan, Đulija Bini, Ben Vikers, Entoni Huberman, Tarek Elhaik, Metju Spelberg, Emanuel Koća, Hans Ulrih Obrist, Ijan Čeng, Sanja Bojanić, Saša Ilić i Vladimir Kulić. Katalog prate i veliki ikonografski atlas radova, kao i originalni odeljak posvećen snovima umetnika, inspirisan knjigom Sogni/Dreams/Snovi, koju su Hans Ulrih Obrist i Frančesko Bonami objavili 1999. godine.

Učesnici 58. Oktobarskog salona su: Marija Avramović i Sem Tvajdejl, Žan-Mari Apriju, Triša Baga, Davide Balula, Sesilija Bengolea, Vil Benedikt, Džejms Brajdl , Dora Budor, Niko Vašelari, Džordan Volfson, Siprijen Gajar, Nenad Gajić, Aleks Da Korte, Nikola Dee, Džeremi Deler, Sajmon Deni, DIS (Lorin Bojl, Solomon Čejs, Marko Roso, Dejvid Toro) Aleksandra Domanović, David Duar, Sesil B. Evans, Kamij Enro, Margerit Imo, Invernomuto (Simon Bertuci , Simon Trabuki), Aleks Izrael, Elejn Kameron-Vir, Melike Kara, Nadežda Kirćanski, Džoš Klajn, Klaudija Kont, Mat Kopson, Oliver Larik Mark Leki, Hana Livi, Hana Miletić, Ebeko Muslimova, Katja Novickova, Prešes Okojomon, Vong Ping, Sonja Radaković, Džon Rafman, Anri Sala, Augustas Serapinas, Igor Simić, Marijana Simnet, Guan Sjao, Emili Mej Smit, Kolin Snep, Danijel Stigman Manjrane, Dajmond Stingli, Jena Sutela, Nora Turato, Sanja Ćopić, Vuk Ćosić, Vuk Ćuk, Pjer Uig, Cao Fej, Mauro Hertig, Klara Hoznedlova, Dejvid Horvic, Maks Huper Šnajder, Tan Husein Klark, Ijan Čeng, Bojan Šarčević.

Kustosi su prvobitno najavili bili radove 56 umetnika iz 20 zemalja iz celog sveta.

Oktobarski salon likovnih i primenjenih umetnosti Srbije osnovao je 1960. godine Narodni odbor grada Beograda, a godinama je otvaran 20. oktobra - u čast Dana oslobođenja Beograda. Između ostalog, Oktobarski salon trebalo je da doprinese “umetničkom vaspitanju naših ljudi i umnogome stimulira stvaranje samih umetnika”, kako je navedeno u katalogu prvog izdanja Oktobarskog salona 1960. godine.

Oktobarski salon i zvanično ima dodatak Beogradsko bijenale u nazivu, na osnovu odluke Programskog odbora 57. OS (Gordana Goncić - predsednica, Nikola Božović, Đorđe Stanojević, Dejan Đorić, Božidar Plazinić i Dragana Palavestra).

Prethodno, 57. izdanje Oktobarskog salona, koje su kustosi Gunar i Danijel Kvaran osmislili kao “Čudo kakofonije”, doživeo je u završnici oštre kritike struke, uz niz pitanja u vezi sa načinom na koji je osmišljen i organizovan, ali i uz pohvale kustoskom timu KCB-a za intenzivan prateći program.

Koncept “Čudo kakofonije”, kojim su Kvaranovi želeli da ukažu na različitost i policentričnost savremene umetnosti u današnjem globalizovanom svetu naišao je na oštre kritike stručne javnosti, koja je negodovala i zbog afirmisanja pojedinih privatnih galerija na manifestaciji finansiranoj javnim sredstvima, a posebno zbog odsustva odgovora članova tadašnjeg Odbora OS (Gordana Goncić, Nikola Božović, Dejan Đorić, Đorđe Stanojević i Božidar Plazinić) na niz otvorenih pitanja u vezi sa načinom na koji je organizovana najveća međunarodna izložba savremene umetnosti u Srbiji, koja je postala bijenalna odlukom Skupštine grada 2014. godine. I tada su bile burne reakcije u javnosti. Posle dve godine pauze, OS je ponovo održan 2016. godine, a umetnički direktor Dejvid Eliot osmislio ga je na temu "Ljubavni zanos".

OS je 1960. godine osnovao Grad Beograd kao izložbu najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti (od 1967. i primenjenih umetnosti), tada po ugledu na izložbe Pariskog salona. Oktobarski salon menjao je koncepciju i oblike organizovanja, a 2004. dobio je međunarodni karakter.

Dosadašnji kustosi međunarodnih izdanja Salona bili su: Anda Rotenberg, Darka Radosavljević i Nebojša Vilić, Rene Blok, Loran Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković, Johan Pousete i Selia Prado, Alenka Gregorič i Galit Eilat, Branislav Dimitrijević i Mika Hanula, kustoska grupa Red Min(e)d, Nikolaus Šafhauzen, Dejvid Eliot, Gunar i Danijel Kvaran.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r