Međunarodni studentski filmski kamp Interakcija, i masterklas dokumentarnog filma Interdoc, u kojima je učestvovalo 36 studenata iz čak 20 zemalja, završeni su 28. avgusta u Dvorani Kulturnog centra Beograda premijerom dokumentarnih filmova koje su mladi autori snimili i montirali tokom tronedeljnog boravka u Požegi, u organizaciji Nezavisnog filmskog centra Filmart.
Tri dokumentarca na temu “Portret bez okvira” premijerno su prikazana i 27. avgusta u Kulturnom centru Požega, gde je učesnike pohvalio nagrađivani reditelj Stefan Arsenijević, profesor režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, laureat Zlatnog medveda i nagrade Evropske filmske akademije, kao i retkih domaćih autora nominovanih za Oskara.
Arsenijević je rekao mladim kolegama da je snimanje filma velika i neizvesna avantura, posebno kada se film snima za samo nekoliko dana u nepoznatoj sredini. “Imajući priliku da pogledam filmove koji su nastali moram da priznam da sam duboko impresioniram nivoom. Mislim da je to potpuno neverovatno i iskreno sam srećan što mogu biti deo svega ovoga”, rekao je Arsenijević.
Stefan Arsenijević na premijeri Interakcije
Učesnici devetog kampa Interakcija, podeljeni u tri ekipe, snimili su na teritoriji Požege i Čačka tri filma.
Andrej Kolencik, student režije iz Slovačke, snimio je u kockarnici u Čačku film "Play" u kojem život tretira kao igru, postavljajući pitanje: “Želite li da je igrate?”
Kristo Tomi (Christo Tomy), student režije iz Indije, priču za film "Odvojen" pronašao je u požeškom selu Uzići, gde je s kolegama snimio dokumentarac o porodici potporučnika Borka Nikitovića, koji je žrtvujući život spasao svoje vojnike u ratu, a za to je posmrtno odlikovan ordenom za hrabrost. “Pokušao sam da napravim sliku o tome šta rat zapravo čini ljudima”, istakao je Tomi i dodao: “Tokom rata, mnogo sinova se šalje na front. Majke ostaju čekajuci ih. Ovo je njihova priča”.
Ekipa filma Play sa glavnim junakom
Reditelj filma “Raspevane Požežanke” Luka Popadić snimio je film o Jelici i njenim drugaricama koje “otvoreno razgovaraju o životu, smrti i svemu između”. “Ovo nisu obične horske pevačice u ovom toplom, iznenađujućem i pomalo uvrnutom portretu o starosti”, naveo je Popadić.
Publika na premijeri u Dvorani KCB-a
Uporedo sa kampom Interakcija, održan je međunarodni masterklas dokumentarnog filma “Interdoc”, u okviru kojeg je dvadesetak studenata i filmskih profesionalaca, prisustvovalo predavanjima istaknutih reditelja Dragana Elčića i Želimira Žilnika.
“Ovde sam već treći put i imam utisak da ‘Interdoc’ napreduje iz godine u godinu. Ima sve više polaznika koji su izuzetno obrazovani i zaintersovani i siguran sam da će poneti lepe uspomene odavde, iz naše zemlje”, istakao je Žilnik, čiji je film “Rani radovi”, za koji je nagrađen Zlatnim medvedom, prikazan u okviru pratećeg programa.
Ekipa filma Raspevane Požežanke sa glavnim junakinjama
U okviru programa “Interscreen” prikazano je oko devet sati studentskih filmova, uz ostvarenja afirmisanih autora.
Pretpremijerno je prikazan dokumentarni film “Milica” Dragana Elčića, a publika je mogla da pogleda i dokumentarac o Guči “Rock the Trumpet” turskog reditelja Sali Salija.
Projekcijama su prisustvovali i reditelji filmova koji su, kroz razgovor sa publikom, približili svoje stvaralaštvo i pogled na film, istakao je direktor NFC Filmart Dejan Petrović.
Dejan Petrović
Takođe, u okviru programa “Interface”, učesnici Interakcije predstavili su kulturu svojih zemalja (Meksika, Finske, Sirije, Venecuele, Filipina, Južnoafričke Republike, Italije, Rumunije, Turske, Slovačke, Rusije, Bugarske, Izraela, Kine, Indije, Irana, Velike Britanije, Portugalije, Kanade i Srbije).
Učesnici kampa i masterklasa su i najmlađim Požežanima predstavili kulturu svojih zemalja, u okviru “Letnjeg programa čitanja”, koji je organizovala Narodna biblioteka Požega.
Svakodnevno, u cilju upoznavanja i druženja učesnika, organizovane su i sportske aktivnosti, žurke i koncerti.
U partnerstvu sa Kulturnim centrom Požega održan je koncert benda The Mothership Orchestra, kao i koncert klasične muzike trija Jelena Petrović i prijatelji iz Pariza, istakla je koordinatorka programa Slađana Petrović Varagić.
Učesnici su posetili i manastire Ovčarsko-kablarske klisure, splavarili Moravom i upoznali kulturno nasleđe Srbije.
U proteklih devet godina na kampu Interakcija učestvovala su 174 učesnika iz 47 zemalja, dok je predavanja na masterklasu u protekle četiri godine pohađalo 47 polaznika iz 21 zemlje.
NFC je organizovao Interakciju i Interdoc pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Opštine Požega, Grada Čačka i Erste banke.
(SEEcult.org)