Posledice raspada bivše Jugoslavije i promene do kojih je došlo poslednjih 20 godina tema su izložbe fotografija savremenih umetnika iz regiona, koja će biti otvorena od 4. aprila do 19. maja u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu. Reč je o regionalnom projektu “Posledice. Menjanje kulturnog pejzaža” (Aftermath. Changing Cultural Landscape), posvećenog istraživanju i promovisanju umetničke fotografije na području zemalja bivše Jugoslavije.
Na inicijativu Centra za savremenu fotografiju Photon iz Ljubljane, stručni timovi iz Ljubljane, Zagreba, Sarajeva, Prištine, Cetinja, Beograda i Skoplja, istražili su ulogu fotografije u praćenju, dokumentovanju i tumačenju socijalnih, ekonomskih, kulturnih i političkih promena koje su se na tim područjima dogodile u poslednjih 20 godina.
Te promene, kako je navedeno, ostavile su neizbrisiv trag na stanje svesti stanovnika bivših jugoslovenskih republika, uzrokujući velike mentalne i fizičke posledice.
Antonio Živkovič
Ratovi, razvoj tržišne ekonomije, raslojavanje društva, rastući konzumerizam, nove forme agresivnog marketinga i različiti tipovi medijske kontrole i manipulacije, uspeli su potpuno da promene socijalni i kulturni pejzaž cele regije.
Goran Micevski
Na izložbi učestvuju: Domagoj Blažević, Boris Cvjetanović, Qëndrëse Deda, Andrej Đerković, Marko Ercegović, Tomaž Gregorič, Majlinda Hoxha, Astrit Ismaili, Robert Jankuloski, Genc Kadriu, Amer Kapetanović, Silvestar Kolbas, Srđan Kovačević, Borut Krajnc, Nenad Malešević, Goran Micevski, Duško Miljanić, Bojan Mrđenović, Paula Muhr, Oliver Musovik, Vigan Nimani, Ana Opalić, Lazar Pejović, Darije Petković, Ivan Petrović, Marija Mojca Pungerčar, Vojo Radonjić, Jasenko Rasol, Bojan Salaj, Tarik Samarah, Boba Mirjana Stojadinović, Viktor Šekularac, Dejan Vekić, Sandra Vitaljić, Borko Vukosav, Milena Zarić, Ivan Zupanc i Antonio Živkovič.
Bojan Mrđenović
Iako se svaki od autora/ki bavi različitim segmentima tih promena, u zbiru njihovih radova može se iščitati potreba za konačnim suočavanjem sa temama od kojih društvo beži. Takodje, ukazuju na aktuelne probleme i njihove uzroke.
Zahvaljujući specifičnom vremenskom rasponu, projekat “Aftermath” suprostavlja umetničke refleksije i izraze različitih generacija od kojih su neki iskusili život u razdoblju pre raspada zajedničke države, dok su drugi stvarali isključivo u novom društvenom kontekstu.
Borut Krajnc
Početna tačka mnogih radova postavljenih na izložbi je odnos starog i novog, zapis postupnih promena na pojedinom mestu i posledice ideologija na širi društveni i fizički pejzaž.
Konceptualno dizajnirani narativi na izložbi, čiji su kustosi i koordinatori celog projekta Miha Colner i Dejan Sluga (Photon), nadrastaju principe dokumentarne reportaže i, za razliku od senzacionalizma masovnih medija, posmatraju događaje i situacije sa određene distance. Njihova socijalna osetljivost ipak je vidljiva, dok pričama s margine predstavljaju posledice sveobuhvatne društvene tranzicije kao procesa koji je iz temelja promenio čitavu regiju.
Dejan Vekić
U okviru izložbe, 5. aprila biće održana jednodnevna konferencija “Forum - razgovori o savremenoj fotografiji”, a učestvovaće Miha Colner, Leonida Kovač, Vala Osmani, Andrej Đerković, Bojan Salaj, Boris Cvjetanović i Ivan Petrović.
Izložba “Aftermath” debitovala je 2012. godine u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani, a potom je gostovala i u Pordenoneu.
Umetnike koji učestvuju odabrali su nacionalni selektori: Miha Colner i Dejan Sluga (Photon, Ljubljana), Ana Opalić i Sandra Vitaljić (portal Suvremena hrvatska fotografija, ADU, Zagreb), Saša Janjić (Galerija Remont, Beograd), Mirjana Dabović (Narodni muzej Crne Gore, Cetinje), Albert Heta i Vala Osmani (Stacion - Centar za savremenu umetnost, Priština), Branka Vujanović (Colegium artisticum, Sarajevo) i Zoran Petrovski (Muzej savremene umetnosti, Skoplje).
Projekat podržavaju: Evropska kulturna fondacija, ministarstva kulture Slovenije, Hrvatske i Srbije, gradske vlasti Ljubljane, Comune di Pordenone...
(SEEcult.org)