• Search form

09.06.2014 | 14:46

Poster Art

Poster Art

Izložba pozorišnih plakata beogradskog grafičkog dizajnera Slavimira Stojanovića “Poster Art” biće otvorena 10. juna u Ateljeu Dado na Cetinju, u okviru fluid dizajn foruma #2. Stojanović će održati i radionicu sa studentima grafičkog dizajna FLU Cetinje i predstaviti projekat “Futro”, u okviru panel diskusije u galeriji “Miodrag Dado Đurić”.

Pozorišni plakati Stojanovića, kako je naveo u pratećem tekstu pozorišni reditelj Gorčin Stojanović, privlače monumentalnom jednostavnošću, pompeznim minimalizmom i preciznom mišlju, čitljivom “poput rebusa koji zahteva emocionalno-misaonu tehniku kod posmatrača”.

Lišeni semantičke supertransparentnosti, karakteristične za oglašavanje scenskih događaja, a posebno apsolutno lišeni ilustrativnosti sadržaja koji se oglašava, Stojanovićevi plakati za pozorišne predstave nisu ogledalo izvedbenog sadržaja, niti su čak stvar konteksta, već imaju samo jednu funkciju - da objave postojanje pozorišne predstave.

Autonomija pozorišnog plakata u bivšoj Jugoslaviji, kako je podsetio Gorčin Stojanović, počela je sa Matjažom Vipotnikom koji je i pre slavnih dizajnerskih postignuća za ljubljansko Mladinsko gledališče, ranih 70-ih, odelio poster/oglas od sadržaja na koji poziva. Potom je došao veliki format Borisa Bućana za splitsko HNK, koje je bilo samostalno umetničko delo i kao takvo i tretirano. Ističući i “genijalni grafizam” Mirka Ilića, Gorčin Stojanović naveo je da iz takve tradicije dolazi i Slavimirov postupak pri oblikovanju pozorišnih plakata kojim postaje i art direktor i grafički stvaralac.

Njegov je grafizam, naročito u poslednjim radovima za Jugoslovensko dramsko pozorište, “eksplozija grafičke čistote, paradoksalni pompezni minimalizam koji se nameće kao jedino moguće grafičko rešenje”, naveo je Gorčin Stojanović, dodajući da pozorišni plakat Slavimira Stojanovića, kao posledica radikalnog misaonog procesa i iskustva u drugim oblastima grafičkog oblikovanja i art direktorstva, pre svega predstavlja odraz “vrhunskog dara i ogromne autorske moći, lišene površne sujete”.

Rođen 1969. godine u Beogradu, Slavimir Stojanović završio je srednju dizajnersku školu i studirao na Akademiji primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, kao i na HDK u Geteborgu, u klasi profesora HC Eriksona. Karijeru je započeo već u 16. godini radeći plakate za omladinske manifestacije na opštini Palilula. Od 1992. radio je u S Team Bates Saatchi & Saatchi u Beogradu, Kompas Design-u i agenciji Arih u Ljubljani, a potom je 2003. osnovao studio za grafičke komunikacije Futro.

Od 2010. je partner i kreativni direktor brending i dizajn studija Designis, koji posluje u sklopu agencije Communis DDB u Beogradu.

Njegovi projekti su osvojili više od 300 nagrada i priznanja širom sveta, uključujući Epica, Cresta, Eurobest, Clio, Cannes Award, NYAF, Global Award, Creativity Award, Graphis Annual Award, Grifon, Brumen, Golden Drum, Golden MM i mnoge druge.

Stojanovićev rad je predstavljen u brojnim svetskim časopisima i knjigama kao što su: Graphis, Print, Communication Arts, Computer Arts, Creative Review, CMYK, M-real, How, Contemporary Graphic Design, New Masters of Poster Design…

Izložba Stojanovića u Ateljeu Dado biće otvorena do 1. jula.

Stojanović će tokom boravka na Cetinju održati 10. juna i predavanje na tamošnjem FLU na temu "Complicate Simply” i učestvovati u panel diskusiji u galeriji “Miodrag Dado Đurić”, u okviru druge sesije drugog FLUID dizajn foruma, koji se održava od 9. do 13. juna na Cetinju i u Podgorici.

U panel diskusiji učestvovaće i Ivica Mitrović (UMAS, Split), koji će predstaviti projekat “Urban IxD - Dizajn interakcija u urbanom prostoru”, Oleg Šuran predstaviće projekat “Nakonjusmo, Fazan i sve to”, a Boštjan Botas Kenda (ALUO, Ljubljana) govoriće o gradu kao sistemu identiteta. Rifat Alihodžić sa Arhitektonskog fakulteta u Podgorici govoriće o projektu “Sledeći korak’ kojim je predstavljao Crnu Goru na 13. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2012.

Tema ovogodišnjeg FLUID foruma je “Grad i komunikacije”, a u okviru prve sesije, održane krajem aprila, učestvovala su takođe poznata imena u oblasti grafičkog dizajna i vizuelnih umetnosti, uz više izložbi, panela i radionica sa studentima.

Projekat FLUID dizajn forum organizuju FLU Cetinje i Narodni muzej Crne Gore, uz podršku Ministarstva kulture Crne Gore, ambasade Slovenije, Prestonice Cetinje i Turističke organizacije Cetinje.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav