Evropska komisija objavila je izveštaj o postignućima programa Kreativna Evropa u 2019. godini, najavivši ujedno i elemente novog programa koji se očekuje od 2021. godine.
Program Kreativna Evropa ima za cilj da poboljša ekonomske, društvene i međunarodne dimenzije evropske kulture, te da promoviše kulturnu raznolikost i podstakne konkurentnost, a izveštaj o realizaciji programa u 2019. godini pokazuje da je vrednost finansijske podrške koju pruža Kreativna Evropa u odnosima i mrežama koje čine evropski kulturni prostor.
U okviru svoja tri odeljka, Media, Kultura i Međusektorska šema, program KE je u 2019. godini razvio specifične mere u dijalogu sa zainteresovanim akterima. Takođe, eksperimentisano je novim oblicima podrške u ključnim oblastima: cirkulacija audiovizuelnog sadržaja; muzička raznolikost; mobilnost umetnika; međunarodni odnosi u kulturi; ekološka održivost i rodna ravnopravnost.
Da bi podstakao saradnju i saradnju u Evropi, potprogram Kultura pokriva široku raznolikost sektora: scenske umetnosti; knjige i izdavaštvo; arhitektura; dizajn; moda; vizuelne umetnosti.
Zahvaljujući podršci koju pruža program KE, više od 3.100 organizacija radilo je zajedno na 501 projektu.
Takođe, program KE doprineo je daljim inovacijama u digitalnom polju, socijalnoj integraciji i uključivanju grupa koje se nalaze u nepovoljnom društvenom položaju.
Pod međusektorskom šemom, program KE donosi promene kroz inovativne i zajedničke akcije različitih sektora. Kroz program finansijske garancije za kulturni i kreativni sektor, program je ojačao pristup izvorima finansiranja. Uz pomoć tog novog finansijskog instrumenta, kojim upravlja Evropska investiciona banka, 1.547 malih i srednjih preduzeća u ovom sektoru moglo je da obezbedi kredite u vrednosti od 1,08 milijarde evra.
Potprogram Media, fokusiran na audiovizuelni sektor, podržava proširivanje i promociju prekogranične distribucije filmova u Evropi i šire. Uz podršku Kreativne Evrope, 21 film je dobio 40 nagrada na sedam najprestižnijih filmskih festivala širom sveta 2019. godine.
Novi program trajaće od 2021. do 2027. godine i pratiće u programskom smislu sadašnji, koji se završava 2020. godine. Izveštaj iznosi ključne elemente uspostavljanja budućeg programa Kreativna Evropa u pogledu suočavanja sa nezapamćenim izazovima, poput rastuće međunarodna konkurencija, digitalne transformacije kulture i umetnosti, ali i krize izazvane pandemijom korona virusa.
Odgovarajući na posledice pandemije, Evropska komisija je predložila da polje kulture treba da postane suštinski deo Plana oporavka za Evropu, predloženog 27. maja 2020. godine, identifikujući kulturu kao jedan od 14 prioritetnih eko-sistema.
*Foto: KE
(SEEcult.org)
*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners