• Search form

01.09.2018 | 23:49

Potencijal umetnosti za promene

Potencijal umetnosti za promene

Moskovski muzej savremene umetnosti (MMOMA) i Gete institut u Moskvi predstavljaju izložbu internacionalne grupe umetnika, među kojima je i nekoliko iz regiona bivše Jugoslavije, a zamišljena je kao nomadska platforma za zajedničko učenje, samoobrazovanje, političku imaginaciju i pedagogiju slobode, povezivanja i promena.

Izložba “Škola bez centra *Moskva”, otvorena 1. septembra, treći je deo eksperimentalnog programa “Oblici umetničkog života” koji MMOMA i Gete institut u Moskvi realizuju u cilju razvoja međuinstitucionalnog dijaloga i stvaranja jedinstvene platforme lišene unapred definisanog okvira i drugih ograničenja. Projekat podrazumeva promene u strukturi sistema savremene umetnosti u Nemačkoj i Rusiji, istražujući nove oblike umetničkih praksi i interakcija, mogućnosti promena ekonomskih uslova rada institucija, umetnika i kustosa, kao i uticaj koji na njih imaju promene društvene i političke klime. U obe zemlje, kako je navedeno, muzeji sve više deluju ne samo kao riznice kulturnog nasleđa, već i kao otvorene platforme za eksperimentisanje i formiranje postojećih političkih praksi. Granica između institucionalne i vaninstitucionalne, nezavisne umetnosti neizbežno se smanjuje.

Kustosi izložbe su Nino Halka, Suza Huse, Andrea Karoline Kepler i Sergej Babkin, Ana Bitkinoj, Astrid Vege, Ulrike Gerhardt i Ana Žurboj, a među učesnicima je i D’EST: multikustoska onlajn platforma video umetnosti bivših zemalja istočnog i zapadnog bloka, u kojoj su i Suzana Milevska, Doplgenger, Ana Hušman, Selma Selman, Marta Popivoda i Ana Vujanović.

Među učesnicima izložbe su i umetnici Rena Redle i Vladan Jeremić iz Beograda, koji su predstavili rad “Grafički listovi za žive slike” (Arbeitsblätter zum lebenden Bild, 2016) kojim aktuelizuju prakse otpora koja je performativnost takozvanih živih slika (tableaux vivants) povezivala sa aktivnostima političkog obrazovanja i agitacijom.

Rena Redle i Vladan Jeremić, Grafički listovi za žive slike

Socijalni pokreti su koristili žive slike da predstave društvene protivurečnosti i istoriju pomoću slika. Tableaux vivants su bile integralni deo kulture radničkog pokreta u 19. veku, a aktivisti su ih vremenom transformisali u forme javnih protesta ili agitacije u skladu sa određenim političkim ciljem. Politička snaga koju je agitatorska intervencija, uz pomoć umetničkih alata, tada imala, inspirisale su Renu Redle i Jeremića da ožive žive slike kao mogući format akcije. U tom smislu je razvijeno pet grafičkih listova koji predlažu žive slike koje problematizuju savremene društvene borbe. Fokus tih listova je na dubioznim efektima finansijske krize, na budžetskim rezovima, društvenim podelama, rastu desnice i neo-fašističkih ideologija i kobnoj bezbednosnoj politici usmerenoj protiv izbeglica u Evropi. Ti predlozi su zamišljeni da ponude alate za protestne akcije ili mogu biti korišćeni, dalje nadograđeni i razvijeni za razne obrazovne programe.

Rad “Grafički listovi za žive slike” bio je deo izložbe “Undisciplinary Learning. Remapping The Aesthetics of Resistance” 2016. u Distriktu i drugim prostorima Berlinu.

Na izložbi u MMOMA, koja će biti otvorena do 25. novembra, učestvuje i Undisciplinary Learning.

Izložba “Škola bez centra * Moskva” održava se u prostoru umetnosti među ljudima, u edukativnom centru MMOMA-e, u kućama, u procesu kretanja gradom, kroz zidove institucija, u zajedničkom slušanju, kuvanju i sanjarenju, posredstvom radio programa i onlajn platformi, na radionicama, u čitalačkim grupama i drugim formama koje će se pojaviti u međuvremenu.

Škola bez centra * Moskva” nastala je na inicijativu umetničkog prostora Distrikt u Berlinu, u saradnji sa Institutom za međunarodne studije u Moskvi i Gete institutom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r