Pozdrav i zahvalnost
Jubilarni, 50. Bitef završen je 2. oktobra predstavom riječkog HNK Ivana pl. Zajca “Nad grobom glupe Evrope”, koja je izazvala podeljene reakcije publike, a uoči njenog izvođenja okončana je i jedna festivalska etapa – oproštajem od dugogodišnje selektorke Anje Suše, koja je još prošle godine odlučila da se povuče posle jubilarnog festivalskog izdanja iz subjektivnih i objektivnih razloga.
Uoči riječke predstave u Teatru Madlenianum, direktor Bitefa i Bitef teatra Miloš Latinović i umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica zahvalili su Anji Suši na desetogodišnjem doprinosu osmišljavanju programa Bitefa, uz nadu da će nastaviti saradnju u drugoj formi.
Ističući da je Anja Suša bila jedan od najznačajnijih članova Bitefovog tima kao koselektorka poslednjih deset godina, Medenica je rekao da mu je u pripremi jubilarnog festivalskog izdanja bila najbliži saradnik, kao što je to bila i Jovanu Ćirilovu, posebno u teškim danima bolesti, kada je osmišljavala program u njegovoj najboljoj tradiciji, tražeći ujedno nove modele da se Bitef repozicionira na svetskoj pozorišnoj mapi.
“Neke od njenih ideja ostaće trajno dobro Bitefa – od fokusa na region i ex-YU saradnju, a u tom duhu je i večerašnja predstava, do truda da se na različite načine selekcija Bitefa postavi u adekvatan stručni i teorijski kontekst”, rekao je Medenica i izrazio uverenje da će Anja Suša ostati i dalje prisutna na Bitefu koji je tema i njenog magistarskog rada. Budući da je u planu monografija povodom jubileja Bitefa, Medenica je izrazio nadu da će Anja Suša biti na čelu tog projekta, ali i da će neke od njenih brojnih predstava rađenih u inostranstvu učestvovati u festivalskom programu u budućnosti.
Publika je pozdravila Anju Sušu gromkim aplauzom, nakon što joj je Latinović zahvalio i uručenjem velikog buketa cveća.
Foto: Dražen Šokčević
U završnici 50. Bitefa, održanog pod sloganom “Na leđima mahnitog bika”, izvedena je predstava HNK Ivana pl. Zajca “Nad grobom glupe Evrope”, u režiji Sebastijana Horvata iz Slovenije, koja je izazvala podeljene reakcije publike, što je i svojevrsna tradicija Bitefa. Pojedini gledaoci napustili su pozorišnu dvoranu, a deo publike je burno aplaudirao nakon te predstave koja počinje u građanskom salonu i blaziranoj atmosferi, a završava se scenom varvarskog divljanja.
Na meti kritike i ironije autora su mitomanija o nacionalnom identitetu, beskrvnost savremene umetnosti, licemerje humanitarnih organizacija, poniženost radničke klase, netolerancija prema drugom, nedostatak empatije prema izbeglicama i migrantima u današnjoj Evropi…
Predstava je inspirisane novelom “Hrvatska rapsodija” Miroslava Krleže, a deo teksta izgovaraju deca kao vrstu programa koji su pripremila za goste na večeri u salonu sa slikom na kojoj dominira motiv Evrope na pomahnitalom belom biku.
Dok je Krležina “Hrvatska rapsodija” smeštena u pretrpani vagon trećeg razreda mađarske državne železnice u vreme Prvog svetskog rata, predstava “Nad grobom glupe Europe” govori o drugom, ali takođe izazovnom putovanju - putovanju Hrvatske u Evropsku uniju, u kojoj je čekaju, između ostalog, i surovi uslovi neoliberalnog tržišta rada, ali i reke unesrećenih izbeglica iz Azije i Afrike.
Predstava “Nad grobom glupe Evrope” izvedena je u konkurenciji sa još 11 produkcija iz Srbije, regiona, Evrope, ali i Kine i Libana, od kojih su tri odnele festivalske nagrade – Gran pri “Mira Trailović” osvojila je predstava “Urnebesna tama” bečkog Burg teatra, koja je dobila i nagradu Politikinog žirija za režiju Dušana Davida Paržižeka, dok je specijalna nagrada “Jovan Ćirilov” ravnopravno predstavi “Jašući oblak” Rabija Mruea iz Libana i francuskoj “Sviti br 2” trupe Ešel 1:1, koja je osvojila i nagradu publike.
(SEEcult.org)