Pozorište u vremenu grubosti
Festival “Grad teatar” u Budvi nudi u 33. izdanju raznovrstan književni, muzički i likovni program, a dramski obuhvata 19 predstava i osmišljen je na temu pozorišta u vremenu surovosti.
“Grad teatar” svečano je otvoren 4. jula na sceni između crkava uz koncert Big benda RTS-a, koji je uživo izveo numere sa CD-a “Mimo od Budve” i još jednom podsetio publiku na budvanskog džez umetnika Nikolu Mima Mitrovića.
33. Grad teatar, otvaranje - Mimo od Budve
Pozorišni program 33. festivala “Grad teatar” počinje 6. jula na novoj sceni na rtu Zavala nagrađivanom predstavom “Hinkeman” Zagrebačkog kazališta mladih koju je, prema drami “Nemački Hinkeman” Ernsta Tolera, režirao Igor Vuk Torbica. Reč je o jednoj od najuspešnijih predstava prethodnih pozorišnih sezona u regionu, u kojoj Torbica Tolerovu priču o čoveku koji pati posle rata prevodi u svevremenost, ali i savremenost.
Predstava “Hinkeman” proglašena je najboljom na festivalima INFANT, “Gavelne večeri”, Jugoslovenskom pozorišnom festivalu “Bez prevoda” u Užicu, kao i na Međunarodnom festivalu malih scena u Rijeci, a dobila je i nagradu Hrvatskog glumišta za najbolju pozorišnu predstavu u celini.
U predstavi igraju nagrađivani Rakan Rushaidat i Ozren Grabarić, te Mia Melćer, Frano Mašković, Doris Šarić Kukuljica, Dado Ćosić, Petar Levantić, Jasmin Telalović, Vedran Živolić, Marica Vidušić, Nađa Perišić Radović, Milivoj Beader i Milica Manojlović. Dramaturgiju potpisuje Katarina Pejović, scenografiju Branko Hojnik, kostimografiju Doris Kristić, a muziku su komponovali Alen i Nenad Sinkauz.
Beogradski reditelj mlađe generacije Igor Vuk Torbica, dobitnik nagrade “Grada teatra” za pozorišno stvaralaštvo za 2017/2018. godinu - za “izuzetno promišljeno, temeljito i nekonvencionalno čitanje i uprizorenje Lorkinih “Krvavih svadbi”, učestvuje i ove godine tom festivalskom koprodukcijom sa Srpskim narodnim pozorištem u Novom Sadu, a 10. avgusta i predstavom “Bahantkinje” Narodnog pozorišta u Bitolju.
I ovogodišnja produkcija “Grada teatra” prati glavnu festivalsku ideju, a reč je o “komediji sa tragičnim krajem”, adaptiranoj prema romanu Fernanda de Rohasa “Selestina”, koju “Grad teatar” radi sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem, u režiji Milana Neškovića. Priča napisana u XV veku donosi motive i zaključke koji se tiču i ljudi u XXI veku, a premijerno će biti izvedena 18. jula, uz reprize do 21. jula.
Prema adaptaciji Maje Todorović, u predstavi “Selestina” igraju: Nataša Ninković, Ljubomir Bandović, Nikola Rakočević, Emir Ćatović, Marta Bjelica, Katarina Žutić, Nikola Šurbanović, Anđelika Simić i Maja Stojanović.
Krvave svadbe
Već drugu godinu zaredom, u odabir gostujućih predstava na festivalu “Grad teatar” bio je uključen pozorišni kritičar Bojan Munjin, koji će i ovog leta, u vreme repriznih igranja nove pozorišne produkcije, voditi otvorene razgovore “Pozorište u vremenu grubosti: kako voleti teatar u svetu bez milosti, ljubavi i nade?”
Pozorišni program obuhvata tako i predstave “Blue Moon” Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba, u režiji Borisa Liješevića, “O miševima i ljudima” Dina Mustafića – koprodukciju Barskog letopisa i Gradskog pozorišta u Podgorici prema motivima istoimenog kratkog romana Džona Stajnbeka, “Devojčicu sa žicama” Marjana Nećaka, koprodukciju Slovenačkog narodnog pozorišta i bitoljskog teatra, zatim “Kapital” Andraša Urbana u produkciji Kraljevskog pozorišta “Zetski dom” sa Cetinja, “Petrijin venac” Bobana Skerlića u izvođenju Ateljea 212 iz Beograda, koje učestvuje i predstavom “Režim ljubavi” Tanje Šljivar, u režiji Bojana Đorđeva, te “Sećaš li se Doli Bel?” Kamernog teatra 55 iz Sarajeva, u adaptaciji i režiji Kokana Mladenovića. Tu su i “Ventilator” Jake Ivanca, koprodukcija Gledališča Koper i Novosadskog pozorišta/Ujvideki Szinhaz, “Mistero Buffo” Li Delong, koprodukcija Kazališta “Grupa” i Triko cirkus teatra iz Zagreba, “Tri Zime” Jasne Đuričić, u produkciji Akademskog pozorišta “Promena” iz Novog Sada, “Kozocid” Gradskog pozorišta u Podgorici, u režiji Vide Ognjenović, “Susret” Nine Mitrović u produkciji Teatra Exit iz Zagreba i “Luda trava” Margarite Mladenove, u izvođenju Pozorišne laboratorije “Sfumato” iz Sofije.
Kozocid
Prema navodima organizatora, pozorište najčešće prikazuje surovu stvarnost, bilo kroz komade klasike, bilo kroz savremene tekstove, i to kroz direktan, neposredan, često potresan izraz. Na drugoj strani, postoji potreba za poetskim (što je pokazao i prijem kod publike prošlogodišnje festivalske produkcije “Krvave svadbe”) i potreba za pronalaženjem novih izraza, za pronalaženjem nove osećajnosti koja, upotrebljavajući savremena pozorišna sredstva i mogućnosti, pronalazi sopstveni put do emocije publike.
Pored glavne festivalske scene Između crkava, na 33. festivalu “Grad teatar” predstave će biti izvođene i na rtu Zavala, kao i u amfiteatru manastira Stanjevići.
Festival nastavlja i praksu prikazivanja dečjih predstava, pa je ovoga puta kao poklon deci pred polazak u školu najavljeno “Carevo novo odelo”, kao i jedna predstava iznenađenja.
Književni program počinje 12. jula gostovanjem Gojka Božovića (Mapa), a na Trgu pesnika najavljeni su i Dževad Karahasan, Dragan Prole (Jednakost nejednakog Fenomenologija i rane avangarde), Vesna Kapor, Milo Lompar (Crnjanski - biografija jednog osećanja), Dragana Tripković (Kirka i druge drame), Zoran Predin (Glavom kroz zid), Marko Tomaš, Predrag Zenović (Saglasja, političko-filozofski ogledi) i Dragana Kršenković Brković (Zapisi o književnosti).
U okviru likovnog programa, od 10. do 30. jula u crkvi Santa Marija najavljena je izložba Dimitrija Popovića “Corpus Aeternum”, koju će pratiti 16. jula razgovor i performans “Sakralno kao prikazivanje neprikazivog”, dok će od 1. do 30. avgusta, kada se “Grad teatar” završava, biti održana izložba “Mediteran u delima crnogorskih slikara II” autorke Aleksandre Čilikov.
Muzički program otvara 22. jula Omladinski kamerni hor Turksoy, a nastupiće i sopran Tamara Rađenović uz klavirsku pratnju Jelene Polović Šiljeg, pijanista Ivan Rudin iz Rusije, violončelista Niklas Šmit iz Nemačke, te “Zvezde Made in Montenegro” (Luka Perazić – violina, Đina Perazić – klavir, Kosta Popović – violončelo, Nataša Popović – klavir), te violonista Vadim Tsibulevski (Azerbejdžan) i pijanista Oleksij Molčanov, Luka Manji Trio iz Italije, Moskovski državni simfonijski orkestar pod vođstvom dirigenta Arsentija Tkačenka, sa solistima Bojanom Martinovićem (klavir) i Miranom Begićem (violina).
Festivalski sajt je gradteatar.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
*Foto: Grad teatar
(SEEcult.org)