• Search form

19.04.2021 | 02:37

Prećutni dogovor

Prećutni dogovor

Izložba “Prećutni dogovor” Lane Vasiljević u Umetničkoj galeriji  “Nadežda Petrović” u Čačku nastavak je umetničkog istraživanja prikazanog 2019. godine na izložbi “Silent talk/Nemi govor" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a obuhvata i nove radove, uključujući i pojedine posebno napravljene za prostor čačanske galerije.  

Prema rečima umetnice, u pitanju su različiti predmeti, svima poznati, ali transformisani kroz skulptorske postupke. Ti predmeti kroz međusobne relacije i odnos sa posmatračem grade takozvanu mapu uma koja nas transcedentalno vodi u drugačije sfere i prostore. Govore o stanjima, trajanju, vremenu, posloženi u jednu univerzalnu priču koja je svima bliska i prepoznatljiva.

Radovi imaju reference u raznim poljima - od matematike, arhitekture, umetnosti, do književnosti, ali se sva ta značenja preklapaju i čine izvesnu naraciju, unutrašnji “nemi govor stvari”, razumevanje ili “prećutni dogovor”. Svaka od tih dragocenosti nosi sa sobom određenu simboliku, pa na semantičkoj ravni umetnica poručuje da ih svako može čitati, odnosno osetiti na svoj način.

Izložba “Prećutni dogovor”, prema rečima kustoskinje Marije Radisavčević, predstavlja ispitivanje granica medija skulpture.

Prema navodima Ane Ereš, centralne tačke skulptorske preokupacije Lane Vasiljević i gradivni elementi specifične sintakse objekata i ambijenata koje konstruiše su: stvari, stanja i trajanje.

“I mada bi bilo kakvo strogo formalno i medijsko određivanje njenog umetničkog istraživanja predstavljalo potragu za marginalnim, manje važnim aspektima njene složene skulptorske metodologije, u najširem smislu ili ‘proširenom polju’ date konstelacije stvari, njihovih stanja i trajanja, mogu se opisati kao ambijenti u prostoru, opredmećeni tableu vivant koji dejstvom taktilnog, tekstualnog i svetlosnog izložbeni prostor pretvara u mesto vizuelnog i spoznajnog iskustva”, navela je Ana Ereš u pratećem tekstu, ukazujući da je struktura ambijenata Lane Vasiljević zasnovana i razvija se na međusobnim odnosima koji grade objekti između sebe i sa posmatračem: desetine rukom vajanih, glačanih, spajanih, struganih, odlivenih, prefarbanih, rezanih, ispisanih artefakata koji progovaraju materijalima i stvarima od kojih su sačinjeni; u naznakama pripovedaju imaginarne priče o dešavanjima koja su smeštena, skrivena, zarobljena ili zaboravljena ispod minuciozno oblikovanih površina. Načinom na koji su postavljeni uz zidove i inscenirani svetlošću, oni se u prostoru pojavljuju poput predmeta magijskih svojstava, ritualnih objekata čija moć proizilazi iz simbolike svakodnevnog i bliskog, iz potencijala naracije koja se razvija kroz konfrontaciju naizgled običnih, poznatih stvari unutar neočekivanih, višesmerno čitljivih relacija koje ostvaruju izložene objekte”.

Direktor Umetničke galerije “Nadežda Petrović“ Branko Ćalović, umetnica Lana Vasiljević i kustoskinja izložbe Marija Radisavčević

Izložba je otvorena od 10. aprila do 10. maja.

*Foto: UG NP

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, performans, 1973, SKC Beograd
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.