Vesti

Predviđanje prošlosti

12. jun 2019.
SEEcult.org
Predvidjanje proslosti
Predvidjanje proslosti

Kulturni centar Beograda objavio je malu ediciju “Predviđanje prošlosti” sa četiri tematske knjige koje kroz fotografije iz arhiva Muzeja detinjstva i tekstove više autora doprinose kulturi sećanja.

Knjige su priredili Vesna Danilović iz KCB-a i Vladimir Perić i Milica Perić iz Muzeja detinjstva, pod naslovima “Ljuljakonjići”, “Rašireni skuti”, “Čovekolike lutke” i “Oružje”.

“Okupili smo se oko ideje da kulturu sećanja pretvorimo u knjige i da obradimo makar četiri teme iz prebogate zbirke. Detinjstvo ima mnogo motiva, kao što ih imaju i fotografski arhivi, ali nam se učinilo da ova četiri motiva znače i jedan pregled istorije detinjstva, odnosno promene pojava i artefakata u detinjstvu ljudi”, rekla je Vesna Danilović na promociji edicije 11. juna u Galeriji Artget, u okviru programa Art branč.

Odabrane fotografije datiraju iz perioda od kraja 19. veka do 70-ih godina 20. veka.

Kako je napomenula Vesna Danilović, fotografije dece sa lutkama ili oružjem prisutne su i danas, ali se gube predmeti i pojave ranijih detinjstava, kao što su drveni konjići ili nekada popularna poza za slikanje devojčica - sa raširenom suknjicom, često uz mali naklon. Stvaraoci različitih profesija i poetika pozvani su da odreaguju na odabrani fotografski materijal svojim asocijacijama, u vidu priča, literarnih radova, osvrta, eseja.

Tekstove u prvoj knjizi potpisuju Mileta Prodanović i Aris Movsesijan, u drugoj Katarina Trifunović i Dragan Bulatović, u trećoj Mina Đukić, Divna Vuksanović i Goran Kostrović, a u četvrtoj Borivoj Gerzić. Knjige je opremio dizajner Marko Jozović.

“Verujemo da će u kulturi sećanja ovo biti jedan fin i značajan doprinos. Dugo smo radili. Teško je na ovako delikatnom i obimnom materijalu pronaći to što će stvoriti slikovni jezik i narativ”, rekla je Vesna Danilović, dodajući da, nažalost, ne mogu biti zadovoljni primercima koji su upravo stigli iz štampe (“Birograf”).

Zbog toga neće odmah biti puštene u prodaju.

“Postale su, po našem sudu, malo ‘ekološke’ - previše zelene. Više nego što treba. Pokušaćemo da sa štamparijom napravimo najbolje što možemo. Nadamo se novom izdanju, zapravo novoj štampi”, izjavila je Vesna Danilović.

Milica Perić je istakla da je foto-arhiva samo deo raznovrsne kolekcije Muzeja detinjstva i izrazila zadovoljstvo što su prvi put ušli u jedan izdavački projekat.

U bogatoj foto-arhivi se nalaze nekada brižljivo čuvane, a potom odbačene uspomene anonimnih privatnih istorija. Uglavnom su nabavljene na buvljim pijacama, ali ima i donacija.

Na promociji je učestvovalo više autora tekstova, govoreći o različitim aspektima ovih svedočanstava o detinjstvu, o ličnoj i kolektivnoj svakodnevici, sociokulturnim kontekstima odrastanja. Izraženo je uverenje da će “Predviđanje prošlosti” čitaocima ponuditi podstrek za rekonstrukciju vlastite i kolektivne prošlosti, ali i za jasniju spoznaju sadašnjosti i budućnosti.

Ovo izdanje u okviru biblioteka Foto Artget – Monografije pomogao je Sekretarijat za kulturu Beograda.

(SEEcult.org)

Tagovi