Preispitivanja plesne scene
Festival savremenog plesa i performansa Kondenz, u organizaciji Stanice, otvoren je 23. oktobra predstavom “dragON aka PHOENIX” u Umetničkom paviljonu Cvijeta Zuzorić, a do kraja meseca nudi intenzivan program, objedinjen sloganom “Horizontalna rasprostiranja”.
Predstava “dragON aka PHOENIX” Steam Room, koji čine Aleksandar Georgiev, Žana Penčeva i Darío Barreto Damas, problematizuje potencijalne apsurde koreografije i plesa, koristeći doslovnost i pozajmljujući logiku muzičkog pozorišta.
Projekat se bavi telom u protestu i slavlju na dreg sceni, istražujući njihovu povezanost u plesu i koreografiji.
Aleksandar Georgiev, jedan od autora predstave, izjavio je da je predstava deo trilogije koja je započeta kroz kolektivno autorstvo. “Tokom te trilogije mi smo fokusirani na to da prođemo put kroz umetničke radove do sistema, šta bi to značilo dovući (drag) određeni koncept ili ideju. Ovaj drugi deo radili smo na konceptu koji je jako puno zastupljen u džez mjuziklu, i jako je fokusiran kroz pop scenu i kulturu, koja bi bila uvučena (dragged in) u performans kroz mjuzikl i džez dinamiku”, naveo je Georgiev.
Muziku je pisao Cvetan Momčilov, tekst Dragana Zarevska, a scenografkinja i kostimografkinja predstave je Micaela Dobreva. Grafički dizajn je uradio Gjorgji Despodov, a dramaturšku podršku je pružila Ana Szigo. Nakon predstave razgovor sa autorima vodio je Miloš Janjić.
dragON aka PHOENIX, foto: Vladimir Opsenica
Program 14. Kondenza osmišljen je kao susret tema kojima se saradnici Stanice Servisa za savremeni ples – kao organizatora, i akteri nezavisne plesne scene, bave u vremenu post-pandemije i post-tranzicije, u pokušaju da podrže različita istraživanja aktera domaće plesne scene, ali i u nameri da barem popišu, markiraju i pokrenu sve nedostajuće sistemske procese koji su neophodni da bi ovdašnja scena kao umetnički, (kulturno)politički i ekonomski habitus mogla da se dalje razvija.
Za 24. oktobar u Magacinu u Kraljevića Marka najavljena je predstava “Jagode sa šlagom” Jovane Stojić i Đorđa Živadinova Grgura, plesnim performansom dvoje prijatelja, saradnika i umetnika, koji suptilno objektifikuju svoja tela uglavnom bez međusobnog kontakta, uz svesno odabranu i naglašenu dihotomiju muško-žensko. Druge festivalske večeri na programu je i video i prostorna instalacija “Tender Fights 2020” Ane Dubljević, Marje Christians i Kasie Kanije u Ostavinskoj galeriji, performans koji se nikada nije dogodio, jer je izveden u onlajn formatu.
Festivalski program seli se 25. oktobra u Malo pozorište “Duško Radović”, gde publiku očekuje predstava “Kolo” Simonide Žarković, Đorđa Živadinovića Grgura, Jane Milenković, Isidore Popović i Jovane Stojić, koji su preispitivali savremene manifestacije zajedništva, sa fokusom na fizičke aspekte njegovog ispoljavanja kroz plesnu praksu. Rad je zasnovan na iskustvu koje su stekli kao polaznici Staničinog obrazovnog programa “Puzzle” tokom prethodnih godina.
Kolo
Za 26. oktobar u Magacinu najavljen je performans “Yoke: Sound poems and shadow work performed by MM” čuvene umetnice Myriam Van Imschoot i njenog partnera Marcusa Bergnera, polučasovna zbirka kratkih komada proizašla iz rezidencijalnog programa StationOne u Magacinu tokom leta 2021. Razmišljajući o bioskopu kao spomeniku senki, autori su dozvolili svetlosti da pobegne iz “Ilegalnog bioskopa” i zasija još jednom, ali kao senka. Iste večeri biće održana onlajn projekcija videa “Ditirambi, plesna izvedba pisanja” (Jelena Vuksanović, Marko Milić, Milisava Petković), koja ispituje na kakve je pokrete podstaknuto telo koje piše, kako se ponaša telo disciplinovano pismenošću i konvencijama prenošenja priča, i može li se narator prepustiti zanosu i istovremeno ga marljivo pretakati u razumljive reči.
Kondenz 27. oktobra predstavlja NAM ChoreoLab, modularnu istraživačku koreografsku laboratoriju čiji je cilj ponovno čitanje Pokreta nesvrstanih - kroz istoričnost “dana buduće prošlosti”, kao i hitnosti trenutnih svrstavanja i antagonizama u odnosu na aktuelne dekolonijalne i feminističke kritike i borbe, te u skladu sa političkim i kulturnim, ali i koreografskim (samo)upravama. Potom će biti prikazan video intervju sa Dalijom Aćin Thelander, jednom od osnivačica Stanice, kao nastavak serije video intervjua koje je pokrenula Stanica u okviru svog rada na arhiviranju plesne scene u Srbiji. Nakon video projekcije sledi razgovor sa autorkom Milicom Ivić.
Za 28. oktobar u Magacinu najavljena je predstava sa decom i za decu “Tu sam ispod polovine kapi” (autorski tim: Jovana Rakić, Marko Milić, Milica Pisić, Jana Milenković i Milena Todorović), koja će imati tri izvođenja (14:30, 16:30 i 18 časova). Predstava se bavi pogledom jedne devojčice na njen unutrašnji svet i onaj koji je okružuje, a sadrži elemente savremenog plesa i instalacije.
Iste večeri u Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića biće izvedena predstava “Dowl” Sonje Pregrad iz Zagreba. Koreografski se taj projekat ispisuje grupnim radom, koristeći i uplićući raznovrsne koreografske i plesne forme, od unisonog kao klasicističke forme plesa, rejva, folklora, dekodiranja vizuelnih prikaza danse macabre, te ih izvrće jedne u druge, u građenju kompleksne ekogeometrije koreografije kompozitnog tela.
Kondenz 29. oktobra u Ostavinskoj galeriji predstavlja rad u nastajanju “Ples do nove zore”, čiji su autori Bojan Đorđev, Igor Koruga, Siniša Ilić, Mirjana Dragosavljević i Marijana Cvetković. Kroz prostornu instalaciju, koja će biti postavljena od 25. do 31. oktobra, kao i performativnu prezentaciju, autori se bave temama kao što su pravo na umetnost, kome umetnost pripada i kome je ona potrebna. Iste večeri u Ustanovi kulture “Vuk” biće odigrana predstava “Loše društvo” autora Vita Weisa, koji se bavi mnogim gorućim pitanjima današnjeg vremena, uz muziku iz drugog doba - doba sa drugačijom epidemijom.
Za pretposlednji festivalski dan, 30. oktobar, u Magacinu će od 10 do 14 sati biti održana radionica za tinejdžerke “Čiji je sram?” Jasne Jasne Žmak. Polaznice će kroz niz jednostavnih zadataka imati priliky da bolje upoznaju vlastiti sram vezan za telo, videti kako utiče na ponašanje i pokušati ga bolje razumeti kako bi se možda bar malo smanjio. U Magacinu će biti održan i popodnevni program “Feministkički pejzaži”, u okviru kojeg će koreografkinja Ana Dubljević i dramaturškinja Jasna Jasna Žmak predstaviti svoje nove knjige koje povezuje jasna feministička potka. Festivalski program 30. oktobra zatvoriće u Centru za kulturnu dekontaminaciju predstava “Precarious Moves” Michaela Turinskog, solo performans tog umetnika u invalidskim kolicima, koji je pođednako biografski koliko i konceptualni, a fokusiran je na preispitivanje autorovih ličnih, ali i urgentnih kolektivnih zahteva i potreba u pogledu pokretljivosti i mobilizacije.
Poslednji festivalski dan, 31. oktobar, biće otvoren predstavom “Daikon, esej u pokretu o plesačkom telu” Sanje Krsmanović Tasić u Magacinu, čija je tema telo plesača kao osnovno sredstvo i instrument izražavanja. Kroz samoironijski proces inventarisanja i telesnog arhiviranja slojeva svesnih i nesvesnih pokreta, scenskih i privatnih, autorka će ispričati priču o telu koje se kreće nekrećući se, o telu koje je trošna ljuštura u kojoj i dalje duh strasno igra, o zabludama igračkog tela. Potom će biti izvedena predstava “Ja i dalje hodam” Jelene Jović. Iz maglovite staze kojom se krenulo u toj solo predstavi, odvojila su se (skoro neprimetno) dva puteljka, jedan put prividne bezbrižnosti i glamura i drugi put nemaštine i iscrpljenosti.
Za završnicu je najavljena predstava Marka Pejovića “O iscrpljivanju ili Plutanje izvan sopstvenih granica“, koja pokušava da fokusira izvore koji dovode do stanja bezvoljnosti, dok istovremeno upućuje na načine za obnavljanje snage, kao i na jačanje efekata tih napora kroz zajedničko delovanje.
Ulaz na sve programe Kondenza je besplatan.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
*Naslovna fotografija: dragON aka PHOENIX, Vladimir Opsenica
(SEEcult.org)