• Search form

27.11.2019 | 12:47

Prekarijat u kapitalističkoj kulturi

Prekarijat u kapitalističkoj kulturi

Simpozijum o budućnosti iz radničke perspektive “Prekarijat u kapitalističkoj kulturi – Da li da i dalje ovako živimo?” biće održan 29. i 30. novembra u Kinu Kultura u Skoplju, a okupiće aktere kulturnih i umetničkih scena iz regiona i Evrope, koji će pokušati da predoče nove mogućnosti borbe za unapređenje položaja umetnika i radnika u kulturi u uslovima surovog neoliberalnog kapitalizma.

Među učesnicima simpozijuma, koji organizuje Fakultet za stvari koje se ne uče (FR~U) iz Skoplja, u partnerstvu sa Lokomotivom – Centrom za nove inicijative u umetnosti i kulturi i Fondacijom “Roza Luksemburg” za Jugoistočnu Evropu, najavljeni su: Antonija Alampi, Kristina Ampeva, Korina L. Apostol, Đorđe Balmazović, Karla Crnčević, Ilijana Fokijaniki, Vladan Jeremić, Filip Jovanovski, Violeta Kačakova, Biljana Tanurovska-Ćulavkovski, Krunoslav Stojaković, Tara Rukecki, Bojana Piškur, Tjaša Pureber, Kire Vasilev

Crtež Đorđa Balmazovića

Prema navodima organizatora, kada je reč o radničkim pravima, kulturni radnici su posebno u očajnoj situaciji, budući da se njihov posao često ne smatra radom i ne vrednuje se kao takav. Eksploatacija i marginalizacija rada u kulturi, kao i generalni nedostatak shvatanja emancipatorskog potenciajla umetnosti i kulture, pitanja su koja zahtevaju sistemske promene. Surove neoliberalne mere štednje, koje traju već deceniju, primoravaju umetnike i kulturne radnike na kratkoročne ugovore ili frilenserske odnose. Najčešće neplaćeni, oni ne zarađuju ni osnovnu platu i uglavnom žive u dugovima i siromaštvu, navela je urednica programa Ivana Vaseva, istoričarka umetnosti i kustoskinja iz Skoplja. Nejednaki i prekarni uslovi rada očigledni su i u drugim sektorima u Severnoj Makedoniji, ali i u regionu. U tranziciji ka post-socijalizmu, velike jugoslovenske fabrike su se raspale na stotine privatnih kompanija koje su iskoristile jeftin rad u trci za profitom, u oštroj konkurenciji sa drugima. Neoliberalni diskurs u društvu doveo je do promene radnih odnosa, sindikalne aktivnosti su potisnute, a radna legislativa poništena. Sve je to dovelo do zanemarivanja radničkih prava i osnovne zarade za život. Državnim institucijama nedostaju sistemske procedure i političke odluke koje bi ubrzale emancipatorsku kulturu i unapredile radnička prava prekarnih radnika u kulturi, ali i radništva u celini.

Kako se prekarni kulturni radnici mogu organizovati u borbi za bolje radničke uslove u tom kontekstu? Kakav vid umetničke i kulturne produkcije može da podrži borbu za radnička prava i može li da stvori snažnije emancipatorske pokrete u budućnosti? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici simpozijuma iz regiona i Evrope koji dolaze i iz institucionalnog, i iz nevladinog, vaninstitucionalnog konteksta, kao i predstavnici društvenih pokreta i aktivisti za radnička prava. Uz razmenu iskustava, razgovoraće o postojećim modelima i mogućim novim strategijama organizovanja u oblasti kulture i umetnosti.

Počev od analize prekarijata i frilenserskog rada u kulturi, simpozijum će razmotriti moguće nove odnose kulturne produkcije van neoliberalnih, konzervativnih i etno-nacionalističkih paradigmi. U tom delu, kako su istakli organizatori, umetnički i i kulturni kontekst ima potrebu za snažnim doprinosom emancipatorskih snaga u društvu, Stoga će biti predstavljeni primeri emancipatorskih praksi u kulturi u kontestu borbe za rad, a biće reči i o funkcijama i kapacitetima javnih ustanova i resursima, kao i o mogućnostima transnacionalne organizacije borbe za radnička prava.

Simpozijum će početi predstavljanjem programa, koncepta i fokusa tog skupa, koji će održati Ivana Vaseva (FR~U), Krunoslav Stojaković i Vladan Jeremić (RLF JIE), nakon čega će govoriti Korina L. Apostol (Talin Art Hol i ArtLeaks)  iz Estonije/Rumunije, te Ivana Vaseva i Violeta Kačakova (Lokomotiva), koje će prezentovati situaciju u vezi sa radničkim pravima u kulturi u Severnoj Makededoniji.

Uoči otvaranja simpozijuma najavljena je radionica zatvorenog tipa koju će voditi Bojana Piškur iz MSU Metelkova iz Slovenije i Đorđe Bamlmazović (grupa Škart) iz Srbije, a osmišljena je kao radnička anketa u makedonskom kontekstu. Takođe, Tjaša Pureber iz Slovenije, koja je ranije vodila aktivnosti zagovaranja u Asociaciji – mreži nezavisne kulture i samostalnih umetnika u Sloveniji, održaće radionicu o zastupanju radničkih prava kulturnih radnika .

Među temama drugog dana skupa su “Prekarijat u kapitalističkoj kulturi” i “Prekarijat u deindustrijalizovanim društvima”, a biće prikazan i kratki film “Obrani berači” Zrenjaninskog socijalnog foruma. Takođe, najavljen je i mini sajam knjiga, na kojem će biti predstavljene publikacije učesnika simpozijuma.

Simpozijum je organizovan u okviru inicijative Leva kultura, a biće održan na engleskom jeziku.

Radionice u sklopu programa podržane su od gradskih vlasti Skoplja i Ministarstva kulture Severne Makedonije.

Program simpozijuma nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r