• Search form

27.12.2022 | 14:01

Premijera Kolekcije Šlomović - kome umetnost pripada?

Premijera Kolekcije Šlomović - kome umetnost pripada?

Autorska predstava “Kolekcija Šlomović” Milene Pavlović i Maje Mitić biće premijerno izvedena 28. decembra u Jevrejskom kulturnom centru u Beogradu, a kroz priču o vrednoj slikarskoj kolekciji Eriha Šlomovića, njegovom životu u periodu pre, za vreme i posle Drugog svetskog rata, bavi se pitanjem “kome umetnost pripada i koliko je važno sačuvati je”.

Život i put umetničkih dela iz Šlomovićeve kolekcije - od Pariza do Beograda, Zagreba, Varvarina, sela Bačina i opet Beograda, bio je inspiracija za ovu predstavu u kojoj su likovi upravo ta umetnička dela - slike. Kroz njihov dijalog saznaje se i sudbina tog vremena, snalaženje u “mračnim vremenima, migracijama i borbi za opstanak”.

Drama je pisana u dramaturškoj pletenici dijaloga savremenika i likova-slika: Pikasove “Glave” i Bonarove “Devojke koja čita”.

Fascinantna kolekcija Šlomovića, kako podsećaju autorke, sastoji se od slikarskih dela nekih od najvećih svetskih majstora, poput Renoara, Sezana, Pikasa, Matisa, Šagala, Koktoa, Dega, Kurbazijea i drugih. Njen značajno veći deo nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu od 1949. godine, dok je drugi deo, koji je Šlomović ostavio 1939. godine u sefu jedne pariske banke, posle otvaranja (1981) zbog dugogodišnjeg neplaćanja, završio na aukciji 2010. godine - prema želji porodice Volar. Oko te kolekcije bilo je mnogo rasprava, suđenja, tajni, zagonetki i nerazjašnjenih detalja.

Prema rečima Milene Pavlović, život i smrt Eriha Šlomovića i njegova misija da spase umetnost uprkos svemu, idu u prilog njenom porivu da se bavi umetnošću i temom umetničkog dela koje nadživljava svog stvaraoca, pa i gledaoca.

“Ova predstava je za mene oda umetnosti i sadašnjem trenutku u kome se ‘delo ogleda u oku posmatrača’ - na taj način posatrač i posmatrano postaju jedno”, navela je Milena Pavlović.

Maja Mitić istakla je povodom rada na predstavi “Kolekcija Šlomović” da je taj proces originalno zapravo započet istraživanjem Fazbinderovih ženskih likova na temu “da li, izmaštani, od umetnika, karakteri postoje u nekom među prostoru van vremena”. Mileni Pavlović i njoj to je, kako je navela, bilo jako blisko i u to duboko veruju, što ih je dovelo čudnim umetničkim putevima do pisanja teksta i rada na predstavi o životu i umetničkoj kolekciji Šlomovića.

“Ovo je vanvremenska kolekcija i sem realnog postojanja, ona se smestila u taj međuvremenski prostor - večnost. Za mene su slikarska dela postali  karakteri/likovi koji pate, traže, bore se, sećaju, zadirkuju, ogovaraju, vole i, uprkos svemu, opstaju. Otvarala su se razna pitanja: ko ih je i gde i kada stvarao, pod kojim okolnostima, kako su dospele ovde-onde. Ovaj proces rada  mi je još jednom potvrdio koliko je važno razumeti i boriti se za vidljivost umetnosti koja naše živote čini većim od njih samih”, istakla je Maja Mitić.

Za premijeru predstave “Kolekcija Šlomović”, nastale u nezavisnoj produkciji, odabran je Jevrejski kulturni centar, odnosno prostor kultnog Kulturnog centra Reks iz 1990-ih, na čijoj sceni su stasavale generacije  umetnika savremenog pozorišnog, plesnog i muzičkog izraza, odigrane mnoge značajne predstave i održani mnogi festivali. Predstava tamo i pripada, budući da je, kako ističu autorke, reč o mladom vizionaru, Jevrejinu Erihu Šlomoviću, koji je na poklon od čuvenog Ambroaza Volara dobio kolekciju umetničkih dela najvećih svetskih majstora i doneo je u Beograd. Šlomović je završio u koncentracionom logoru, a vrednu kolekciju njegova majka zaveštala je Narodnom muzeju Srbije.

Milena Pavlović i Maja Mitić potpisuju tekst, režiju i izvedbu predstave “Kolekcija Šlomović”, čija je premijera 28. decembra u 20 sati. U timu saradnika su: Marko Milošević (video montaža), Marko Kerkez (zvuk), Anastasija Tasić (vizuelni identitet kutija), Marko Đokić (svetlo) i Miroljub Vladić (ton).

*Foto: Milos Lužanin

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r