Kostimografkinja Ružica Nenadović-Sokolić, koja je sa suprugom scenografom Dorianom Sokolićem, ostvarila više od 300 pozorišnih predstava, većinom u riječkom HNK Ivana pl. Zajca, ali i u teatrima u Sarajevu, Osijeku, Beogradu, Ljubljani i na brojnim gostovanjima u inostranstvu, preminula je 31. decembra u Rijeci, u 82. godini.
Ružica Nenadović-Sokolić diplomirala je kostimografiju na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu 1954. godine, a iste godine je sa svojim suprugom došla u Rijeku u HNK Ivana pl. Zajca, gde su oboje proveli čitav radni vek.
Posebno je bila poznata po monumentalnim operskim ostvarenjima (Aida, Trubadur, Turandot sa letnje pozornice u Opatiji, kao i Nabucco, Norma, Aida u HNK Ivana pl. Zajca).
Bila je članica ULUPUH-a od 1971. godine.
Osim pozorišnom kostimografijom, Ružica Nenadović-Sokolić kreirala je i radnu odeću za robne kuće, banke, riječki Aerodrom, a manje je poznato da je i autorka tzv. belih patrola, tj. studentskih saobraćajaca. Riječki MUP je 1972. godine došao na ideju da studenti pomognu u regulisanju saobraćaja u letnjim mesecima, pa je za njih kreirala odeću. Vrlo brzo su takove patrole preuzeli i ostali gradovi u tadašnjoj Jugoslaviji, pa i čak i u susednim zemljama.
Nakon odlaska u penziju, nastavila je da sarađuje sa HNK Ivana pl. Zajca i HKD-om, a radila je i na rekonstrukciji tradicionalne odeće Rijeke i okoline.
Učestvovala je na mnogim domaćim i međunarodnim izložbama i bila često nagrađivana.
Dobitnica je Nazorove nagrade za predstavu “Život i smrt kralja Johna”, u režiji Petra Šarčevića i izvođenju HNK I. pl. Zajca, a za istu je predstavu dobila i zlatnu plaketu na VI. Međunarodnom trijenalu pozorišne kostimografije i scenografije u Novom Sadu 1981.
Ružica Nenadović-Sokolić i Dorian Sokolić donirali su svoj bogati stvaralački opus Muzeju grada Rijeke. O njihovom radu objavljena je 1989. godine i knjiga “Scena i kostim” u izdanju Muzeja Grada Rijeke, autora Ervina Dubrovića.
(SEEcult.org)