Vesti

Preminuo Ivan Picelj

23. februar 2011.
SEEcult.org
Preminuo Ivan Picelj
Preminuo Ivan Picelj

Istaknuti hrvatski umetnik druge polovine 20. veka Ivan Picelj, jedan od suosnivača grupe Exat 51 i jedan od ključnih aktera pokreta Nove tendencije, preminuo je 22. februara u Zagrebu u 87. godini.

Slikar i grafičar Picelj, doajen hrvatskog grafičkog dizajna, sledio je u umetničkoj praksi put koji polazi od geometrijske apstrakcije prema objektima i grafičkim radovima u duhu umetnosti konstruktivnog pristupa. Pritom je igrao važnu pionirsku ulogu na području grafičkog oblikovanja, saopštio je zagrebački Muzej savremene umetnosti.

Hrvatski ministar kulture Jasen Mesić istakao je u telegramu saučešća porodici Picelja da je taj umetnik bio “doajen hrvatske i svjetske suvremene umetnosti”, pokretač najznačajnijih zbivanja i promena u hrvatskoj likovnoj kulturi tokom poslednjih šest decenija.

Ističući da je Picelj uvek bio “korak ispred svoga vremena”, sklon eksperimentisanju likovnim izrazom, iskušavanju i širenju granica mogućeg, Mesić je naveo i da je Picelj izuzetnom osobenošću i nadahnutim stvaralačkim vizionarstvom ostao zapažen kao protagonista novog , otvorenog doba u istraživanju apstraktne slike, a posebno stvaranja novih pogleda na umetnost.

Mesić je podsetio da je Picelj bio suosnivač Exat-a 51 i protagonista Novih tendencija - neoavangardnih umetničkih pokreta koji su se bavili teoretskim problemom odnosa umetnosti i društva, ukidanjem unikatnog značaja umetničkog dela, a istovremeno promovisali kritički stav kako prema socrealističkim modelima stvralaštva, tako i prema dogmama visokog modernizma.

Napominjući i da je Picelj retko izlagao u Hrvatskoj, a više u svetu, te da je u Parizu sarađivao sa renomiranom Galerijom Denise René, ministar je istakao i da je Picelj stekao mnogobrojne verne sledbenike i međunarodne poklonike svoje umetnosti.

“Uvrštavanjem antologijskih Piceljevih dela u novi postav Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i u Hrvatskoj su napokon otvoreni prostori za dostojan uvid u stvaralaštvo ovog svetskog velikana”, naveo je ministar, dodajući da odlaskom Picelja ostaje velika praznina u hrvatskoj kulturi koju je svojim delovanjem oblikovao i trajno obeležio, ali i “neizmeran ponos što je u kulturološko, umetničko i duhovno nasleđe ostavio svoj opus od najvećeg svetskog umetničkog značenja”.

Rođen u Okučanima 1924. godine, Picelj je studirao na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu od 1943. do 1946.

Bio je jedan od osnivača grupe Exat 51 (Eksperimentalni atelje) i redovni učesnik izložbi internacionalnog neokonstruktivističkog pokreta Nove tendencije (sa Aleksandrom Srnecom, Julijem Kniferom i Jurajem Dobrovichem) koje su između 1961. i 1973. godine održane u Galeriji savremene umetnosti u Zagrebu.

Picelj je bio i dugogodišnji saradnik Galerije suvremene umjetnosti (današnjeg MSU) kao dizajner publikacija i plakata. Od 1956. do 1983. oblikovao je plakate uz izložbeni program, kataloge od 1960. do 1986. godine, te osnovnu tipografiju i logo do 1998.

Poslednji oproštaj od Picelja biće 25. februara na Krematoriju u Zagrebu.

(SEEcult.org)

Tagovi