Teoretičar i istoričar književnosti Ivo Tartalja, dugogodišnji profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, preminuo je u Beogradu u 91. godini.
Tartalja je preminuo 5. novembra, saopštilo je Srpsko književno društvo (SKD), čiji je bio član.
Rođen 1930. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu školu (Vuk Karadžić) i gimnaziju (I muška), Tartalja je diplomirao i doktorirao (1961) na Filozofskom fakultetu (filozofska grupa) Univerziteta u Beogradu. Radio je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filozofskog, a potom Filološkog fakulteta od 1955. do penzionisanja 1995. Pored redovne nastave, izvodio je i tečajeve za postdiplomsku nastavu u Beogradu, Novom Sadu i Prištini. Po više semestara takođe je održavao nastavu iz teorije književnosti na fakultetima u Nišu i Kragujevcu.
Od osnivanja Instituta za književnost i umetnost (najpre Centra za teoriju književnosti i umetnosti) radio je u ekipi osnivača i više godina kao referent za estetiku (1960-1968).
Osim velikog broja eseja i studija, kao posebna izdanja, objavio je knjige: Počeci rada na istoriji opšte književnosti kod Srba (1964), Đure Daničića lekcije iz estetike (1968), Pripovedačeva estetika, prilog poznavanju Andrićeve poetike (1979), Beograd XXI veka – iz starih utopija i antiutopija (1989), Put pored znakova (1991), Teorija književnosti za srednje škole (prvo izdanje 1998), Do praestetike (2007), Pesma o pesmi (2013).
Priredio je za štampu Studije i kritike Ljubomira Nedića, tri knjige Sabranih dela Bogdana Popovića (O umetnosti i stilu, Književna teorija i estetika, Listići i drugi članci), i knjigu Vojina Rakića Bogdan Popović iz razgovora davnih. Uređivao je zbornike naučnih radova, radio je kao sekretar Odbora za kritička izdanja SANU (1972-1975), kao član uredništva biblioteke “Književna misao” Srpske književne zadruge, edicije “Srpska književna kritika” Instituta za književnost, kao i u redakcijama periodičnih publikacija.
Dobitnik je više uglednih priznanja i nagrada, među kojima su nagrada “Đorđe Jovanović” za najbolju književno-kritičku i esejističku knjigu u 2013. (Pesma o pesmi), nagrada “Mladen Leskovac” (2015) Matice srpske za celokupno naučno delo iz oblasti istorije srpske književnosti, kao i priznanje “Zlatna srpska književnost” (2014) Fondacije “Aleksandar Arnautović” za izuzetan doprinos proučavanju srpske književnosti.
Tartalja je bio počasni član-osnivač Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju “Adligat” u kojem se nalazi i zbirka njegove porodice.
U SKD-u je 5. marta 2018. godine održano književno veče posvećeno profesoru Tartalji.
*Foto: screenshot SKD/YT
(SEEcult.org)