Preminuo Mišel Pikoli
Proslavljeni francuski glumac Mišel Pikoli, poznat po saradnji sa rediteljima kao što su Luis Bunjuel, Žan-Lik Godar i Luj Mal, preminuo je u 95. godini.
Veteran francuskog filmskog glumišta, koji je igrao u više od 170 filmova, Pikoli je preminuo u krugu porodice, koja je vest o njegovoj smrti saopštila 18. maja, pominjući da je imao moždani udar.
Prezir, Godar, 1963.
Poznat i po levičarskim političkim stavovima, Pikoli je rođen 1925. u Parizu, a glumačku karijeru započeo je 40-ih godina 20. veka. Saradnju sa velikim rediteljima započeo je sredinom 50-ih - mjuziklom “French Cancan” Žana Renoara. Već naredne godine prvi put je igrao i u nekom Bunjuelovom filmu – bio je sveštenik u filmu “Smrt u bašti”.
Pikoli je igrao u još šest Bunjuelovih filmova, uključujući “Dnevnik jedne sobarice”, “Lepotica dana” i “Diskretni šarm buržoazije”.
Kao vrhunac njegove karijere smatra se i uloga u Godarovom filmu “Prezir”, u kojem mu je partnerka bila Brižit Bardo.
Pikoli se profilisao i kao ikona francuskog art house filma i kao svojevrsni francuski Keri Grant.
Kao Grant i drugi holivudski savremenici, kao što su Džimi Stjuart i Geri Kuper, Pikoli je bio sposoban da se prilagodi najrazličitijim ulogama – od zavodnika, preko policajca do gangstera ili pape. Tokom 70-ih i 80-ih godina 20. veka bio je prepoznatljiv i po ulogama cinika.
Ipak, nikada nije dobio nagradu Cezar, koja se smatra francuskom verzijom Oskara, iako je bio nominovan četiri puta. Osvojio je nagradu za najboljeg glumca u Kanu 1980. godine za ulogu italijanskog sudije u filmu Marka Belokija “A Leap in the Dark”, a naredne godine podelio je nagradu za najbolju mušku ulogu u Berlinu, za film “Une etrange affaire” Pjera Granier-Defera.
Pikoli je bio politički aktivan na levici, oštro se suprotstavljajući ultradesničarskom Nacionalnom frontu. Među njegovim prijateljima bili su filozofi Žan-Pol Sartr i Simon de Bovoar. Protestovao je i protiv represije u nekadašnjem Istočnom bloku u Evropi, te javno izražavao podršku poljskom pokretu “Solidarnost”.
*Naslovna fotografija (detalj): Wikimedia commons, Georges Biard, CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)