Arhitekta i profesor na Akademiji Srpske pravoslavne crkve (SPC) za umetnost i konzervaciju Predrag Peđa Ristić, najpoznatiji po crkvenim zdanjima, preminuo je u 89. godini u Beogradu, javila je RTS.
Prema projektima Ristića, u Srbiji i svetu sagrađeno je više od 150 crkvenih hramova, a među njima su crkva u Trebinju prema testamentu Jovana Dučića, Saborni hram u Podgorici, crkve u Apatinu, na Ravnoj gori, Ostrogu, u Gackom, Ubu, Birmingenu, Hanoveru, Sidneju...
Povodom smrti Ristića, ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević naveo je u telegramu saučešća da će biti zapamćen kao graditelj koji je upozoravao na važnost duhovnog prostora. “Projektujući crkve, taj prostor je negovao preko šest decenija”, naveo je Vukosavljević, ističući da je Ristić neumorno istrajavao “u očuvanju veličanstvene crkvene arhitekture verujući da je crkva brod koji duše vodi u spasenje”.
“Bio je nosilac mnogobrojnih nagrada iz različitih oblasti i član Mediale, jedinog srpskog autentičnog umetničkog pokreta”, istakao je Vukosavljević u telegramu saučešća Ristićevoj porodici, ULUPUDS-u i svim poštovaocima njegovog dela.
Rođen u Beogradu 17. januara 1931. godine, Ristić je završio Gimnaziju kralja Aleksandra I 1949. godine, a diplomirao je 1956. godine na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu projektom Saborne crkve i sopstvenom teorijom akustike, osnovanoj na matematičkoj teoriji skupova.
Doktorirao je na Univerzitetu u Gracu 1980. godine tezom "Rekonstrukcije preistorijske arhitekture Lepenskog vira".
Bio je predavač na brojnim akademijama u Evropi, a na Akademiji SPC za umetnost i konzervaciju bio je profesor od njenog osnivanja.
Bio je nosilac Ordena Svetoga Save II reda. Dobio je Prvu nagrada princa Čarlsa za projekt crkvenog doma u Birmingemu u Engleskoj, Srebrnu nagradu na međunarodnom filmskom festivalu u zapadnom Berlinu 1974. za naučni film. Takođe, dobio je prvu nagradu za Jugoslovenski naučni TV film 1970. godine i nagradu za životno delo ULUPUDS-a.
*Foto: Hercegovačka Gračanica - Trebinje, Wikipedia - Teodora Mijanović (CC BY-SA 3.0)
(SEEcult.org)