Legendarni irski rok muzičar i kantautor Šejn Mekgovan (Shane MacGowan), frontmen grupe Pogs (The Pogues), preminuo je 30. novembra u 66. godini, saopštila je njegova porodica.
Mekgovan je već duže vreme bio lošeg zdravlja, ali i dalje aktivan na društvenim mrežama, na koje se javljao i iz bolnice. Grupa Pogs prenela je obaveštenje njegove supruge Viktorije Meri Klark, sestre i oca, da je Mekgovan mirno preminuo tokom protekle noći u okruženju najbližih. Porodica je zamolila za privatnost u ovim teškim trenucima.
Mekgovan je još u decembru 2022. godine hospitalizovan zbog virusnog encefalitisa, nakon čega je proveo nekoliko meseci na intenzivnoj nezi. Od 2015. godine koristio je invalidska kolica, nakon nezgodnog pada i teške povrede kolena.
Zaslužan je za uvođenje irske folk muzike na rok scenu, a kako je rekao svojevremeno za magazin NME, grupa Pogs je želela samo da progura muziku koja ima korene, koja je jača i ima više stvarnog besa i emocija nego što to potpuno pop orijentisana publika zna.
Često je pisao o irskoj kulturi i nacionalizmu, te o iskustvima irske dijaspore, a u dokumentarcu Džulijana Templa (Julien Temple) "Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan" (2020) rekao je da ga je bilo sramota što "nije imao petlje" da se pridruži IRA-i i da je Pogs bio njegov način da to prevlada.
Rođen 25. decembra 1957. godine u okolini Tanbridž Velsa, u muzičkoj porodici irskih imigranata, Mekgovan je još u ranom detinjstvu bio vezan za muziku, a govorio je da je prvi nastup imao već kao trogodišnjak.
Najveći hit Pogsa bila je pesma Fairytale of New York, duet sa Kirsti Mekol (Kirsty MacColl), koji je stigao do drugog mesta britanske liste 1987. godine i postao božićni klasik.
Mekgovan je rano primetio spisateljski talenat, na osnovu čega je dobio i stipendiju škole u Vestminsteru, ali je izbačen iz nje u drugoj godini zbog posedovanja droge. Kao tinejdžer je razmišljao i da postane sveštenik, ali je onda upoznao pank. “Zovite to haos. Ja ga ne smatram haosom. Smatram ga prirodnim đivotom”, izjavio je svojevremeno o panku. Još kao vrlo mlad počeo je da pije alkohol, a tokom celog života je patio od posledica zloupotrebe alkohola i droga, izjavljujući i da je takvo autodestruktivno ponašanje “ili kako god da ga zovete, i veoma kreativno”.
Skrenuo je medijsku pažnju na sebe 1976. godine kada je fotografija na kojoj se vidi njegovo povređeno uvo objavljena u NME sa naslovom “Kanibalizam na svirci Kleša”. Dobio je potom nadimak Šejn Huligan. Ubrzo je formirao sopstveni pank bend Nipple Erectors (kasnije Nips), koji je snimio demo Polydor, u produkciji Pola Velera (Paul Weller). Mekgovan je nešto kasnije sa članom Nipsa Džonom Haslerom i članovima benda Millwall Chainsaws formirao bend Pogue Mahone, kasnije poznat kao Pogues. Privukli su pažnju već debi albumom “Red Roses for Me” 1984. godine. Objavili su još dva klasika 1985 – “Rum Sodomy & the Lash”, čiji je producent bio Elvis Kostelo, i 1988 – “If I Should Fall From Grace With God”. Mekgovan se poslednji put pojavio kao član benda na petom albumu “Hell’s Ditch”, koji je objavljen 1990. Izbačen je iz benda 1991. godine, nakon što se nije pojavio na turneju u Japanu. Kasnije se pridružio obnovljenom bendu 2001. godine, a trajali su do 2014.
The Pogues 2006, Wikimedia, Aaron Roe Fulkerson, CC BY-SA 2.0
Mekgovanov poslednji album bio je “Popes’ The Crock of Gold” 1997. godine, ali je od 2015. godine radio na još uvek neobjavljenom albumu obrada i originala sa irskim bendom Kronin (Cronin).
Bio je i član sastava Nipple Erectors i Shane MacGowan and the Popes, a producirao je i solo materijal i sarađivao sa umetnicima kao što su Džo Stramer (Joe Strummer), Nik Kejv (Nick Cave), Džoni Dep (Johnny Depp), Šinejd O'Konor (Sinéad O'Connor), Roni Dru (Ronnie Drew)...
Među njegovim poslednjim radovima je knjiga “The Eternal Buzz and the Crock of Gold”, čiji su primerci prodavani po ceni od hiljadu funti zarad prikupljanja novca za njegovu negu.
*Naslovna foto: Wikimedia, Redadeg, CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)